L. Kasčiūną kalbino žurnalistas Vladimiras Laučius.
Ukraina ir mūsų NATO partneriai vis rimčiau įspėja, kad šią žiemą Rusija gali užpulti Ukrainą. Lenkijos premjeras pasakė, kad Vakarai rizikuoja pramiegoti konfliktą Ukrainoje. Kaip jūs manote, ar Rusija planuoja šią žiemą užpulti Ukrainą?
Tradiciškai Rusija prie Ukrainos laikydavo tiek pajėgų, kad galėtų paremti separatistus – marionetines struktūras, kurios šiuo metu kontroliuoja okupuotas teritorijas, kad jų ukrainiečiai negalėtų atsiimti.
Dabar pajėgų yra tiek, kad Rusija teoriškai galėtų pradėti didelio masto karinę operaciją ir pabandyti išplėsti okupuotas teritorijas, galbūt pabandyti įgyvendinti „Naujosios Rusijos“ projektą.
Ar jai to tikrai reikia?
Tai daug kas ir kalba apie tai, kad šiuo pajėgų telkimu siekiama politinių tikslų. Pirma – turėti strateginį dialogą su Jungtinėmis Amerikos valstijomis, tame dialoge pripažinti Rusiją kaip arbitrą, kuris turi įtakos visai Europos saugumo architektūrai.
Antra – visiškai pabaigti idėjas ir mintis, kad Ukraina kada nors galėtų būti NATO nare. Kitaip tariant, Rusija nori įgauti neformalią NATO narystės blokavimo galimybę arba visiškai apriboti NATO veiklas Juodosios jūros regione, ką Putinas neseniai tarp eilučių pasakė savo kalboje.
Galiausiai – pagal Minsko susitarimus priversti ukrainiečius tiesiogiai derėtis su separatistais. Neva dėl sąjunginių ryšių, bet iš tikrųjų tai reiškia Trojos arklio įvedimą į Ukrainą.
Bet Putinui kol kas visai neblogai sekasi blokuoti Ukrainos narystės NATO galimybes. Šią vasarą Ukrainos perspektyvos atrodo dar labiau miglotos nei anksčiau.
Taip, tai reikia pripažinti. Birželio mėnesį vykusiame NATO viršūnių susitikime žodynas apie Ukrainos galimybes ateityje būti NATO nariais buvo daug silpnesnis nei prieš kelis metus, nors Ukraina per tą laiką padarė tikrai nemažai reformų gynybos srityje.
Tam tikra prasme per eskalaciją tam tikroms Vakarų Europos šalims, NATO narėms, įsūdoma nuomonė, kad geriau nesiplėskime į Ukrainą, nes mes turėsime importuoti Ukrainos problemas. Tokia logika yra naudinga Rusijos interesams.
Ši logika toliau veikia ir jai pasipriešinti nelabai išeina?
Deja, bet tokių ženklų yra. Mes siūlome išsivaduoti iš šių baimės pančių. Vienas iš Lietuvos pasiūlymų – kad Europos sąjunga, kuri labai daug kalba apie savo strateginę autonomiją, mes sakome, kad jei tikrai norite būti autonomiški, sukurkite karinę mokymo misiją, savarankišką Europos Sąjungos mokymo misiją Ukrainoje.
Iškelkite Europos Sąjungos vėliavą ir tai bus geriausias autonomijos įrodymas.
Kaip manote, ar bus priimtas Ukrainos iškeltas Rusijos atgrasymo paketas tuo pavidalu, kurio prašo Ukraina?
Manau, kad šį kartą mes galime turėti daugiau perspektyvų apie tai kalbėti. Apie šį pajėgų telkimą pirmiausia kalbėti pradėjo amerikiečiai, jie siuntė rimtų tarnybų vadovus į Maskvą ir bandė Rusiją atgrasyti nuo galimų veiksmų.
Kai amerikiečiai daro sankcijas – jos tikrai veikia. Tai ne europiečių sankcijos, kurios yra grįstos man tikru lankstumu, jas galima apeiti ir jos turi savo plyšių. Amerikietiškos sankcijos yra stiprios ir, kiek aš žinau, jie svarsto viską, kad yra įmanoma ir gali gulti ant stalo.
Visą pokalbį išgirskite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.