Trečdalis šio kadenciją baigiančio Seimo narių - milijonieriai. Jų valdomas turtas ir grynieji - nuo vieno iki daugiau kaip šešiasdešimties milijonų litų. Bet kitos kadencijos Seime dalies turtuolių nebeliks. Ir ne dėl to, kad jie nebebus perrinkti. Jie laisva valia atsisako politinių ambicijų. Sukūrę stambias versloves, vadovavę šimtams darbuotojų ir uždirbę milijonus verslininkai Seime pasijuto „nieko negalinčiais“. Jie suprato - vadovaudami stambiems koncernams ir finansiškai remdami politines partijas, gali daryti didesnę įtaką valstybėje vykstantiems procesams, nei spaudydami balsavimo mygtukus parlamento posėdžių salėje, rašo savaitraštis „Veidas“.
Politika kliudo meilei
„Karas su žmona tęsiasi. Nežinau, kas bus laimėtojas“, - sako trečias pagal sukauptą turtą ir pajamas žmogus parlamente socialdemokratas Bronius Bradauskas, bet nebaigia minties - telefoninis pokalbis nutrūksta. Bet ne dėl to, kad milijonierius būtų gavęs už savo atvirumą nuo karingos žmonos kočėlu per galvą. „Važiuoju į apygardą. Kelias čia toks nelygus - kai tik koks kalniukas, tai ir nutrūksta ryšys“, - paaiškina jau trečią kadenciją toje pačioje Kaišiadorių-Elektrėnų vienmandatėje rinkimų apygardoje kandidatuosiantis politikas. Čia jį deleguoja partija, bet sutuoktinio ketinimams trečią kadenciją eiti į parlamentą priešinasi žmona. „Rudenį atvės orai, galėtume kur pavažiuoti, į kokį užsienio kurortą atostogų, - gundo pasekti buvusio partijos lyderio Algirdo Brazausko ir jo žmonos Kristinos pavyzdžiu, o kartu ir priekaištauja į politiką įklimpusiam vyrui žmona Danguolė, - o tau tada prasidės sesija, ir vėl niekur kartu neišvažiuosim“. O jei, socialdemokrato žodžiais, dar kokia televizija parodo ar laikraštis parašo apie tariamą jo politiškai nekorektišką elgesį, prasideda žmonos priekaištų kruša. „Nebegalim nė savo šeimos švenčių ramiai atšvęst, lenda žurnalistai su kamerom į namus. Dėl to žmona stabdo mane nebeiti į Seimą“, - sako B.Bradauskas. „Ką tik kalbėjausi ir su Antanu Bosu, kuris nebeis į Seimą. Sakau, Antanai, ko tu nebeini, juk tau neblogai sekasi politikoje, -pokalbio su kolega iš Darbo partijos turinį perpasakoja socialdemokratas. - O jis man ir sako: pabodo nuolat būti matomam -betrūksta, kad žurnalistai pakištų kamerą po antklode, kai miegu su sužadėtine“. Bet B.Bradauskas dar neapsisprendė, ar papildys savo kolegų milijonierių - „darbiečių“ A.Boso, Romualdos Kšanienės, valstiečio liaudininko Viktoro Rinkevičiaus ir socialliberalo Vaclovo Stankevičiaus, jau tikrai nebesibalotiruosiančių į kitos kadencijos parlamentą, gretas. „Aš užsispyręs“, -tvirtina B.Bradauskas.
Išsiskyrė nesutramdomu elgesiu
Milijonierius liberalcentristas Raimundas Palaitis, kaip ir pirmasis „Veido“ pašnekovas, trečią kadenciją kandidatuosiantis toje pačioje - Pajūrio vienmandatėje rinkimų apygardoje, atvirai vardija priežastis, turtingus žmones atgrasančius nuo politikos. „Žmonės, atėję iš verslo į politiką, pirmiausia tampa viešais asmenimis, jiems pradeda galioti kitos taisyklės, o dar pradeda veikti privačių ir viešų interesų derinimo reikalavimai - tai verčia jaustis nepatogiai“, - sako R.Palaitis. „Politikų nuklydimai labai matomi - versle kitokios taisyklės“, -atsidūsta ir milijonierius parlamentaras Vladimiras Orechovas, prieš keletą mėnesių sulaikytas girtas prie vairo. Beje, į pačius įvairiausius skandalus šią kadenciją daugiausia įsivėlė būtent Seimo milijonieriai: A.Bosas, Viktoras Uspaskichas, B.Bradauskas, R.Kšanienė, V.Orechovas, Vilma Martinkaitienė, Jonas Pinskus, Alfredas Pekeliūnas, Ramūnas Garbaravičius, Artūras Skardžius, Viačeslavas Skilis, Juozas Palionis, Saulius Girdauskas, Viktoras Rinkevičius, Kęstutis Daukšys, Vytautas Galvonas, Kęstutis Glaveckas, Roma Žakaitienė. Juos skirtingų leidinių žurnalistai ne kartą užklupo dviprasmiškose situacijose, pavyzdžiui, svetimų moterų kompanijoje, policininkai sulaikė neblaivius prie automobilio vairo, etikos sargai rašė verdiktus dėl be pateisinamos priežasties praleistų posėdžių ar nepagarbios retorikos kolegų parlamentarų adresu, viešų ir privačių interesų konfliktų. Beje, milijonieriai dar ir partijas keitė dažniau nei kiti kolegos.
Sėdi ant dviejų kėdžių
Milijonierė „darbietė“ Virginija Baltraitienė nurodo dar vieną priežastį, kuri turtingus politikus verčia atsisakyti valstybės valdymo ambicijų ir sugrąžina į savas bendroves: tai nesugebėjimas tuo pat metu sužiūrėti ir savo verslo, ir dirbti valstybei. Pasak liberalcentristo milijonieriaus Armino Lydekos, nemažai turtingų žmonių į Seimą ateina turėdami iliuziją, kad čia patekę jie lems daugelį sprendimų pakeitimų valstybėje ir taip sustiprins savo verslą, bet iš tikrųjų daugelio verslas tik nukenčia. „Jei būtum versle, nemąstydamas imtumeisi kai kurių veiksmų, o kai esi parlamentaras, nemoralu ieškoti lengvatų savam verslui“, - tikino darbietis milijonierius Kęstutis Daukšys. Laimei, jam pasisekė, nes verslą patikėjo partneriams, kurie yra „patikrinti laiko“. Tad K.Daukšiui panirus į politiką jo verslo reikalai ne tik nesuprastėjo, o dargi gerėjo. Vis dėlto „darbiečio“ istorija yra veikiau išimtis nei taisyklė. Dauguma kalbintų milijonierių skundėsi, kad jų verslas per pastaruosius ketverius metus nusmurgo, sukauptas turtas ir piniginės lėšos sumažėjo ne vienu nuliu. „Mano turtas sumažėjo beveik dviem milijonais - nuo daugiau kaip septynių iki šiek tiek daugiau nei penkių“, - guodėsi „tvarkietis“ Vytautas Galvonas. Nesiseka ir nekilnojamuoju turtu besiverčiančiai milijonieriaus Algimanto Matulevičiaus šeimai. „Nekilnojamojo turto sektorius šiandien išgyvena krizę ir šeima mane laužia, kad mesčiau politiką ir grįžčiau jiems padėti“, - neslėpė Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas A.Matulevičius. Tiesa, nei savo, nei šeimos valia jis neketina atsisakyti kovos dėl mandato. Nebent taip nuspręstų rinkėjai. Bet štai „valstietį“ V.Rinkevičių šeima perkalbėjo. Žmona priekaištavo, kad Seime jis ne uždirba, o „pradirba“ pinigus. Vadovaudamas šeimos ūkiui vyras duotų daugiau finansinės naudos šeimai nei dirbdamas Seime.
Valdžia svarbiau už milijonus
Ne vienas parlamento milijonierius buvo priverstas net atsisakyti iki patekimo į Seimą valdyto verslo, nes neturėjo kam jo patikėti, o ir trauktis iš politikos patys nenorėjo. Taip nutiko socialliberalui Vaclovui Karbauskiui, kuris pardavė iki patekimo į Seimą prieš aštuonerius metus valdytą melioracijos įmonę. Į politiką pasukęs Ramūnas Garbaravičius tikino, kad užsidirbęs milijonus paliko sėkmingai įsuktą energetikos verslą. O štai „darbietė“ V.Martinkaitienė, apie pusmetį dvejojusi, ar jai verta darkart eiti į Seimą, nusprendė išmėginti savo šansą politikoje, bet Martinkaičiai priėmė sprendimą siaurinti šeimos verslą. Tuo tarpu „tvarkietis“ Jonas Ramonas visą savo ūkį notariškai perrašė žmonai Vilijai. Žmonai vesti ūkį patikėjo ir pas socdemus perbėgęs Jonas Jagminas. Socdemu tapęs buvęs soclibas Juozas Palionis irgi nebesikiša į šeimos verslą - prekybą buities technika. Antrąkart į parlamentą patekti bandysiantis Jonas Pinskus nekalba apie verslo sėkmes ar nesėkmes - jam reikia valdžios. „Garbę pelniau sportuodamas, milijonus užsidirbau versle, į politiką atėjau, nes noriu valdžios“, - neslėpė ambicijų „darbietis“. Atrodo, kad valdžia masina į politiką grįžti ir ne itin sėkmingai ankstesnėse kadencijose pasirodžiusius kai kuriuos kitus milijonierius. Darkart į Seimą pretenduos ir milijonieriai Darbo partijos pirmininkas V.Uspaskichas bei partiją pakeitusi Rūta Rutkelytė.
JONĖ KUČINSKAITĖ