Veido ir kūno odoje atsiradusios dėmės – odos hiperpigmentacijos ženklas. Pasak odos ligų bei lazerinės ir estetinės dermatologijos klinikos „Skin Olympus“ medicinos gydytojos Agnės Sausdravės, dažnu atveju veido ir kūno odoje atsirandančios pigmentinės dėmės yra per didelės ultravioletinių (UV) spindulių ekspozicijos priežastis. Tokios pigmentinės dėmės gali būti greitai ir efektyviai šalinamos lazerio procedūrų metu, rašoma spaudos pranešime.
Tačiau pigmentinės dėmės gali būti ne tik estetinė problema. Jų atsiradimas gali būti susijęs su odos liga –melazma, kuri reikalauja kitokio požiūrio ir tęstinio gydymo. Melazma – tai įgytas odos pigmentacijos sutrikimas, kai dažniausiai simetriškai veido odoje atsiranda rudos ar melsvai pilkos dėmės nelygiais kraštais. Ši liga žymiai dažniau paveikia moteris nei vyrus ir dažniausiai pasireiškia nuo 20 iki 50 metų.
Pastebėjus pirmuosius melazmos požymius, svarbu identifikuoti jos priežastis bei pasirinkti tinkamiausią gydymo būdą. Nors ligos vystymosi procesas nėra iki galo aiškus, išskiriami pagrindiniai veiksniai, kurie gali ją išprovokuoti.
Besilaukiančias moteris dažnai vargina „nėštumo kauke“ vadinama melazma
Nėštumas – viena dažniausių priežasčių, dėl kurių moteris ima varginti melazma. Nėštumo metu odos pigmentinės dėmės atsiranda dėl hormoninių pokyčių, kai moteriški lytiniai hormonai – estrogenai, progesteronas – stimuliuoja melanocitus, todėl esant saulėje susidaro daugiau melanino.
Estrogeno, progesterono ir melanocitus stimuliuojančio hormono kiekis paprastai labiausiai padidėja trečiąjį nėštumo trimestrą ir gali būti veiksnys, dėl kurio moterys įgyja šį lėtinį odos sutrikimą.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad ne visuomet nėštumo metu padidėjusi odos pigmentacija reiškia melazmą. Nėštumo metu pastebima pigmentacija pilvo srityje, kai išryškėja vertikali linija, dar vadinama „linea nigra“, patamsėja krūtų spenelių oda. Tai – natūralus fiziologinis pigmentacijos išryškėjimas, kuris praeina savaime po gimdymo.
Be nėštumo, hormoniniai svyravimai, kuriuos sukelia kontraceptikų vartojimas, hormonų pakaitinė terapija ar intrauterinės spiralės, taip pat gali skatinti melazmos atsiradimą. Šie hormoniniai pokyčiai, kaip ir nėštumo laikotarpiu, suaktyvina melanocitus, kurie pradeda gaminti daugiau melanino.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad hormoninius pokyčius organizme gali sustiprinti ir stresas, prasta mityba bei nemiga, kurie prisideda prie pigmentacijos problemų. Sveikas gyvenimo būdas ir tinkama mityba gali padėti sumažinti šiuos rizikos veiksnius.
Manoma, kad genetika – taip pat svarbus veiksnys, dėl ko žmonės suserga melazma. Mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad identiškoms dvynėms ši liga pasireiškia abiem, tačiau tai gali įvykti skirtingu metu. Taigi, genetinis polinkis į melazmą taip pat gali lemti jos atsiradimą.
Esant intensyviai saulės ultravioletinių (UV) spindulių ekspozicijai, odos ląstelės – melanocitai – pradeda gaminti daugiau melanino. Ilgalaikis saulės poveikis gali sukelti uždegiminius procesus, kurie dar labiau skatina pigmentaciją.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad šiuos procesus, kurie ilgainiui veda prie melazmos atsiradimo, skatina ne tik UV spinduliai, bet ir mėlynoji šviesa, kurią skleidžia kompiuterių, planšečių, išmaniųjų telefonų, televizorių ekranai. Norint išvengti melazmos rizikos rekomenduojama visus metus naudoti plataus spektro apsaugą nuo saulės.
Melazmą gali išprovokuoti ir kai kurios medžiagos, esančios vaistuose ar kosmetikos produktuose. Jos gali sukelti fototoksines reakcijas, kurios skatina pigmentacijos procesą. Todėl svarbu atidžiai rinktis kosmetikos priemones ir vengti produktų, kurie gali padidinti odos jautrumą šviesai.
Gydoma taikant ilgalaikius ir kompleksinius sprendimus
Melazmos gydymui svarbu konsultuotis su specialistais, kurie padės parinkti tinkamas priemones, atsižvelgiant į odos tipą ir būklę. Nuoseklus gydymo plano laikymasis ir profesionalų priežiūra gali padėti efektyviai sumažinti pigmentacijos problemas.
Pirmiausia, svarbu užtikrinti apsaugą nuo saulės ir naudoti plataus spektro tonuotas apsaugos priemones su geležies oksidu. Šios kosmetinės priemonės efektyviai apsaugo odą nuo UV spindulių, taip pat mėlynosios bei regimosios šviesos poveikio. Reikėtų prisiminti, kad net nedidelė spinduliuotė gali sustiprinti pigmentaciją, todėl tinkama ir reguliariai ant odos dengiama apsauga yra privaloma ne tik vasarą, bet ir visus metus.
Odą šviesinantys ingredientai – dar vienas svarbus aspektas, kuris padeda suvaldyti melazmą. Jie gali slopinti melanino gamybą, pigmento perdavimą arba skatinti jo šalinimą. Tarp veiksmingiausių ingredientų yra hidrochinonas, traneksaminė rūgštis, niacinamidas ir retinolis. Pacientui tinkamiausios priemonės parenkamos gydytojo, atsižvelgiant į ligos atsiradimo priežastis bei simptomus.
Medicinos gydytoja A. Sausdravė atkreipia dėmesį, kad viena saugiausių priemonių, tinkama naudoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu, yra azelainė rūgštis. Ji ne tik veiksmingai gydo pigmentaciją, bet taip pat padeda kovoti su akne ir rožine.
Tuo metu retinolis, nors ir labai efektyvus, turėtų būti pradedamas naudoti atsargiai, kadangi jis gali dirginti odą. Vitaminas C yra vienas pagrindinių rekomenduojamų ingredientų odos priežiūros rutinoje, nes jis ne tik šviesina odą, bet ir veikia kaip stiprus antioksidantas, apsaugantis nuo aplinkos poveikio. Be to, vitaminas C padeda stiprinti odos apsauginį barjerą ir skatina kolageno gamybą, kas ypač naudinga brandžiai odai.
Melazmos gydymui taip pat veiksmingi maisto papildai su antioksidantais, tokiais kaip vitaminas C, E ar hidrokumarinai, kurie gali padėti slopinti melanino susidarymą. Kartais pacientams taip pat skiriami receptiniai vaistai, tokie kaip traneksaminė rūgštis, kurie stiprina gydymo poveikį.
Gydytoja taip pat atkreipia dėmesį, kad melazma gali signalizuoti ir kitas sveikatos problemas. Pavyzdžiui, su melazmos atsiradimu gali būti siejamos skydliaukės ligos, tokios kaip autoimuninis tiroiditas. Todėl dažnai pacientams, kuriems diagnozuojama melazma, rekomenduojama papildomai atlikti skydliaukės funkcijos tyrimus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!