SEB banko ekonomisto Tado Povilausko teigimu, atsižvelgus į Lietuvos rinką, pieno supirkimo kainų augimas dar nėra toks didelis, koks galėtų būti. Šiuometinės pieno ir jo produkcijos kainos dabar yra būtent tokios, nes Europos didmeninėje rinkoje kaina yra paaugusi. Jis viską paaiškino detaliau.
„Kaip tik mažmežinėje rinkoj tas augimas yra pakankamai dar neišsiskiriantis, atsižvelgiant į tai, kiek stipriai per metus yra padidėjusios pieno supirkimo kainos. Pagrindinė priežastis, kodėl pieno, ar pieno supirkimo kainos, ar pieno kainos parduotuvėse yra padidėjusios, yra susijusios su tuo, kad ta kaina yra padidėjusi Europoje didmeninėje rinkoje.
Tai yra tiesiog pati žaliava, pats pienas yra labai stipriais pabrangęs pastaruoju metu, nes paklausa, ypač tam tikriems pieno gaminiams, dažniausiai pieno riebalams (kas yra sviestas arba grietinėlė), yra stipriai pabrangusi.
Toliau, didmeninėj Europos rinkoje sviesto kainos yra iš esmės rekordinės, nes tas šuolis labai stiprus įvyko rugsėjį, spalį, lapkričio mėnesį. Dabar tos kainos, daugiau, mažiau, laikosi apie 7 800 eurų už toną didmeninėje rinkoje“, – komentavo T. Povilauskas.
Lietuvoje orientavimasis į pieno žaliavų gamybą
Ekonomistas paaiškino, kad mūsų šalyje didelis dėmesys yra skiriamas sviesto, grietinėlės ir kitų maisto produktų (žaliavų) gamybai.
„Mūsų pieno perdirbimo pramonė yra orientuota labiau į žaliavos gamybą. Turiu omenyje, kad nėra mūsų pieno perdirbėjai tie, kurie eksportuoja galutinį produktą į vakarų, šiaurės šalių, pietų šalių mažmeninius tinklus.
Iš esmės, labai priklauso nuo to, kaip tų žaliaviniai produktų: grietinėlė, sūris, kaip jų kainos keičiasi. Kadangi turime stiprų grietinėlės arba sviesto kainų pabrangimą didmeninėje rinkoje, kas yra turbūt per metus, apie penkiasdešimt procentų, kaina dabar yra didesnė, lyginant su pernai metais tokiu pat metu sviesto kainos. Sūriai yra pabrangę apie 10 procentų didmeninėje rinkoje.
Tai automatiškai leidžia pieno perdirbėjams daugiau mokėti ūkininkams, ir tuomet jie patys gali iš to daugiau uždirbti, ir ta pieno supirkimo kaina, iš tikrųjų, dabar Lietuvoje yra preliminariai virš 50 euro centų už kilogramą, kas yra daugmaž, lyginant su pernai metų lapkričiu, 28 procentais daugiau, negu prieš metus“, – atkreipė dėmesį jis.
Žaliavinio pieno supirkimo kaina susilygino su ES pieno supirkimo kaina
Remiantis T. Povilausko įžvalgomis, šiuo metu šiuo metu žaliavinio pieno supirkimo kaina yra susilyginusi su Europos Sąjungos supirkimo kaina.
„Kas yra įdomu, ir po tokio ilgesnio laikotarpio, kad žaliavinio pieno supirkimo kaina Lietuvoje iš esmės susilygino su Europos Sąjungos vidutine žaliavine pieno supirkimo kaina. Kuo dažniausiai ūkininkai skundžiasi, kad supirkimo kainos yra daug mažesnės, negu Europoje, tai va dabar turime lapkritį, spalį, kai kainos iš esmės yra beveik susilyginusios.
Ir labai lemia tai, kad pas mus vyksta, kadangi mūsų pieno perdirbimo pramonė yra paremta žaliavine produkcija, kadangi žaliava stipriai iššoks (grietinėlė), iš to galima stipriai uždirbti trumpuoju laikotarpiu perdirbėjams. Na ir turim, kad perdirbėjai atitinkamai daugiau moka ir ūkininkams, pieno ūkiams.
Čia grynai europinės tendencijos iš Europos ateinančios, kurios leidžia pastaraisiais mėnesiais pieno ūkiams jau pakankamai neblogai uždirbti“, – dėstė jis.
Pieno kiekis Lietuvoje yra padidėjęs
Nors pienas ir jo produkcija Lietuvoje yra pabrangusi, pats kiekis nemažėja, kuo, anot eksperto, galima pasidžiaugti.
„Sakyti, kad pieno gamyba Lietuvoje mažėja, nereikėtų. Karvių skaičius yra mažėjantis, faktas. Kiek pieno yra superkama Lietuvoje, tas kiekis, pavyzdžiui, šiemet yra didesnis, lyginant su pernai metais. Nes vis tiek ūkis stambėja, produktyvumas („prymilžis“, galima sakyti, iš karvės) jis yra didėjantis.
Tai šitoj vietos, kas yra džiugu, kad pats pieno kiekis, jis yra supirktas Lietuvoje, jis yra padidėjęs. Tai tos tendencijos, iš esmės, nėra į blogąją pusę, žiūrint šiais metais.
Kalbant apie parduotuves, kaip kainos keičiasi, čia ne tai, kad, kaip Lietuvoje keičiasi „prymilžis“ (mažėja, didėja), o iš esmės, kas vyksta Europoje, kas vyksta su europinėmis kainoms. Vis tiek, mūsų pieno sektorius yra paremtas eksportu. Kaip kainos keičiasi eksporto rinkose, tai vis tiek turi įtakos ir tai, kaip kainos kyla Lietuvoj“, – sakė T. Povilauskas.
Eksporto įtaka
Ekonomistas pabrėžė, jog, atsižvelgus į dabartines Lietuvoje esančias pieno kainas, iš eksporto yra sulaukiama ganėtinai gero pelno. Tačiau, nors eksportas yra pelningesnis, pačios pieno produktų kainos Lietuvoje yra aukštesnės.
„Čia vėlgi, ką mes matom dabar ir Lietuvos rinkoje, sakyčiau, tos kainos Lietuvoje yra pakankamai dar ne daug padidėjusiomis, lyginant, kiek padidėjo didmeninėje rinkoje. Tai irgi panašu, tikėtina tai, kad eksportuojančios įmonės uždirba gerai iš eksporto.
Valdo tai, kad tos kainos Lietuvos mažmežinėj rinkoj (pieno produktų) nekiltų taip sparčiai ir neerzintų vartotojų. Tai šiai minutei, skaičiai irgi rodo, kad daug yra pelningesnis eksportas, negu pardavimai Lietuvoje. Vis tiek, žiūrim į artimiausius mėnesius, tai pieno produktų kainos yra vis tiek didesnės Lietuvoje.
Nėra eksporto rinkose ženklų, kad dabar kainos iš esmės pradėtų mažėt. Taip, tas mažėjimas prasidės, bet turbūt mes jau kalbame apie kitų metų gal vidurį, tas sumažėjimas stipriau prasidės Europoje didmeninėje rinkoje. Kalbant apie mažmeninę rinką, tai sakau, artimiausiais mėnesiais yra turbūt tik kalbos apie galimas didesnes pieno produktų kainas mažmeninėje rinkoje“, – kalbėjo T. Povilauskas.
Statistiniai pastarieji duomenys
Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje šį spalį augo trečią mėnesį iš eilės ir pasiekė aukščiausią lygį nuo praėjusių metų, rodo išankstiniai Europos Sąjungos pieno rinkos observatorijos (MMO) duomenys.
Per pastaruosius tris mėnesius, skaičiuojant nuo liepos, pieno kaina išaugo trečdaliu. MMO duomenimis, 2019–2023 metų laikotarpiu metinis pieno supirkimo kainos vidurkis Lietuvoje siekė 36 centus.
Visoje Europos Sąjungoje pieno kaina šį rugsėjį vidutiniškai siekė 47,5 cento – 9,3 proc. daugiau nei prieš metus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!