„Infliacija yra labai aiškiai paaiškinima. Darbo užmokestis daro įtaką kainoms. Bazės efektas – naftos ir maisto kainos. Galiausiai mūsų grynai nacionalinis aspektas – mokesčiai, vienkartinis veiksnys, kuris padarė Lietuvą čempionais net ir kaimynų atžvilgiu“, – penktadienį žurnalistams kalbėjo V. Vasiliauskas.
Jo nuomone, jeigu šiemet nebūtų stipriai augę alkoholio akcizai ir laikinai panaikinta pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvata šildymui, Lietuvos infliacija būtų panaši į Latvijos ar Estijos.
„Visi (ECB nariai – BNS) supranta, kad mūsų situacija, kaip ekonomikų, kurios prisitaiko ir konverguojasi, yra kitokia. Turime valstybes, kurios iš principo išsivysčiusios, o mes turime valstybes, kurios vis dar besivysto ir bando priartėti prie vidurkio. Ekonomikų struktūra yra kitokia ir ciklai kitokie. Tas požiūris visiškai natūralus ir suprantamas“, – tvirtino V. Vasiliauskas.
Eurostato duomenimis, Lietuvoje suderinta metinė infliacija spalį siekė 4,2 proc., Estijoje – 4 proc., o Latvijoje – 2,7 proc. Visoje ES vidutinė infliacija spalį siekė 1,7 proc., o vien euro zonoje – 1,4 procento.