Aukštas kraujospūdis, dar vadinamas hipertenzija, reiškia, kad širdis dirba sunkiau nei turėtų pumpuodama kraują po kūną – papildomai apkraunamos kraujagysles ir organai, o laikui bėgant gali kilti rimtų sveikatos sutrikimų.
Tiesą sakant, aukštas kraujospūdis yra vienas didžiausių insulto rizikos veiksnių, taip pat jis gali sukelti širdies smūgį, inkstų nepakankamumą ir net kraujagyslinę demenciją, todėl išlaikyti sveiką kraujospūdį yra labai svarbu, rašo express.co.uk.
Rinkitės 3 produktus
Netinkama mityba yra pagrindinis aukšto kraujospūdžio kaltininkas, o tiksliau – druska. Taip yra todėl, kad natris priverčia organizmą sulaikyti vandenį, darydamas spaudimą kraujagyslių sienelėms.
Be druskos vartojimo mažinimo, yra dar vienas būdas, kuris padeda sumažinti natrio poveikį organizmui.
Valgant maistą, kuriame yra daug kalio, gali sumažėti kraujospūdis, nes šis mineralas pašalina natrį bei padeda atpalaiduoti kraujagyslių sieneles, leisdamas kraujui lengviau tekėti.
„Maistas, kuriame gausu kalio, yra svarbus gydant aukštą kraujospūdį, nes kalis mažina natrio poveikį, – aiškina Amerikos širdies asociacija. – Kuo daugiau kalio suvartojate, tuo daugiau natrio pasišalina su šlapimu. Kalis taip pat padeda sumažinti įtampą kraujagyslių sienelėse, o tai sumažina ir kraujospūdį.“
Per pusryčius patariama šiuos vartoti maisto produktus bei gėrimus, kuriuose yra daug kalio:
- avokadus;
- natūralų jogurtą;
- apelsinų sultis.
Idealus kraujospūdis
Normalus žmogaus kraujospūdis yra 120 mm Hg (sistolinis) ir 80 mm Hg (diastolinis), bet normos ribos priklauso nuo lyties ir amžiaus.
Laikoma, kad aukštas kraujospūdis yra 140 / 90mmhg arba didesnis.
Nuolat aukštas kraujospūdis (hipertenzija) gydomas įvairiais medicininiais preparatais, praplečiančiais žmogaus kraujagysles. Tokie preparatai paties kraujospūdžio padidėjimo neišgydo, o jį trumpam laikui sumažina.
Rekomenduojama padidėjusį kraujospūdį koreguoti ne medikamentais, o sveika ir subalansuota mityba, fiziniu aktyvumu, kadangi kraujospūdis kyla dėl kraujagyslių užkalkėjimo arba jų sienelių elastingumo sumažėjimo.
Dauguma žmonių, kuriems yra padidėjęs kraujospūdis, nejaučia jokių simptomų, net jei kraujospūdis pasiekia pavojingai aukštą lygį. Aukštas kraujospūdis gali kankinti daugelį metų ir nesukelti jokių simptomų.
Aukštą kraujospūdį gali išduoti šie simptomai:
- galvos skausmai;
- dusulys;
- kraujavimas iš nosies.
Tačiau šie simptomai nėra specifiniai. Jie paprastai pasireiškia tik tada, kai aukštas kraujospūdis pasiekia pavojingą ar net gyvybei pavojingą ribą. Todėl svarbu rūpintis sveikata ir kontroliuoti aukštą kraujospūdį pasitarus su šeimos gydytoju.