• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paukščiams padėti norintys gamtos mylėtojai neretai mėgsta juos palesinti, tačiau tai gali užtraukti nemenką baudą. Štai, Vilniaus autobusų stotyje įspėjama, kad už netinkamą paukščių lesinimą žmonėms gali grėsti nuo 50 iki 230 eurų bauda. Ornitologas Gediminas Petkus pastebi, kad svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokiu lesalu reikėtų lesinti paukščius. 

Paukščiams padėti norintys gamtos mylėtojai neretai mėgsta juos palesinti, tačiau tai gali užtraukti nemenką baudą. Štai, Vilniaus autobusų stotyje įspėjama, kad už netinkamą paukščių lesinimą žmonėms gali grėsti nuo 50 iki 230 eurų bauda. Ornitologas Gediminas Petkus pastebi, kad svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokiu lesalu reikėtų lesinti paukščius. 

REKLAMA

Vilnietę Brigitą (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) nustebino Vilniaus autobusų stotyje pamatytas įspėjimas, kuriame teigiama, jog autobusų stotyje draudžiama lesinti paukščius.

Tiesa, moterį labiau nustebino ne pats draudimas, o nuo 50 iki 230 eurų gresianti bauda, jei žmogus bus sugautas lesinantis paukščius.

 Lietuvos ornitologų draugijos ornitologas Gediminas Petkus aiškina, kad yra tam tikri metų sezonai, kada paukščius lesinti galima, o kada ne.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ornitologo, tinkamas laikas duoti maisto paukščiams yra tada, kada ateina pirmieji šalčiai – kai sąlygos paukščiams patiems susirasti maisto yra sudėtingesnės ir iš miškų jie suskrenda į miestus.

REKLAMA

„Žiemą tikrai pastebimai mažiau paukščių ir galima matyti miestuose šiokį tokį pagausėjimą, ypač parkuose“, – pasakoja G. Petkus, pridurdamas, kad  puikus ženklas, jog paukščius jau galima po truputį lesinti yra iškritęs pirmasis sniegas.

Kita vertus, G. Petkus pabrėžia, kad lesinti paukščių jokiu būdu nereikėtų vasara bei rugsėjo ir spalio mėnesiais, kada paukščiai patys gali apsirūpinti maistu.

„Reikėtų leisti paukščiams išskristi. Paukščiai dabar natūraliai turi pakankamai maisto – tiek vabzdžių, tiek įvairiausių sėklų. Bet kai ateina šalčiai, kai iškrenta pirmasis sniegas, tai gali būti tas rodiklis, kada sakome, kad jau galima lesinti“, – aiškina ornitologas.

REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės atstovo Gabrieliaus Gubrinsko teigimu, atsakomybė už laukinių paukščių lesinimą mieste yra numatyta ir Administracinių nusižengimų kodekso 346 straipsnyje. 

„Gali būti skirta bauda nuo 30 iki 230 eurų. Visgi įvertinus visas įvykio aplinkybes, gali būti skiriama ne bauda, o žodinė pastaba – Vilniaus savivaldybės tikslas yra edukuoti ir informuoti gyventojus, supažindinti juos su galiojančia tvarka ir reikalavimais, o ne bausti vien dėl nubaudimo fakto. Orientuojamasi į problemų išsprendimą, administracinė atsakomybė yra tik vienas to metodų“, – žurnalistams nurodo G. Gubrinskas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės atstovas taip pat atkreipia dėmesį ir į taisykles, kurių turėtų laikytis gamtos mylėtojai, norintys palesinti paukščius. 

„Pats Administracinių nusižengimų kodekso straipsnis nukreipia į kitus teisės aktus, kur reikalavimai detalizuojami. Vienas iš jų – Gyvūnų laikymo Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje taisyklės. Šiose taisyklėse nustatyta, kad vandens paukščius lesinti galima vandens telkinių pakraščiuose, kai telkiniai yra pasidengę ledu, o kitus paukščius (išskyrus balandžius) galima lesinti žiemą tinkamu lesalu, jei tam įrengiamos ir prižiūrimos lesyklėlės“, – aiškina Vilniaus miesto savivaldybės atstovas.

REKLAMA

 G. Gubrinskas pabrėžia, kad būtent tokios nuostatos galioja tik Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje, o kitose savivaldybėse šios taisyklės gali skirtis. 

Maistas turi būti kuo natūralesnis

Neretai galima pamatyti, kaip paukščius lesinantys žmonės juos maitina juoda duona, batonu ar įvairiausiomis bandelėmis, tačiau G. Petkus perspėja, kad toks maistas paukščiams nėra tinkamas ir jo reikėtų vengti.

Todėl lesyklėlėse rekomenduojama paberti paprastas, nesūdytas ir nekepintas, saulėgrąžas, kviečius ar avižas. Tiesa, paukščiams nelabai tinka rugiai, tad jų reikėtų vengti.

REKLAMA

Anot ornitologo, paukščiams vabzdžialesiams taip pat labai patinka ir daugiau riebalų ir baltymų turintys riešutai. O grūdlesiams  galima pasiūlyti ir linų, kanapių, arbūzų ar spygliuočių medžių bei laukinių augalų sėklų.

„Rekomenduoja duoti saulėgrąžas ir riešutus ir dėl to, kad jie, būdami lesyklėlėse, ilgą laiką negenda. O duonos, batonai pradeda pūti ir paukščiams netinka“, – priduria ornitologas.

Šaltuoju metu taip pat reikėtų vengti duoti tokius produktus, kaip košės, kurios gali užšalti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lesinti balandžių žiemą problemos nemato

Remiantis gyvūnų laikymo Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje taisyklėmis, ne vandens laukinius paukščius galima lesinti tik žiemą, išskyrus balandžius. Visgi, G. Petkus sako, kad tai, jog žiemos metu maistas duodamas ir balandžiams, jis problemos nemato.

„Jų tiesiog nereikėtų maitinti šiuo metu. Nes yra augalų sėklų, vabzdžių. Žmonėms tikrai nereikia per langus berti visokių mišrainių ar duonos trupinių“, – sako ornitologas.

Jis atkreipia dėmesį, kad paukščių taip pat nereikėtų lesinti bet kur.

„Mes visada skatiname paukščius lesinti lesyklėlėse, o ne bet kur pilti, kur papuola, nes tai tikrai nėra gerai – ir nehigieniška ir ne kaip atrodys, jei visi pradės taip daryti“, – teigia G. Petkus.

O dar yra bent kažkas už ką netaikomos baudos???
Reikia labai griežtai bausti,nes ypač balandžių prisiveisė labai daug
Parkuose prie kudrų masiškai lesina,tai ten reikia ypač griežtų įspėjimų
Kaune priviso varnų ir kirų. Kada pagaliau bus gaudomi ir baudžiami tie lesintojai?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų