Vyriausybė palaiko didesnių atlyginimų siekiančius mokytojus, tačiau vien finansavimo didinimas problemos neišspręs, reikia kompleksinio sprendimo, sako švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.
„Pagrindinė problema, kad trūksta vaikų, santykinai per daug mokytojų, biudžetas suskaičiuotas tiek, kiek yra vaikų. Turime mokytojų per daug, bet per mažai dirbančių, per mažai uždirbančių. Ta problema yra dėl mūsų demografinės situacijos, bet keliai, atrodo, yra numatyti, Vyriausybė geranoriškai palaiko, manau, kad šią problemą išspręsime“, – trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė D. Pavalkis.
„Vien tai, kad padidintume švietimo finansavimą, ir tai išgelbės visus mokytojus, palengva nuo tos minties yra nueinama, nes tai (turi būti – BNS) kompleksinis sprendimas“, – teigė ministras.
Pasak D. Pavalkio, vienas galimų kelių – atleisti pensinio amžiaus jau sulaukusius mokytojus, kurių yra keli tūkstančiai.
„Dabar Darbo kodeksas pensininkus gina kaip ir kitus darbuotojus, galbūt toj vietoj būtų galima palengvinti pensininkų išėjimą į pensiją“, – svarstė ministras.
Taip pat jis sakė nepritariantis idėjai ankstinti mokytojų pensinį amžių. „Europos Komisijos rekomendacija – neankstinti darbingų žmonių pasitraukimo iš darbo rinkos. Vieną alternatyvų, apie kurią, manau, galėtume kalbėti – kad sulaukus pensijos galėtų būti lengvesnis jų išėjimas, išleidimas į pensiją. Šiuo klausimu galime diskutuoti“, – kalbėjo ministras.
Mokytojai kitą savaitę Vilniuje rinksis į mitingą reikalaudami didesnių atlyginimų. Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto posėdyje trečiadienį dalyvavęs Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Eugenijus Jesinas informavo, kad mitinge dalyvaus apie tūkstantis mokytojų, daugiausiai iš rajonų.
Per mitingą pedagogai reikalaus, kad didėtų švietimui skiriama bendrojo vidaus produkto (BVP) dalis – 2020 metais būtų pasiektas tarptautinių organizacijų rekomenduojamas ne mažiau 6 proc. dydis. Taip pat mokytojai siekia, kad Vyriausybė kartu su profesinėmis sąjungomis parengtų ilgalaikę pedagogų atlyginimų kėlimo programą, kuri pradėtų veikti nuo 2015 metų.
Taip pat mokytojai nori, kad būtų garantuotos saugios sąlygos švietimo įstaigose, „taikant atitinkamas prevencines priemones bei priimant adekvačius situacijai teisės aktus“.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.