„Paprastai tyrimas trunka iki mėnesio. Ilgiau jis negali trukti, 20 darbo dienų. Dėl nelegalaus darbo yra galimos nemažos baudos. Už kiekvieną nelegaliai dirbantį darbuotoją, darbdavys gauna tokio paties dydžio baudą. Jos prasideda nuo tūkstančio eurų, tai yra didelės baudos“, – Eltai teigė Valstybinės darbo inspekcijos vyr. komunikacijos specialistė Jolanta Bielskienė.
„Noriu pabrėžti, kad kalbame apie tyrimą, kurio dar negalime komentuoti, nes nėra jokio išankstinio nusistatymo, ar mes rasime nelegalų darbą ar ne. Nieko negalima spėti iš anksto, kol tyrimas nėra atliktas“, – akcentavo ji.
Nors savo feisbuko paskyroje sekmadienį VDI buvo užsiminusi ir apie priekabiavimo atvejį Kauno „Žalgirio“ arenoje, J. Bielskienė aiškino, kad pirmiausia tyrimas yra pradėtas dėl galimo nelegalaus darbo, o kiti aspektai bus išsiaiškinti eigoje.
„Pirmiausia tyrimas yra pradedamas dėl nelegalaus darbo. Turime nustatyti, ar ten buvo darbo santykiai, kas ten buvo, ar jie buvo įteisinti, kaip privaloma, pagal Darbo kodeksą. Pirmiausia tai bus tiriama“, – sakė VDI atstovė.
„Po to, jeigu bus nustatyta, kad buvo darbo santykiai, tada tyrimas gali tęstis, ar jie buvo saugūs, ar buvo kažkoks psichologinis smurtas darbe. Bet pirmiausia yra tiriama dėl nelegalaus darbo“, – pažymėjo ji.
Galiausiai VDI vyr. komunikacijos specialistė tikino, kad inspekcija pati stebi ir reaguoja į galimus nelegalaus darbo atvejus.
„Pirmiausia Darbo inspekcija dirba ir stebi dalykus ir jeigu mūsų dėmesį patraukia informacija apie galimą nelegalų darbą, tai mes patys reaguojame. Bet žinoma, ar kas kreipėsi, ar ne, mes komentuoti negalime“, – tvirtino J. Bielskienė.
Sekmadienį socialiniame tinkle „Facebook“ didelio dėmesio sulaukė dailiojo čiuožimo čempionate dirbusios Kajos Elenos Brilės įrašas, kuriame teigiama, jog renginio metu grubiu elgesiu pasižymėjo sporto žurnalistas Ervinas Kvitkauskas ir Lietuvos čiuožimo federacijos (LČF) prezidentas Vytautas Jasutis. Mergina nurodė, kad buvo nepagrįstai išmesta iš „Žalgirio“ arenos, kuomet susiginčijo su E. Kvitkausku, kuris esą trukdė darbui.
Kaip vėliau skelbė portalas „Delfi“, pats V. Jasutis tokius kaltinimus neigia ir vadina tai provokacija. „Tai visiška provokacija. Ji pateko ant teisėjų platformos, kurioje negalėjo būti jokių pašalinių žmonių“, – kalbėjo jis.
Pradėti tyrimą dėl šio incidento raginio ir švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Pagal Užimtumo įstatymą nelegaliu darbu laikomos darbuotojo pavaldžiai darbdaviui ir jo naudai atlygintinai atliekamos funkcijos, kai darbdavys nesudaro darbo sutarties raštu arba laiku nepraneša apie darbuotojo priėmimą į darbą. Taip pat, jei dirba trečiosios šalies pilietis, įdarbintas nesilaikant norminių teisės aktų, reglamentuojančių trečiųjų šalių piliečių įdarbinimą, nustatytos tvarkos.
VDI nustačiusi, kad darbdavys padarė pažeidimą, įpareigoja darbdavį sumokėti nelegaliai dirbusiam asmeniui sulygtą atlyginimą už darbą, išskyrus atvejį, kai šis atlyginimas buvo sumokėtas. Taip pat, įstatymo nustatyta tvarka skiria baudą darbdaviui nuo 868 iki 2896 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.
Tokie patys veiksmai, padaryti darbdavio, jau bausto už šį pažeidimą per pastaruosius 2 metus, užtraukia baudą darbdaviui nuo 2896 iki 5792 eurų už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį.