• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai šią savaitę Vladimiras Putinas pradėjo raketų atakas, nukreiptas į Ukrainos miestus ir svarbiausią infrastruktūrą, atrodė, kad toks žingsnis atgaivino ir pradžiugino kietosios linijos šalininkus, reikalavusius ryžtingesnių veiksmų. „Bėk, Zelenski, bėk“, – džiūgavo Ramzanas Kadyrovas. Jis pareiškė esąs „100 procentų patenkintas“ karo eiga po to, kai ištisas savaites koneveikė Rusijos karinę vadovybę dėl pražūtingų armijos atsitraukimų, rašo The Washington Post. 

Kai šią savaitę Vladimiras Putinas pradėjo raketų atakas, nukreiptas į Ukrainos miestus ir svarbiausią infrastruktūrą, atrodė, kad toks žingsnis atgaivino ir pradžiugino kietosios linijos šalininkus, reikalavusius ryžtingesnių veiksmų. „Bėk, Zelenski, bėk“, – džiūgavo Ramzanas Kadyrovas. Jis pareiškė esąs „100 procentų patenkintas“ karo eiga po to, kai ištisas savaites koneveikė Rusijos karinę vadovybę dėl pražūtingų armijos atsitraukimų, rašo The Washington Post. 

REKLAMA

Tačiau kai kurie aukšto rango Rusijos pareigūnai ir verslo elito žmonės yra išsekę ir prislėgti, jie laukia, kad politinis ir ekonominis klimatas Rusijoje dar pablogės. Jei Putino kariniu eskalavimu Ukrainoje iš dalies buvo siekiama uždengti neramumus pačioje Rusijoje, kylančius dėl netinkamo karo valdymo, tai jo poveikis gali būti tik laikinas, interviu sakė keli pareigūnai ir verslo vadovai.

„Mūšio lauke yra ir kitų problemų“, – sakė vienas įtakingas Maskvos verslininkas, kuris, kaip ir kiti, kalbinti žmonės, dėl asmeninio saugumo kalbėjo tik su anonimiškumo sąlyga.

REKLAMA
REKLAMA

„Nemanau, kad tai padidins spaudimą“, – svarstė jis, kalbėdamas apie raketų smūgius. Be to, verslo vadovai ir pareigūnai sakė, kad net jei dėl smūgių pavyks sugadinti daugiau Ukrainos elektros ir energetikos tinklų, kovoms užsitęsus kyla klausimų, kiek raketų Rusijai liko ir kiek laiko ji gali išlaikyti tokią bombardavimo kampanija.

REKLAMA

Raketos „gaminamos, bet pavieniais vienetais, o senieji rezervai baigiasi“, – sakė vienas valstybės pareigūnas.

Naujasis Rusijos kariuomenės vadas Ukrainoje buvo apdovanotas po žiaurumų Sirijoje. Nuo tada, kai Ukrainos armija pradėjo atkovoti teritorijas Ukrainos pietuose ir rytuose, Putinas nervinasi, todėl į kovą siunčia šimtus tūkstančių vos apmokytų rezervistų, kad jie pabandytų sustiprinti išsekusią Rusijos armiją. Šis žingsnis sukėlė protestus visoje Rusijoje ir išsiuntė mažiausiai 300 000 rusų vyrų už šalies sienų.

REKLAMA
REKLAMA

Pradėjus ryškėti nesantaikos ženklams vidiniame Putino rate, žeminantis išpuolis prieš Kerčės tiltą į Krymą atrodė beesąs paskutinis lašas. „Niekas nėra patenkintas status quo“, – sakė Rusijos valstybės pareigūnas.

„Akivaizdu, kad karinė ar politinė pergalė nebus įmanoma. Tačiau pralaimėti taip pat negalima. Tai virsta situacija šachmatuose, žinomuose kaip zugzwang, kai kiekvienas žingsnis yra blogesnis už kitą, bet nejudėti dėlto neįmanoma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasaros optimizmas, kai, anot dar vieno valstybės pareigūno, daugelis šalies elito narių tikėjo, kad „viską apversime ir rasime būdą laimėti“, visiškai išgaravo.

„Žmonės mato, kad ateities nėra“, – sakė jis. Priverstinė mobilizacija jau smogė Putino populiarumui, vienam pagrindinių jo, kaip prezidento, teisėtumo pagrindų, o kai iš fronto pradės grįžti rezervistų lavonai, padėtis gali dar pablogėti, sakė Maskvos verslininkas.

REKLAMA

„Po kelių mėnesių Rusijoje bus labai neigiama dinamika: pablogės visuomenės nuotaikos“, – sakė jis. „Viskas priklauso nuo to, kaip seksis fronte“. „Putino galimų veiksmų arsenalas yra labai ribotas“, – sakė buvęs Rusijos centrinio banko valdytojo pavaduotojas Sergejus Aleksašenka, dabar gyvenantis tremtyje JAV.

„Be smogimo civilinei infrastruktūrai, jis turi tik galimybę panaudoti taktinį branduolinį ginklą. Jei Ukrainos kontrataka tęsis, klausimas, ką daryti toliau, lieka priešais Putiną.

REKLAMA

Tačiau tik nedaugelis Maskvoje tiki, kad Putinas, nepaisydamas Kremliaus pareiškimų, imsis taktinio branduolinio smūgio, nes „tada jam nebeliks kortelių“, o Kinija gali blokuoti tokį eskalavimą. „Tai yra Pandoros skrynia, kurios [kinai] nenori atidaryti“, – sakė jis.

Atrodė, kad Saudo Arabijos parama naftos gavybos mažinimui šią žiemą paskatino Rusijos prezidentą, sakė verslininkė, kuri palaiko ryšius su politiniais pareigūnais. Net jei energijos kainos išliks tame pačiame lygyje, Putinas „mano, kad Europą ištiks krizė ir ji neturės laiko Ukrainai“. „Tai vis dar yra nuovargio karas, kol viena pusė nesugebės tęsti karo“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gazprom“ vadovas Aleksejus Milleris perspėjo, kad „ištisi Europos miestai“ gali užšalti, ir pareiškė, kad nėra jokių garantijų, jog Europa išgyvens žiemą esant dabartiniam dujų atsargų lygiui.

Ekonomistai ir verslo vadovai sako, kad sankcijos Rusijos ekonomikai pradeda smarkiau smogti, o biudžetas jau mažinamas. Siūloma viršutinė kainų riba, kurią nuo metų pabaigos taikys G -7 grupė Rusijos naftos pardavimui, būtų dar vienas smūgis. Rusijos prezidentui „ gali pritrūkti grynųjų. Jam reikia grynųjų pinigų Iranui ir Šiaurės Korėjai sumokėti už ginklus. Tačiau gruodį pamatysime visiškai naują realybę“, – sakė Paryžiaus Sciences Po universiteto provostas Sergejus Gurijevas.

REKLAMA

Laukiant didesnių ir griežtesnių sankcijų, kiekviena bloga žinia iš fronto linijos yra naujas smūgis Rusijos ekonomikai, sakė dar vienas Maskvos verslo elito narys.

„Visas verslas kenčia nuo to, kas vyksta. Visi įšaldė savo investicinius planus“, – sakė jis. Ankstesnis įsitikinimas, kad Rusija gali nukreipti prekybos srautus nuo Vakarų per Kiniją, Kazachstaną ir Indiją, greitai tirpsta. Kazachstanas pradėjo blokuoti krovinius, gabenančius į Rusiją europietiškas prekes, o kinai taip pat pradėjo stabdyti tam tikrus tiekimus. „Visi yra visiškai nusivylę. Nuotaika labai prasta“, – sakė dar vienas kalbintas Rusijos verslininkas.

REKLAMA

Maskvos elito nariai pradeda kalbėti apie galimus vadovybės pokyčius taip, kaip niekada anksčiau per daugiau nei 20 Putino valdymo metų – nors niekas negali pasakyti, kaip ir kada tai gali įvykti. „Mes patenkame į revoliucinę situaciją“, – sakė pavardės nenorinti minėti valstybės pareigūnas.

„Visi laukia kažko kito, nei tai, kas vyksta dabar: kitokios vadovybės, kitokio karo. Vanagai nori griežtesnių veiksmų. Balandžiai visai nenori karo. Politinės sistemos pokyčių laikas bręsta. Bet kaip tai atsitiks, aš nežinau“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų