Naujausiais apklausų duomenimis, tirpsta pasitikėjimas net populiariausia Lietuvos visuomenės veikėja laikoma prezidente Dalia Grybauskaite. Per metus nuo 2009–ųjų gruodžio ja pasitikinčių šalies gyventojų sumažėjo 5 procentais.
Veikėjų pokyčiai
Tiesa, pasitikėjimas D.Grybauskaite ir toliau išlieka rekordiškai didelis – 81 proc. O štai teigiamai vertinančiųjų Seimo pirmininkės Irenos Degutienės veiklą per metus sumažėjo net 13 proc. Taip katastrofiškai nekrito pasitikėjimas nė vienu kitu visuomenės veikėju.
Vargu ar konservatorę I.Degutienę paguos tai, kad labiausiai padaugėjo gyventojų, nepalankiai vertinančių taip pat konservatorę krašto apsaugos ministrę Rasą Juknevičienę – net 14 proc. Ir tai, kad pačiu blogiausiu veikėju tebelaikomas konservatorius premjeras Andrius Kubilius (88 proc. respondentų jo veikloje nepamatė teigiamų nuopelnų valstybei ir jos žmonėms).
Per praėjusius metus – nuo 2009–ųjų gruodžio – labiausiai savo visuomeninį reitingą pagerino Seimo opozicijos lyderis Algirdas Butkevičius. Palankiai jį vertinančiųjų padaugėjo 8 procentais.
Per metus 4 proc. pagerėjo Seimo nario Valentino Mazuronio, europarlamentaro Rolando Pakso ir parlamentarės Loretos Graužinienės vertinimai.
Kitų visuomenės veikėjų vertinimai, palyginti su 2009 metų pabaigos apklausos duomenimis, nepakito arba pablogėjo.
Pokyčiai tarp institucijų
Gruodžio 10–17 dienomis rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos “Baltijos tyrimai„ apklausos (atliktos naujienų agentūros ELTA ir dienraščio “Respublika“ užsakymu) duomenimis, per praėjusius metus pagerėjo tik penkių institucijų vertinimai. Pasitikinčiųjų policija padaugėjo 5 proc., Valstybės saugumo departamentu – taip pat 5 proc., Specia–liųjų tyrimų tarnyba – 3 proc., krašto apsauga ir Lietuvos žiniasklaida – 2 procentais.
Pasitikėjimas kitomis institucijomis per metus sumažėjo arba nepakito.
2010–aisiais labiausiai sumažėjo pasitikinčiųjų muitinėmis – 9 proc. – ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba – 7 proc.; 5 proc. sumenko pasitikėjimas profsąjungomis, 4 – Bažnyčia ir Seimu, 3 – Vyriausybe ir Prokuratūra.
Konservatorių kontroliuojamas Seimas ir Vyriausybė kaip buvo dugne, taip ir nepakilo nė per sprindį.
Partijų nuosmukis
Beje, per metus net 12 proc. sumenko ir pačios Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos populiarumas. Jei šiandien vyktų rinkimai į Seimą, konservatoriai tik per plauką patektų į Parlamentą pagal sąrašus. Už juos balsuotų vos 6,4 proc. rinkėjų, o pagal sąrašą mandatai dalijami gavus ne mažiau nei 5 proc.
Prieš metus dainomis, anekdotais ir populiarumu tryškusi Tautos prisikėlimo partija, kaip ir konservatorių, prarado 12 proc. pasitikinčiųjų. Dabar ji praktiškai pamiršta kaip slogus sapnas – už “prisikėlusiuosius„ balsuotų 0,8 proc. ir jų atstovai pagal sąrašus į Seimą kaip Seimo nariai nepakliūtų. Nepakliūtų ir dar gausybė partijų, kurių atstovai šią kadenciją demonstruoja dirbantys.
5 proc. barjerą šiandien įveiktų 4 partijos. Daugiausia rinkėjų balsų surinktų socialdemokratai (už juos balsuotų 19,3 proc. rinkėjų), Darbo partijos nariai (15,9 proc.), liberaldemokratai (9,7 proc.) ir, kaip minėta, vos vos pakliūtų konservatoriai.
Per praėjusius metus kai kurių partijų palaikymas pakito nedaug: 2 proc. padaugėjo ketinančiųjų balsuoti už Darbo partiją, 1 proc. – už „Tvarką ir teisingumą“.
Per metus viešosios nuomonės lyderių pozicijos sumenko
Metų pabaiga nepakeitė požiūrio į institucijas: Seimui reikia mokytis iš ugniagesių
Praėjusių metų pabaiga būtų pamaloninusi keturias partijas
Tadas KAREČKA