Vyriausybėje pristatyti mokesčių sistemos pakeitimai, kuriuos finansų ministras Vilius Šapoka skambiai pavadino „reforma“. „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas sako, kad iki reformos šiems pakeitimams dar labai toli. Be to, pamiršta didžiausia mūsų valstybės mokesčių sistemos opa – „Sodra“.
Ekspertas giria Vyriausybę už kai kuriuos gerus siūlymus, tačiau nevengia ir kritikos, kad pabijota reformuoti sistemą iš esmės. „Kai kurie pakeitimai tikrai geri, kryptis tinkama. Tačiau tai tik kosmetiniai dalykai. Reforma vadinti to niekaip neišeina“, – sako ekonomistas.
Išvardino mokesčių sistemos pakeitimų privalumus
Ekspertas išskiria tris pagrindinius privalumus, kuriuos atneš mokesčių sistemos pakeitimai. „Labai gerai yra tai, kad vienodinamos sąlygos įvairiems mokesčių mokėtojams. Tame tarpe ir stambiems ūkininkams. Jiems mažinamos ar naikinamos ne itin tikslingos lengvatos. Taip pat naikinama netikslinga PVM lengvata viešbučiams. Mes nesame kokia viešbučių valstybė, kaip, pavyzdžiui, Graikija. Ši lengvata buvo visiškai betikslė.
Antras tikrai geras dalykas – galų gale sulygintas minimalus darbo užmokestis ir neapmokestinamasis pajamų dydis. O trečias aspektas, gal kiek mažiau akcentuotas – mokesčių lengvata, skatinanti patentų ir išradimų komercializavimą, kas gali duoti ilgalaikę naudą Lietuvos ekonomikai. Galima tikėtis, kad tai paskatins įmones pačias daugiau vykdyti tą veiklą ir pritrauks užsienio investicijų. Tai būtų pagrindiniai privalumai“, – sako Ž. Mauricas.
Pagrindinė problema liko nepaliesta
Anot Ž. Maurico, Vyriausybė pabijojo kišti rankas prie opiausios problemos – „Sodros“ sistemos. O tą daryti, esą, yra būtina. „Kalbant apie „Sodrą“, tai tik įneš dar daugiau neaiškumo. Kodėl pabijota ją reformuoti iš esmės? Nes „Sodra“ vis dar laikoma kaip atskira orbita. Į jos biudžetą žiūrima atskirai nuo valstybės biudžeto. Čia yra didelis interesų konfliktas. Todėl ir reformas „Sodroje“ daryti labai sunku. Bet būtina. Visų pirma reikia mažinti tą sovietinį palikimą – didžiulę privalomojo sveikatos draudimo įmoką. Nes tik tada žmonės norės dalyvauti sistemoje ir dirbti skaidriai. Šiuo metu „Sodra“ skatina žmones nedirbti arba dirbti šešėlyje“, – sako ekspertas.
Anksčiau Vyriausybė žadėjo susieti darbdavio ir darbuotojo „Sodros“ įmokas. Tačiau šio punkto mokesčių pakeitimuose neliko. Ž. Mauricas sako, kad tai kelia didelį nusivylimą. „Tai padaryti buvo būtina, nes dabar mes ir vėl turime tą patį neaiškumą „Sodroje“. Neapmokestinamojo pajamų dydžio įvedimas socialinio draudimo įmokoms 100 eurų gali dar labiau padaryti situaciją neaiškesnę. Vertinčiau tai labai skeptiškai. Apskritai, sistema veikia ne kaip draudimas, o kaip pašalpų mechanizmas. Daug uždirbantys sumoka labai daug, o gauna labai mažai“, – sako ekonomistas.