„Tai pirmiausia svarbu, ar tie pinigai bus išleisti išmintingai ir teisingai, nes galima nusipirkti daug dronų, bet tada tampa aišku, kad priešas gali juos numušti“, – penktadienį Eltai teigė R. Valiūnas.
„Antras dalykas, su tiek pinigų, atsiras daug tarpininkų, kurie bandys dalintis pinigus. Čia esminis dalykas užtikrinti, kad pinigai būtų naudojami, o ne 20-30 proc. jų nukeliautų tiems tarpininkams“, – paminėjo jis.
„Investor‘s Forum“ vadovas taip pat įvertino, kad ieškant finansavimo šaltinių reiktų išvengti šios naštos užkrovimo vien tik verslui, nes tai neigiamai paveiktų ekonomiką.
„Su mūsų politikų biurokratiniu mentalitetu visi pradeda skaičiuoti, kiek mes mokesčius padidinsime. Kas yra baisiausia, kad jie gali imtis lengviausių mokesčių. Nesiims PVM, nes žmonės bus nelaimingi, tada apmokestini pelną ir pramonę, nes, atrodo, darbdaviai padengs. Ir esminis dalykas turi būti, kad valstybė suprastų, jog pinigai atsiranda ne iš didesnių mokesčių, bet iš geresnių investicinių sąlygų“, – aiškino jis.
„Ketvirtas dalykas būtų užtikrinti, kad turint saugumą, nepadarytume ekonomikos tokios nepatrauklios, jog susilauktume vėl emigracijos bangos, kokią turėjome įstojus į Europos Sąjungą“, – sakė jis.
Anksčiau R. Valiūnas kaip finansavimo šaltinį gynybai yra įvardinęs skolinimąsi. Jo teigimu, skolas grąžinti būtų galima pasiekus planuojamą 100 mlrd. eurų BVP vertę, skatinant aukštąsias technologijas.
Penktadienį posėdžiavusi VGT sutarė 2026-2030 metų laikotarpiu šalies gynybai skirti 5-6 proc. nuo BVP kasmet. Šalies vadovo G. Nausėdos teigimu, per minėtą ketverių metų laikotarpį turėtų būti išlaikytas 5,5 proc. BVP finansavimo lygis.
Tiesa, prezidentas nurodė, kad tokį finansavimą gynybai galima pasiekti perskirsčius šalies resursus, tačiau pažymėjo būtinybę vengti mokesčių didinimo.
„Labai nenorėčiau, kad didesnis krašto apsaugos finansavimas gyventojų būtų siejamas su didėjančia mokesčių našta. Manau, kad šito privalome išvengti“, – akcentavo šalies vadovas.
Papildomi asignavimai, VGT sprendimu, reikalingi, norint iki 2030 m. Lietuvoje suformuoti kariuomenės diviziją.
Po spalį vykusio VGT buvo konstatuota, jog su dabartiniu finansavimu divizija negalės pasiekti pilno operacinio pajėgumo iki sutarto termino.
VGT pritarė siūlymui formuoti nacionalinę kariuomenės diviziją dar 2023 m. gegužę.