Manoma, kad nuo senovės yra tikima, kad šv. Huberto diena skelbia medžiotojų sezono pradžią, tačiau sutikti su tuo etnologas Libertas Klimka nelinksta.
„Nemanau, kad tai yra susiję. Tai tik kartais yra susiejama su atskirų žvėrių, pavyzdžiui, vilkų, medžioklės sezono pradžia. Bet kadangi aš esu medžioklės skeptikas, tai pasakyti tiksliai negaliu, ar tai pranašauja medžioklės sezono pradžią“, – sako L. Klimka.
Medžiotojų globėjų šv. Hubertas buvo paskirtas ne veltui, tam yra net pasakojama legenda:
„Yra medžiotojų legenda, kad kažkada šv. Hubertas šovė į apsireiškusį jam elnią vyšnios kauliuku, kad paskui elniui tarp ragų išdygo vyšnios medelis. Yra ir katalikiška legenda, kad tarp ragų kryžius atsirado, bet tai yra visai su Lietuva nesusiję dalykai.“
Lietuva dieną mini pasyviai
Anot Liberto Klimkos, ši šventė Lietuvoje nėra prigijusi. „Lietuvoje šv. Huberto dienos minėjimas atsirado tik laisvais laikais, todėl ši diena kažkaip su Lietuva visai neturi ryšio. Užsienyje, Europos šalyse, tai aš atsimenu ir žinau, kad net kartais bažnyčioje yra specialiai kabinamos jo statulėlės, mat jie švenčia šią dieną, ji jiems yra reikšminga“, – pasakoja etnologas.
Visgi, Lietuvoje medžioklės diena buvo tapatinama su medžiokles deive Medeine, tačiau įsigalėjus krikščionybei ir pamiršus pagonybę, ši diena buvo pradėta tapatinti su šv. Hubertu.
Net ir aktualėjant ekologijos bei medžioklės problemoms, lietuviai šią dieną, kaip ir mini etnologas, pažymi labai pasyviai. „Šv. Huberto diena nebuvo liaudyje prigijusi, gal tik vienas kitas nusižiūrėjęs švęsdavo ir vardas retai kada pasitaiko, matyt todėl, kad ta diena mums neaktuali“, – svarsto L. Klimka.
Šv. Martyno diena – reikšmingesnė Lietuvai
Etnologas Libertas Klimka pasakodamas apie šv. Huberto dieną, užsimena, kad kitą savaitę, lapkričio 11 dieną, bus minima reikšmingesnė Lietuvai diena. Tai – šv. Martyno diena, kuri žymi paskutinę rudens šventę.
„Šv. Martyno diena yra reikšmingesnė ir orų atžvilgiu, ir amatininkams, ir anksčiau senovėje ji pradėdavo vaikų mokslo metus, nes baigdavosi ganiava“, – aiškina etnologas.
Anot L. Klimkos, tą dieną paaiškės, kokių orų galime tikėtis žiemos pradžioje, per Kalėdas.