• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pigmentinės dėmės – tai įvairių formų ir spalvų dėmelės, susidariusios ant kūno. Dažniausiai jos atpažįstamos iš rudos, tamsiai rudos ar juodos spalvos, o jų aptikti galima ant veido, kaklo, pečių ir kitų zonų. Nors dažnai šios dėmelės nėra pavojingos sveikatai, jos gali turėti įtakos estetinei išvaizdai ir kelti diskomforto jausmą.

Pigmentinės dėmės – tai įvairių formų ir spalvų dėmelės, susidariusios ant kūno. Dažniausiai jos atpažįstamos iš rudos, tamsiai rudos ar juodos spalvos, o jų aptikti galima ant veido, kaklo, pečių ir kitų zonų. Nors dažnai šios dėmelės nėra pavojingos sveikatai, jos gali turėti įtakos estetinei išvaizdai ir kelti diskomforto jausmą.

REKLAMA

Apie tai, kodėl ant kūno atsiranda pigmentinės dėmės, kokiose vietose jos gali atsirasti ir kaip jas pašalinti, papasakojo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro gydytoja dermatovenerologė Andrė Lidekaitė.

„Odos ląstelės melanocitai gamina pigmentą melaniną, suteikiantį odai spalvą, ir jis yra pagrindinis apsauginis pigmentas nuo ultravioletinių saulės spindulių.

Kuomet dėl vienų ar kitų priežasčių melanocitų veikla sutrinka, tuomet ir išryškėja odoje tamsios rudos dėmelės.

Tai – pigmentinės dėmės, kuomet dėl tam tikrų priežasčių melanocitai proliferuoja ir keratinocituose (odos ląstelėse) susikaupia daug pigmento (melanino)“, – apie pigmentines dėmes kalbėjo pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA

Pigmentinių dėmių atsiradimo priežastys

Pradėjus kalbėtis apie tai, kodėl pigmentinės dėmės atsiranda ant kūno, specialistė pasakojo, kad priežasčių – ne viena.

REKLAMA

Pasak jos, viena iš dažniausių priežasčių, dėl kurių atsiranda pigmentinės dėmės, yra saulės poveikis, o tiksliau ultravioletinė spinduliuotė.

Taip pat, anot jos, prie pigmentinių dėmių atsiradimo gali prisidėti ir hormoniniai pokyčiai, tokie kaip nėštumas, žindymas, sirgimas skydliaukės ligomis.

Priedo, paveikti gali ir tam tikri vartojami vaistai arba naudojamos kosmetikos priemonės, dėl kurių padidėja odos jautrumas saulei.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat gali dėmės atsirasti po traumų ar uždegiminių ligų, pavyzdžiui, po aknės likusios pigmentinės dėmės“, teigė specialistė.

Anot A. Lideikaitės, dar dvi priežastys, dėl kurių gali atsirasti šios dėmės ant kūno, yra genetika bei amžius:

„Gali būti ir tai, kad dalis žmonių paveldi polinkį į pigmentines dėmes bei su amžiumi oda praranda gebėjimą tolygiai paskirstyti melaniną ir atsiranda vadinamųjų senatvinių dėmių – lentigo senilis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A. Lideikaitė pasakojo, kad kai kurie žmonės mano, kad pigmentinės dėmės gali atsirasti tik vyresnio amžiaus žmonėms.

Visgi, pašnekovė tikino, kad tai – netiesa. Pasak jos, šios dėmės gali atsirasti tiek vyresniame, tiek jauname amžiuje.

Nuo amžiaus taip pat priklauso pigmentinių dėmių atsiradimo vietos. Pašnekovė paaiškino, kokiose vietose jos pasireiškia vyresniems žmonėms: „Vyresniesiems jos dažniausiai padengia rankas, pečius, nugarą ir veidą.“

REKLAMA

Specialistė tikino, kad jauniems žmonėms pigmentinės dėmės atsiranda ne ant kūno, o veido srityje.  Pasak jos, daugiausiai jų aptinkama ant nosies, skruostų, kaktos ar viršutinės lūpos.

Pigmentinių dėmių šalinimo būdai

Paklausta apie tai, ar galima pašalinti pigmentines dėmes, specialistė tvirtino, kad taip. Tik, visų pirma, ji akcentavo apsisaugojimą nuo jų.

Pasak pašnekovės, pirmiausia vertėtų saugotis saulės, nesideginti ir naudoti apsauginius kremus nuo saulės su SPF50+ apsauga.

REKLAMA

Visgi, jau atsiradus pigmentinėms dėmėms, specialistė turėjo kitokių patarimų:

Jeigu jau pigmentinių dėmių atsirado, jas galime šalinti lazeriais, naudoti šviesinančias kosmetikos priemones su vitaminu C, retinoliu, azelaino ar kitomis rūgštimis ar tiamidoliu.“

Ji pasakojo, kad taip pat pigmentines dėmes galima šalinti ir kitais būdais. Anot jos, dėl šių paslaugų vertėtų kreiptis į kosmetologus ar dermatologus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pigmentines dėmes galime šalinti pilingų pagalba kosmetologo ar dermatologo kabinete bei injekcinėmis procedūromis, pavyzdžiui, su gintaro rūgštimi“, – sakė ji.

Paklausta apie tai, ar pigmentinės dėmės gali būti kenksmingos žmogui, A. Lideikaitė pasakojo, kad dažniausiai tai yra estetinė problema.

Ji pasakojo, kad šios pacientams gali kelti diskomforto jausmą dėl estetinių priežasčių, tačiau savaime supiktybėti – negali.

„Jos nėra pavojingos, bet jeigu oda yra pigmentuota, tai mes iš karto suprantame, kad per gyvenimą ji yra gavusi labai daug UV spinduliuotės, turi surinkusi saulės pažaidą, todėl tokioje odoje jau mes galime rasti arba tikėtis, kad su laiku atsiras ir piktybinių darinių“, – apibendrino ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų