Lietuvos nacionalinė narė Eurojuste Laima Čekelienė antradienį Eurojusto kolegijos posėdžio metu įregistravo bylą prieš Austrijos Respubliką. Tuo siekiama išsiaiškinti Rusijos piliečio Michailo Golovatovo sulaikymo ir jo paleidimo aplinkybes bei teisinius pagrindus.
Eurojustui priminta, kad šių metų liepos 14-ąją pagal 2010 m. spalio 18 dieną Lietuvoje išduotą Europos arešto orderį Vienos oro uoste buvo sulaikytas KGB specialiosios paskirties būrio „Alfa“ vadas, Rusijos pilietis M. Golovatovas.
Lietuvoje atliekamo ikiteisminio tyrimo metu buvo nustatyta, kad 1991 m. sausio 11, 12 ir 13 dienomis KGB ginkluotas specialiosios paskirties būrys „Alfa“ puolė Lietuvos valstybinę įmonę „Spauda“, Lietuvos radijo ir televizijos komitetą, Lietuvos radijo ir televizijos centrą - Televizijos bokštą. Žuvo 14 žmonių, daugiau nei 600 buvo sužeisti.
Nors per 24 valandas Austrijos teisingumo ministerijai buvo nusiųsta visa prašoma informacija, liepos 15-ąją M. Golovatovas buvo paleistas.
„Atsižvelgdamos į įvykdytų nusikaltimų sunkumą ir šios bylos svarbą Lietuvos valstybei bei siekdamos išvengti panašių atvejų ateityje, Lietuvos institucijos kreipėsi į Eurojustą, prašydamos padėti išsiaiškinti minėtojo sprendimo priežastis“, - Eurojusto kolegijos posėdžio metu sakė Lietuvos nacionalinė narė L. Čekelienė.
Anot Generalinės prokuratūros, kai bus gauti Austrijos atsakymai į pateiktus klausimus, situaciją apibendrins Eurojusto teisės skyrius. Tuomet gautasis apibendrinimas, jei to reikės, bus pateiktas Eurojusto Kolegijai, kuri gali pateikti teisiškai neprivalomą nuomonę dėl šio atvejo. Kolegijos nuomonė bus perduota atitinkamoms valstybėms narėms.
Eurojustas - Europos Sąjungos (ES) teisinio bendradarbiavimo padalinys - įkurtas 2002 m. vasario 28 d. ES teisingumo ir vidaus reikalų Ministrų Tarybos sprendimu. Europos teisinio bendradarbiavimo institucija įkurta kovai su sunkiais organizuoto pobūdžio nusikaltimais ir terorizmu stiprinti. Institucijos buveinė yra Hagoje, Olandijoje.
Eurojustas turi juridinio asmens statusą ir veikia per nacionalinius narius arba kaip Kolegija.
Šią ES teisinę instituciją sudaro kiekvienos ES valstybės deleguotas nacionalinis narys - 27 prokurorai ir teisėjai iš ES valstybių narių, nuolat dirbantys Hagoje.
Eurojustas yra finansuojamas iš bendrojo Europos Sąjungos biudžeto, taip pat tiesiogiai ES valstybių narių lėšomis, skirtomis šalių paskirtiems nacionaliniams nariams, jų pavaduotojams ar padėjėjams išlaikyti.
Eltos redaktorė Jūratė Valančiūtė