Neandertaliečiai ir Homo sapiens atstovai Europoje ir Azijoje tuo pačiu metu greičiausiai beveik negyveno, leidžia teigti naujas tyrimas.
Mokslininkai ilgai diskutavo, kiek ilgai neandertaliečiai sukiojosi aplink šiuolaikinius žmones, kai šie apsigyveno Europoje ir Azijoje prieš 40 tūkst. metų.
Kai kurie sako, kad maždaug 10 tūkst. metų, kiti galvoja, jog neandertaliečiai išnyko beveik iškart po šiuolaikinių žmonių atsikraustymo.
Naujas vietovės Rusijoje, kur gyveno neandertaliečiai, radiokarboninio datavimo tyrimas rodo, kad antrasis scenarijus yra labiausiai tikėtinas ir kad neandertaliečiai ir šiuolaikiniai žmonės tikriausiai prasilenkė tarsi laivai naktyje. Vis dėlto nereikėtų tikėtis, kad tai jau bus paskutinis žodis dėl šio ginčytino klausimo, rašo „ScienceNOW“.
Manoma, kad neandertaliečiai ir šiuolaikiniai žmonės susidūrė vieni su kitais mažiausiai du kartus per priešistorę.
Pirmas kartas buvo prieš mažiausiai 80 tūkst. metų Artimuosiuose Rytuose – tą įrodo urvuose Izraelyje rasti neandertaliečių ir šiuolaikinių žmonių kaulai.
Bet šiuolaikiniai žmonės, kurie atėjo iš Afrikos, tuo metu matyt, neišdrįso eiti toliau nei Artimieji Rytai – galimai dėl konkurencijos, kurią kėlė neandertaliečiai, kurie tuo metu „okupavo“ didžiąją dalį Europos ir Azijos.
Tada maždaug prieš 40 tūkst. metų „Homo Sapiens“ – greičiausiai jau ginkluoti sudėtingesnėmis „technologijomis“ ir gebėjimais, pradėjo masinę migraciją, taip pat ir į Europą bei Aziją, kur jau gyveno neandertaliečiai.
Nesenai atliktas genetinis tyrimas rodo, kad neandertaliečiai ir šiuolaikiniai žmonės susikryžmino pirmojo susidūrimo metu, bet ne antrojo.
Tai leidžia kai kuriems mokslininkams manyti, kad šios rūšys nebuvo kaimynės ilgą laiką per antrąjį susidūrimą, ypač Europoje.
Europos mokslininkų komanda panaudojo naujausius radiokarboninio datavimo metodus tirdama 1 ar 2 metų neandertaliečių kūdikio kaukolę, rastą Rusijoje 1987 m.
Tyrimas parodė, kad vaikas mirė maždaug prieš 42 300–45 kryžminin600 metų, o vietovės archeologinių sluoksnių analizė atskleidžia, jog mažai tikėtina, kad neandertaliečiai šiame urve gyveno vėliau negu prieš 39 tūkst. metų.
Tad šios datos yra daug senesnės nei rodė ankstesni tyrimai, kurie teigė, kad neandertaliečių čia dar būta prieš 30 tūkst. metų.