Valstybės saugumo departamento (VSD) vykdoma žurnalistų stebėsena ir mėginimai spausti nepatinkančius politikos apžvalgininkus gali būti verta naujo specialaus parlamentinio tyrimo. Tokios galimybės neatmetė naujasis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Arvydas Anušauskas.
Konservatorius A. Anušauskas portalui „Balsas.lt“ trečiadienį patvirtino, jog VSD vadovas Povilas Malakauskas yra kitą savaitę kviečiamas pasiaiškinti komitetui. Skandalas kilo po trečiadienio publikacijos „Lietuvos žiniose“. Apžvalgininkas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Kęstutis Girnius teigė, jog VSD pareigūnai jam mėgino daryti spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės.
Pastaruoju metu daugelis šalies politikos apžvalgininkų nustebo sužinoję, jog VSD stebi jų bendravimą su šalies politikais ir dalija perspėjimus „neprasidėti su vanagais“, kurie esą savo straipsniais kenkia valstybei.
Prieš porą savaičių konservatorių lyderių iniciatyva Vilniaus kavinėje „Pas Rudolfą“ kandidatas į premjerus Andrius Kubilius ir partijos vicepirmininkė Rasa Juknevičienė kalbėjosi su kviestais apžvalgininkais ir žurnalistais, tarp kurių buvo minėtas K. Girnius, portalo „Alfa.lt“ vadovas Virgis Valentinavičius, „Žinių radijo“ žurnalistas Aurimas Perednis, agentūros BNS politikos naujienų redaktorė Jūratė Damulytė, „Lietuvos žinių“ redaktorius Valdas Vasiliauskas, apžvalgininkas Vladimiras Laučius, šių eilučių autorius ir dar būrys žinomų žiniasklaidos atstovų.
Jokios valstybės paslaptys viešinamos, nutekinamos ar aptariamos susitikime nebuvo. Konservatorių vadovybė dalijosi informacija ir klausėsi žurnalistų pamąstymų bei patarimų Vyriausybės formavimo ir kitais aktualiais klausimais.
Jau po poros dienų iš šaltinių konservatorių frakcijoje tapo žinoma, jog VSD vadovas Povilas Malakauskas ir jo pavaduotojas Dainius Dabašinskas skirtingais kanalais perspėjo partijos vadovybę, jog dalis susitikime dalyvavusių žiniasklaidos atstovų kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
Be to, K.Girnius teigia prieš kelis mėnesius sulaukęs VSD pareigūnu prisistačiusio asmens skambučio ir vizito į namus. Nors VSD atstovas perspėjo, kad K. Girniumi domisi užsienio žvalgybos, apžvalgininkas mano, kad jo kritiški straipsniai užkliuvo pačiam VSD.
Nagrinės ir komisija
Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininko pirmasis pavaduotojas, Seimo frakcijos Tvarka ir teisingumas seniūnas Valentinas Mazuronis kreipėsi į Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisijos pirmininką Aleksandrą Sacharuką, reikalaudamas nedelsiant sušaukti šios komisijos posėdį.
Į komisijos posėdį, pasak V. Mazuronio, turėtų būti kviečiamas ir apie tai viešai prabilęs politologas, ir Valstybės saugumo departamento vadovas Povilas Malakauskas. „Jeigu tai, ką viešai kalba politologas, yra tiesa, tai reiškia viena - Valstybės saugumo departamentas kišasi į politiką ir po parlamentinio VSD tyrimo niekas iš esmės nepasikeitė“, - sakė politikas.
Galbūt bus ir tyrimas
Seimo NSGK vadovas A. Anušauskas sakė, jog VSD vadovas į komitetą kviečiamas tam, kad pateiktų daugiau informacijos, nes kol kas žinąs tik tiek, kiek paskelbta spaudoje. Jis neatmetė galimybės, kad dėl šio incidento gali būti pradėtas parlamentinis tyrimas.
Komiteto narys Saulius Pečeliūnas portalui „Balsas.lt“ sakė, kad problemos departamente nėra išspręstos dar nuo vadinamojo VSD skandalo laikų. „Buvo tyrimas, Seimas (koks jis bebūtų) patvirtino išvadas. Iš to, ką nurodyta taisyti, padaryta labai mažai“, - sakė politikas.
S. Pečeliūnas sakė, kad jei tokio pobūdžio veikla yra sisteminga, tai tinkamiausias pasakymas ją įvertinti būtų „ne visai švanku“.
Konservatorių vicepirmininkė Rasa Juknevičienė portalui „Balsas.lt“ sakė, jog jai tokie dalykai jau pakankamai atsibodę. „Jau pradedame įprasti, kad kalbėtis telefonu negalima, pokalbiai staiga tampa žinomi kam reikia ir kam nereikia ir pan. Situacija yra labai prasta“, - sakė ji.
VSD nekomentuoja
VSD vadovas nepatvirtino bei nepaneigė neoficialių žinių, jog departamentas galimai klausosi kai kurių žurnalistų pokalbių. P. Malakauskas taip pat teigė su politikais oficialiai ir neoficialiai susitinkąs beveik kiekvieną dieną, tačiau šių susitikimų turinį BNS taip pat atsisakė komentuoti.
VSD vadovas BNS teigė, jog įtarimų dėl galimai neteisėtai daryto poveikio turįs apžvalgininkas gali kreiptis į VSD kontroliuojančias institucijas - pirmiausia prezidentą, taip pat į prokuratūrą, teismą, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK).
„Tikrai nieko nekomentuosiu. Galima pasakyti tai, kad yra tam tikros procedūros, pagal kurias mes dirbame. Čia gali pats žmogus komentuoti, ir tikrai jokių problemų mes nematome, jei jis komentuoja. Tai yra to žmogaus apsisprendimas komentuoti ar nekomentuoti savo susitikimus su valstybinėmis institucijomis“, - sakė P. Malakauskas.
VSD vadovas tikino negalįs komentuoti VSD susitikimų su piliečiais, kurie kreipiasi į departamentą.
Atkreipus dėmesį, jog šiuo atveju į VSD kreipėsi ne pats pilietis, o atvirkščiai - VSD pareigūnai, P. Malakauskas kartojo nieko negalįs komentuoti.
„Jis (K. Girnius - BNS) gali taip komentuoti, jei jis mano, kad taip yra. Jis gali ne tik komentuoti, jis gali kreiptis į prokuratūrą ir kitas institucijas. Jei žmogus mano, kad yra kažkokių problemų dėl valstybės institucijos veiklos ar tam tikrų veiksmų, jis turi teisę ir labai daug galimybių, kaip tas problemas spręsti“, - sakė P. Malakauskas.
Paklaustas, į ką konkrečiai šiuo atveju gali kreiptis įtarimų dėl galimo persekiojimo turįs apžvalgininkas, VSD vadovas teigė, jog pirmiausia galima kreiptis į jį patį.
„Padarykime prielaidą, kad kažkokia teisėsaugos institucija yra ir, tarkime, aš manau, kad ta institucija kažką negerai padarė, ne pagal procedūras, ne pagal įstatymus. Tai pradėt reikia nuo tos institucijos vadovo, jeigu netenkina atsakymas, jei manoma, kad yra nusikalstamos veikos požymių, galima kreiptis į prokuratūrą, į tos institucijos kontroliuojančias institucijas, sakykim, mūsų atveju tai yra prezidentas. Yra labai daug mechanizmų, kaip tai daryti“, - aiškino VSD vadovas.
Jis patikino, kad visus veiksmus VSD atlieka laikydamasis įstatymų reikalavimų.
„Visi veiksmai, kuriuos mes atliekame, kiek aš esu departamente, yra atliekami griežtai prisilaikant įstatymų ir procedūrų“, - sakė P. Malakauskas.
Klausiamas, ar lankėsi pastaruoju metu pas konservatorių lyderį, kandidatą į premjero postą Andrių Kubilių, siekdamas perspėti apie esą kenksmingai rašančius žurnalistus, P. Malakauskas taip pat vengė komentarų.
„Aš susitikinėju su politikais beveik kiekvieną dieną, arba su sprendimų priėmėjais. Susitikinėjau, susitikinėju ir susitikinėsiu. Tai yra mano darbas, o komentuoti tuos susitikimus gali tik tie, su kuriais aš susitinku. Tai yra jų apsisprendimas komentuoti ar nekomentuoti mano oficialaus ar neoficialaus vizito faktą ir turinį. Tai yra mano pozicija ir taip turi elgtis VSD. Bet jei politikai mano esant tikslinga komentuoti, jie apsisprendžia ir tai daro“, - teigė P. Malakauskas. Žinomas apžvalgininkas, TSPMI dėstytojas K.Girnius teigia sulaukęs VSD pareigūnų perspėjimų, kuriuos pats apžvalgininkas vertina kaip jam darytą spaudimą dėl viešai reiškiamos kritiškos nuomonės.
TSPMI docento nuomone, žinios apie galimą žurnalistų, kitų asmenų sekimą turi būti kruopščiai ištirtos: „Seimui seniai laikas ištirti ir nustatyti, kokiu mastu VSD stebi Lietuvos gyventojus, kokiu pagrindu ir kam rodoma tokia „operatyvinė“ medžiaga ir kokiais tikslais, kokiomis aplinkybėmis teismai pritaria tokiam stebėjimui.“
Pokalbyje su itin aukštu VSD pareigūnu, kurio pavardės apžvalgininkas nenurodo, K. Girnius teigia sulaukęs paaiškinimų, esą prezidentas ir Konstitucinis Teismas pernelyg dažnai kritikuojami valstybės pamatai.
........
Parlamentinis VSD veiklos tyrimas jau vyko po to, kai prieš dvejus metus Baltarusijoje neaiškiomis aplinkybėmis žuvo aukštų pareigūnų korupcinius ryšius prieš tai tyręs ir į vadovybės nemalonę patekęs VSD pulkininkas Vytautas Pociūnas.
Parlamento patvirtintose išvadose konstatuota, kad departamento vadovybė iš esmės žlugdė institucijos veiklą, o paskelbta medžiagos dalis byloja, jog šalies žvalgyba, ko gero, aptarnavo Rusijos dujų tarpininkės UAB „Dujotekana“ interesus. Dalį medžiagos – dvylika informacinių-analitinių pažymų, kaip neva „operatyvinę“ informaciją, VSD slepia ligi šiol.