• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konservatorių frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma užsienio reikalų ministro Vygaudo Ušacko viešai pasiteiravo, ar pastarojo aktyvios pastangos siekiant padėti Ukrainai konflikte su Rusija dėl dujų leidžia analogiškų veiksmų tikėtis ir Lietuvos labui.

REKLAMA
REKLAMA

„Ar dabar matant aktyvius jūsų veiksmus, siekiant padėti išspręsti dujų tiekimo Ukrainai ir Vakarų Europai problemą (šie veiksmai neabejotinai nusipelno teigiamų vertinimų), galima tikėtis, kad jūs kartu sieksite pokalbių ir galimybių tartis su „Gazprom“ atstovais dėl Lietuvai tiekiamų gamtinių dujų kainos normalizavimo“, - rašoma ketvirtadienį paskelbtame J. Razmos kreipimesi į Užsienio reikalų ministerijos vadovą.

REKLAMA

Konservatorius teigia, kad į UR ministrą kreipiasi dėl to, jog buvęs premjeras Gediminas Kirkilas paskyrė V. Ušacko pirmtaką Petrą Vaitiekūną atsakingu už derybas su Rusijos dujų milžinu „Gazprom“ dėl dujų kainų Lietuvai. Todėl, J.Razmos nuomone, minėta P. Vaitiekūno „atsakomybė“ dėl derybų su „Gazprom“ atitenka V. Ušackui.

REKLAMA
REKLAMA

J. Razma taip pat pažymi, kad „istorija nutyli, ką P. Vaitiekūnas susiderėjo, tik matome galutinį rezultatą - aukščiausią Lietuvai tiekiamų dujų kainą“.

Remdamasis Valstybinės kainų ir energetikos komisijos duomenimis, konservatorius teigia, kad Lietuvai tiekiamų „Gazprom“ dujų kaina yra didžiausia tarp ES šalių - 2008 metų lapkritį ji siekė 1195 litų už 1 tūkst. kubinių metrų. Tuo tarpu, pasak J. Razmos, daug toliau nuo Rusijos esanti Prancūzija už tokį patį dujų kiekį moka 1058 litų, nors tiekimo kaštai yra žymiai didesni.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gazprom“ sausio 1 dieną nutraukė dujų tiekimą Ukrainai, nes pastaroji nesusitarė su rusais dėl skolų už Rusijos dujas sumokėjimo ir dujų kainų 2009-iesiems. Trečiadienį buvo visiškai nutrauktas rusiškų dujų tranzitas per Ukrainą į Europą.

Kol Rusija ir Ukraina kaltino viena kitą, tuzinas nuo Rusijos dujų priklausomų šalių, kurių dauguma priklauso ES, pranešė apie didžiulį dujų tiekimo sumažėjimą per patį viduržiemį.

REKLAMA

Slovakija ir Rumunija paskelbė nepaprastąją padėtį, Bulgarija nurodė normuoti dujas pramonei, o Vengrija, Kroatija bei Bosnija ir Hercegovina pranešė, kad antrą dieną iš eilės dujų tiekimas iš Rusijos buvo visiškai nutrūkęs. Dešimtys tūkstančių žmonių liko be šildymo.

Rusijos ir Ukrainos pasiuntiniai ketvirtadienį Briuselyje dalyvavo Europos Sąjungos tarpininkaujamose derybose ginčui išspręsti. Jose dalyvavo ir Lietuvos UR ministras V. Ušackas.

REKLAMA

Prieš tai ketvirtadienį Prahoje vykusiame neformaliame ES UR ministrų susitikime V. Ušackas pažymėjo, kad Ukrainos ir Rusijos ginčas dėl dujų tiekimo dar kartą atskleidė silpnąsias Europos energetikos sektoriaus vietas.

„Ukrainos ir Rusijos komercinis ginčas turi aiškių politinių implikacijų, todėl tokiu jautriu visoms Europos valstybėms klausimu ES negali būti vien stebėtoja“, - pažymėjo ministras, primindamas, kad Lietuva buvo viena pirmųjų valstybių, paraginusių ES įsitraukti į Ukrainos ir Rusijos ginčą dėl dujų tiekimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sausio 1-ąją URM paskelbė, kad V.Ušackas „ėmėsi tarpininkauti tarp Ukrainos ir ES žingsnių, sprendžiant dujų tiekimo į Ukrainą klausimą“. Pasak URM, tą dieną situaciją dėl dujų tiekimo į Ukrainą V.Ušackas aptarė su Ukrainos užsienio reikalų ministru Volodymyru Ogryzka, pirmininkavimą Europos Sąjungai perėmusios Čekijos užsienio reikalų ministru Karelu Schwarzenbergu ir Europos Komisijos komisaru Andriu Piebalgu.

V. Ušacką į UR ministro postą delegavo būtent TS-LKD.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų