Koncernas „Lotos“ pralaimėjo didelį naftos išgavimo Lietuvoje konkursą todėl, kad parėmė varžovą. „Lotos“ valdybos pirmininkas Pawelas Olechnowiczius gali prarasti postą dėl neaiškios paskolos, suteiktos Lietuvos bendrovėms, pavaldžioms koncernui „Lotos“, rašo „Lietuvos žinios“.
Lenkijos savaitraštis "Wprost" atskleidė vieną didžiausių pastarųjų metų aferų. Kaip tyčia tarp įtariamųjų - koncerno "Lotos" vadovai ir Lietuvos politikai. Korupcijos aferos tema tiriama tarpininkaujant organizacijai ABW.
"Lotos" laiko "Gazprom" už rankos
2006 metų pabaigoje koncernas "Lotos" pasirašė sutartį, palankią bendrovei "LL investicijos", susijusiai su Lietuvos verslininku Rimandu Stoniu. Sutartyje numatoma koncesija (viešojo ir privataus kapitalo partnerystė - vert.) ieškant telkinių ir išgaunant naftą Lietuvoje. Nebūtų nieko keista, jei ne faktas, kad tos pačios koncesijos siekė įmonė "Geonafta", su kuria buvo netiesiogiai susijęs koncernas "Lotos". Net jei nebūtų buvę to ryškaus interesų konflikto, "Lotos" ir neprivalėjo su ja bendradarbiauti. R.Stonys vadovauja bendrovei "Dujotekana", tarpininkaujančiai parduodant "Gazprom" dujas Lietuvoje.
Tik gavusi "Lotos" paramą įmonė "LL investicijos" laimėjo naftos išgavimo Lietuvoje konkursą ir taip sumenkino Lenkijos koncerno investicijų Lietuvoje vertę. Konkurso rezultatai buvo apskųsti teismui, bet "LL investicijos" jau pradėjo tyrimą, kad nustatytų, kam iš tikrųjų atiteko 26 mln. JAV dolerių paskola. "Lotos" atstovai paaiškino, jog šios bendrovės Tyrinėjimų ir eksploatacijos biuras yra nepriklausomas ir nesusijęs su koncernui "Lotos" priklausančia firma "Petrobaltic", kuriai pavaldžios lietuvių bendrovės.
Rašykite į Seišelius
Paradoksalu, bet ši afera tapo dingstimi bandyti nušalinti nuo pareigų koncerno "Lotos" valdybos pirmininką P. Olechnowiczių. 2007-ųjų rugsėjį koncerno veiklą ėmė tyrinėti Finansų ministerija. Dingstis - neaiškūs serijiniai pervedimai, kuriuos 2006 metų spalio 25 dieną darė Lietuvos bendrovės, pavaldžios koncernui "Lotos". Po šių operacijų "Lotos" priklausanti "Genčių nafta" be jokio užstato "paskolino" 30,78 mln. JAV dolerių kompanijai "Ammotrade Ltd", įregistruotai Seišeliuose. Ši paskola buvo geresnis sprendimas negu hipotekos kreditas, kurį siūlo daugelis bankų.
Šie pervedimai - tik pradžia, po jų dar buvo kiti Švedijos bendrovei "Svenska Petroleum Exploration" (SPE). Ši kompanija turėjo 50 proc. "Genčių naftos" akcijų. Jos buvo parduotos per 2006 metų spalio 25-osios pervedimus. Lenkijos tyrėjams kyla daug problemų, nes Švedijos bendrovė priklauso 61 metų milijardieriui Mohammadui H. Al-Amoudi, kurio turtą "Forbes" įvertino 6,9 mlrd. JAV dolerių. Tarptautinės audito firmos "Deloitte" raporte pranešama, kad 17 mln. JAV dolerių iš minėtos paskolos greičiausiai atiteko SPE. Ši neprisipažįsta, jog yra susijusi su paskola, ir tvirtina, esą jos veikla - verslo paslaptis.
Už ar prieš
Formalūs koncerno "Lotos" atstovai Lietuvos bendrovėse nepritarė 2006 metų gruodžio 20 dienos pervedimams. Jie net nepasinaudojo teise apskųsti tuos veiksmus. Įdomu tai, kad "Petrobaltic" valdybos pirmininkas Henrykas Wronkowskis 2006-ųjų gruodžio 22 dieną mėgino įkalbėti valdybą parduoti lietuvišką turtą. Jei "Petrobaltic" valdyba būtų pritarusi tokiam siūlymui, būtų buvę visai neįmanoma atskleisti Seišelių pašto dėžutės paslapties.
Spėjama, kad spalio 25 dienos pervedimai gali būti susiję su konkursu, kurį laimėjo "LL investicijos". Dalis pervestų pinigų galėjo būti panaudota siekiant papirkti Lietuvos politikus. Apie korupcijos galimybę vykstant konkursui jau užsiminė Lietuvos žiniasklaida, o premjeras Gediminas Kirkilas įsakė atlikti tyrimą. Paperkant Lietuvos politikus koncernui "Lotos" tarpininkavo G.Kirkilo patarėjas Česlovas Okinčicas. Jo advokatų kontora tvarko "Lotos" ir "Petrobaltic" juridinius reikalus Lietuvoje.
Č.Okinčicas taip pat dalyvavo 2006 metų gruodžio 20-ąją vykusiame "Petrobaltic" valdybos posėdyje, per kurį buvo šnekama apie Lietuvos investicijas. Kalbėdamas apie paskolą Lietuvos bendrovėms Č.Okinčicas sakė: "Mano nuomonė priklauso įmonėms, kurios ją gavo."
WPROST