„Vietoje mano širdies plaka kito žmogaus širdis. Ji dešimt metų už mane jaunesnė. Niekada nesugebėsiu padėkoti to mirusio žmogaus mamai, kuri priėmė sprendimą ir sutiko padovanoti savo sūnaus širdį man“, – tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kalbėjo viešėjęs Rimvydas.
Apie tai, kaip paprastas gripas negrįžtamai pakeitė vilniečio gyvenimą ir kaip atskirti gripą nuo kitų ūmių peršalimo ligų, studijoje kalbėjomės su Rimvydu Vekerotu ir medicinos mokslų daktaru, profesoriumi Sauliumi Čaplinsku.
Pakirto gripas be temperatūros
„Gripas mane pakirto 2000 metais. Buvau 30 metų, jaunas ir darbingas vyras, mano žmona laukėsi kūdikio.
Jaučiau, kad ėmiau sirgti, tačiau buvau turėjęs karčios patirties, kai nueini pas medikus, o jie tau pasako, kad tu simuliuoji. Taip jau nutiko, kad gripą pravaikščiojau, mat man nebuvo pakilusi temperatūra.
Vis dėlto netrukus ėmė situacija blogėti – sutriko širdies ritmas, pasireiškė komplikacijos. Man ėmė staigiai mažėti kraujospūdis – skaičiai būdavo 90/60, galva svaigdavo taip, kad reikėdavo tiesiog palaukti, kol situacija atsistatys. Galėdavau tik gulėti“, – prisiminė vilnietis.
Įstatė dirbtinę širdį
Laidos svečias prisiminė, kad iki ligos jis buvo labai stiprus ir energingas – daug bėgiojo, kasdavo bulves, dirbo fiziškai.
Jo negąsdino iššūkiai ir fizinis darbas. „Į medikus kreipiausi tada, kai sutriko širdies veikla. Liko vienintelė išeitis – transplantacija.
Iš pradžių, nesulaukus donoro, man buvo įstatyta dirbtinė širdis, su kuria pravaikščiojau devynis mėnesius.
Su dirbtine širdimi mėnesiai buvo labai sunkūs – buvau labai nusilpęs, svėriau vos 56 kilogramus, iš manęs buvo likę tik kaulai ir skūra.“
Su savimi vežėsi sūnaus nuotrauką
Ir nors nuo akistatos su mirtimi praėjo daugiau nei 22-eji metai, Rimvydas iki šiol graudinasi paprašytas pasidalinti, kokie jausmai apėmė sužinojus, kad atsirado donoras.
„Iki šiol esu labai dėkingas ir laimingas už tai, kad atsirado tas žmogus. Tas mūsų gyvenimo etapas buvo sudėtingas.
Prieš važiuodamas operuotis, su savimi turėjau echoskopo nuotrauką, kurioje buvo mano sūnaus atspindžiai. Mano žmona tuo metu laukėsi. Ta nuotrauka man buvo įkvėpimas, kad viskas bus gerai.“
Gripą vadina klastingu
Savo ruožtu profesorius S. Čaplinskas sako, kad gripas – itin klastinga liga, kuri iš pradžių gali pasireikšti visai lengvais simptomais, tačiau uždelsus gali pažeisti vidaus organus ir turėti išliekamųjų reiškinių visą gyvenimą.
„Gripo virusas yra klastingas – jis gali pažeisti organus, sukelti miokarditą, plaučių uždegimą.
Pasakyti, kad šiųmetis gripas yra agresyvesnis už praėjusius metus, negalima, nes tokių duomenų nėra, tačiau tai, kad po pandemijos daugiau bendraujame ir nebesilaikome ribojimų, tai tikrai. Per pastaruosius metus susiformavo didelė ir imli virusams visuomenė.“
Apie tai, kaip Rimvydas gyvena su donoro širdimi ir kokius žodžius skyrė širdį paaukojusio donoro mamai, žiūrėkite tinklalaidėje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
Tinklalaidę galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube kanale:
Apie ką kalbėjomės:
00:00 pašnekovų ir temos pristatymas
00:54 Rimvydą pakirto gripas be temperatūros
02:20 jauni žmonės numoja ranka
05:30 vienintelė išeitis – transplantacija
07:00 su dirbtine širdimi – 9 mėnesius
10:00 emocija išgirdus apie donoro širdį
12:00 su širdimi – naujas gyvenimas
14:00 jautrūs žodžiai donoro mamai
16:25 šių metų gripo agresyvumas
19:00 svarbu žinoti, koks virusas cirkuliuoja
22:00 kaip atskirti gripą nuo kitų virusų
25:00 ligos metu būtina stebėti būklę
28:00 šių metų gripo atmaina
31:00 vakcinos nauda
34:00 nemokama vakcina nuo pneumokoko
Laidą „Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt, platformoje TV3 Play ir TV3 televizijos „YouTube“ kanale.