Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai nustačius diskriminaciją neįgaliųjų sportininkų premijavimo srityje, Vyriausybė žada keisti įstatymus.
Diskrimanacijos atvejį Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba nustatė ištyrusi neįgaliųjų sportininkų skundą dėl galimos diskriminacijos negalios pagrindu. Skunde tarnybai buvo nurodoma, kad 2006 metų rugpjūčio 16 dienos Vyriausybės nutarimas dėl sportininkų ir jų trenerių, gydytojų, masažuotojų ir mokslininkų skatinimo, nevienodai nustato premijų skyrimą neįgaliesiems sportininkams, lyginant su sveikaisiais.
Kūno kultūros ir sporto departamentas paaiškino, kad priimant nutarimą, buvo atsižvelgta į tai, jog neįgaliųjų varžybose konkurencija tarp dalyvių yra žymiai mažesnė nei sveikų asmenų varžybose, o siekiant išlaikyti vienodą konkurencingumo lygį tarp neįgaliųjų ir sveikųjų sportininkų, yra nustatyti specialūs kiekybiniai reikalavimai varžybų dalyviams.
Pagal reikalavimus, piniginės premijos varžybų nugalėtojams yra išmokamos, jei sveikųjų varžybose dalyvauja ne mažiau kaip 32 varžovai iš ne mažiau kaip 16 valstybių, neįgaliųjų varžybose - ne mažiau kaip 12 varžovų ar komandų, įskaitant ir dalyvavusius atrankos varžybose. Tačiau neįgaliųjų aukšto lygio tarptautinėse varžybose neretai dalyvauja mažiau nei 12 varžovų ar komandų, todėl prizininkai nebūna įvertinami.
Tačiau tiriant skundą paaiškėjo, jog kiekybiniai premijavimo reikalavimai taikomi ne visada, nes sveikiesiems sportininkams, žaidimų prizininkams premijos skiriamos neatsižvelgiant į dalyvių skaičių, tuo tarpu kiekybinis reikalavimas neįgaliesiems taikomas visada.
Todėl Lietuvos parolimpinis komitetas siūlo keisti galiojantį Vyriausybės nutarimą ir įvesti proporcines premijas neįgaliesiems sportininkams, atsižvelgiant į proporcinį dalyvių skaičių - jei neįgaliųjų varžybose dalyvauja mažiau nei 12 komandų, tai ir premiją prizininkams nustatyti proporcingai mažesnę.
Neįgaliųjų reikalų departamentas taip pat teigia, kad šio nutarimo nuostatos neatitinka Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatyme įtvirtintų neįgaliųjų socialinės integracijos principų, o nustatyti premijų dydžiai ir sąlygos premijoms gauti neįgaliems sportininkams yra diskriminuojančios.
Todėl lygių galimybių kontrolierė Aušrinė Burneikienė nustatė, jog Vyriausybės nutarimu nustatyti premijų dydžiai ir sąlygos premijoms gauti yra diskriminuojantys neįgaliuosius sportininkus bei nusprendė siūlyti Vyriausybei keisti galiojančius teisės aktus.
Į šį sprendimą jau sureagavo Vyriausybė, kuri pareiškė artimiausiu metu ketinanti keisti ydingą nutarimą.