• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje smarkiai brangsta ne tik prekės, bet ir paslaugos. Paštas per metus pabrango beveik dvigubai. Sporto ir poilsio įrangos nuoma vidutiniškai daugiau nei trečdaliu, būsto priežiūra ir remontas ketvirtadaliu. Pasak ekonomistų, visoje Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria sparčiausiai augančiomis kainomis.

Lietuvoje smarkiai brangsta ne tik prekės, bet ir paslaugos. Paštas per metus pabrango beveik dvigubai. Sporto ir poilsio įrangos nuoma vidutiniškai daugiau nei trečdaliu, būsto priežiūra ir remontas ketvirtadaliu. Pasak ekonomistų, visoje Europos Sąjungoje Lietuva išsiskiria sparčiausiai augančiomis kainomis.

REKLAMA

Vieni verslininkai kelia kainas nes neturi kitos išeitis, kiti tiesiog bando pasipelnyti, mat lietuvaičiai vis dar taškosi pinigais ir dažnai moka, kiek paprašyti. Prie Lietuvos pašto Radviliškio skyriaus formuojasi eilė.

Žmonės laukia, kol bus aptarnauti: „Pralaukiau dvi valandas, kad atlikti penkių minučių veiksmą.“

Pašto paslaugos pabrango per metus nuo 2021-ųjų birželio pabrango beveik 90 procentų. Kaina kone padvigubėjo:

„Perlaida buvo 1,80, dabar 3 eurai.“

„Virš 40 eurų sumokėjau, 4 kilogramų nesvėrė siuntinys, labai, labai stipriai pabrangusios kainos, labai. Buvo apie 23 eurus, 25, žodžiu dvigubai, sakyčiau, taip.“

REKLAMA
REKLAMA

„Aš perlaidą padariau į Kėdainius prieš dvi dienas, už mokestį 3,5 euro, labai pabrangę.“

Lietuvos paštas pažymi, kad tarifų mažosioms ir didžiosioms korespondencijos siuntoms siunčiamoms į Lietuvą nekeitė nuo 2018-ųjų, o į užsienį –  nuo 2014-ųjų. Esą ženkliai išaugo paslaugų teikimo sąnaudos, darbo užmokestis, kuro kainos.

REKLAMA

Brangsta ne tik paštas. Statistikos departamento duomenys rodo, kad, pavyzdžiui, sporto ir poilsio įrangos nuoma vidutiniškai per metus pabrango daugiau nei trečdaliu.

Dviračių nuoma užsiimantys verslininkai aiškina, kad kelti kainas juos verčia didesnės išlaidos.

„Kad brangsta dviračiai ir jų detalės pastebimas, nes turime remontuoti, bet patys kainas kėlėme minimaliai po 1 eurą, ar tai brangimas šiais laikais negalėčiau pasakyti. Patys dviračiai pabrango apie 30 procentų“, – aiškina verslininkė Asta Ružinskienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžių yra ir daugiau. Per metus nuo 2021-ųjų birželio, transporto priemonių draudimas, būsto priežiūra ir remontas vidutiniškai brango ketvirtadaliu. Skaičiuojama, kad visų paslaugų kainos Lietuvoje kilo maždaug aštuntadaliu, apie 12 procentų.

„Lietuva yra rekordininkė ir atlyginimų augimo. Per keturis metus atlyginimai Lietuvoje augo ir tai yra susiję milžiniška paklausa darbuotojų, darbdaviams reikia gerokai daugiau darbuotojų, negu rinka gali pasiūlyti“, – tvirtina verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra augantys darbo užmokesčiai, augantys kiti kaštai, komunalinių paslaugų, matome ir didelę paklausos pusę, kas labiausiai brangsta, tai įvairūs remonto darbai“, – komentuoja „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Pasak ekonomisto Žygimanto Maurico, Lietuvoje paslaugų brangimas išsiskiria visoje Europos Sąjungoje.

„Grožio paslaugų kainos auga Lietuvoje sparčiausiai visoje euro zonoje. Bendrai paslaugų kainos auga sparčiausiai visoje euro zonoje“, – teigia Ž. Mauricas.

REKLAMA

Priežasčių, dėl ko Lietuvoje paslaugų kainos kyla, netrūksta.

„Paslaugose darbo užmokestis sudaro didžiausią paslaugos savikainos dalį. Pats virsmas iš darbo užmokesčio ji pereina ir į galutinę kainą“, – aiškina SEB ekonomistas Tadas Povilauskas.

„Lietuvoje darbo užmokestis auga sparčiausiai euro zonoje, Lietuvoje būsto kainų augimas yra vienas sparčiausių, mes su estais lenktyniaujame dėl pirmos–antros vietos. Vartotojų lūkesčiai yra labai geri Lietuvoje. Yra planas kelti minimalų darbo užmokesti netgi 19 procentų“, – sako Ž. Mauricas.

REKLAMA

Dalis verslininkų tiesiog naudojasi proga. Prisidengia frazėmis, kad kainas kelia visi ir taip bando pasipelnyti. Jei žmonės lupikams priešintųsi, kainos augtų mažiau.

„Kai kažko trūksta, o yra daug pirkėjų, tai yra idealios sąlygos kainoms didėti. Kai matoma, kad brangsta prekės, paslaugų tiekėjai tuo naudojasi, kaip tokia priežastimi, kodėl tas paslaugų kainas didinti“, – teigia T. Povilauskas.

„Kelia, matyt, bendras naratyvas, kad visi kainas kelia ir kodėl man nepakėlus tų kainų. Palinkėjimas būtų, kad visgi reikėtų nuleisti garą, aišku tam reikia didesnės konkurencijos, pasižvalgyti, kas vyksta kitose šalyse“, – kalba Ž. Mauricas.

Ekonomistai prognozuoja, kad metų pabaigoje ir 2023-ųjų pradžioje, lietuviai pradės taupyti pinigus, mažiau išlaidaus. Dėl to paslaugų infliacija lėtės. Kainos turėtų augti ne taip greitai.

Meluoja jokios algocs nekyla nebent valdziazmogiam kurie nieko nedaro kad taip ne vyktų grįsta žmonės iš Vokietijos Anglijos šokiruoti mūsų prekybininkų spekulentu godumu o Simonyte sakė kad nesikis į kainų politika ir taip blogiausia vyriausybė per 30 metu jie rūpinasi svetimais tik ne Lietuvos pilieciais
Neknyskit proto
15 eurų pridėjo, o trimitavo žiniasklaida puse metų iki to, kaip apie stebuklingą Jėzaus gimimą.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų