Delsia pirkti
Uždraudusi bulvių eksportą iš ES, Rusija nepasiekė savo tikslo ir net savotiškai paskatino lietuvius ūkininkus veikliau dirbti kitose rinkose. Tiesa, kai kurie Lietuvos bulvių augintojai „Valstiečių laikraščiui“ tvirtino, kad eksportas į Rusiją tebevyksta: į šią rinką bulvės iš ES patenka per kitas šalis, šioms jų produkciją reeksportuojant. Kita vertus, kai kurie Lietuvos bulvių augintojai dar delsia tikėdamiesi, kad Rusijos rinka bus atverta. Statistiniai duomenys rodo, kad Rusijos bulvių augintojai savo rinkos paklausos nesugeba patenkinti, taigi akivaizdu, kad bulves teks importuoti iš kitų šalių. Kada?
„Kai Rusija pritrūks bulvių, tada ir atvers sieną. Tikėtina, kad tai gali įvykti jau lapkričio mėnesį“, – viešėdamas Maskvoje vykusioje parodoje „Zolotaja osen“ šypsojosi Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktorius Evaldas Zigmas Čijauskas. „Valstiečių laikraščio“ žiniomis, bulvių reeksporto lyderiai olandai pasaulinėje rinkoje daro viską, kad Rusija bulvių pritrūktų kuo greičiau ir kad negalėtų jų nusipirkti kitose rinkose.
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė sakė, kad susidarė dviprasmiška padėtis: „Kai kurie augintojai turi sudarę išankstines sutartis parduoti bulves į Rusijos rinką, todėl dabar nežino, kaip elgtis: niekas negali pasakyti, ar Rusija šįmet panaikins bulvių eksporto draudimą, o ūkininkai kasdien gauna pasiūlymų parduoti derlių.“
Atsivėrė naujos rinkos
Klaipėdos rajone ūkininkaujantis Petras Vasiliauskas, vienas stambiausių šalyje bulvių augintojų, sakė, kad Rusijai atsisakius pirkti lietuviškas bulves ūkis nepatyrė nuostolių. Apie 250 ha bulvių auginantis ūkis rado naujų rinkų. „Jei Rusija nenori lietuviškų bulvių, tai mes ir nesiūlysime. Šįmet bulves pirko ispanai, italai, graikai, o dabar vežame į Bulgariją. Pasiūlymų pirkti užtenka“, – sakė P.Vasiliauskas.
Biržų rajone ūkininkaujantis Jonas Manikas prieš kelerius metus bulves parduodavo Rusijoje, o štai pernai daugiau nei pusę derliaus išvežė į Angliją. „Šiuo metu vežu bulves į Rygą, šiek tiek parduodu per prekybos centrą „Norfa“ ir renkuosi pasiūlymus iš įvairių šalių“, – sakė J.Manikas.
UAB „Šaka“ direktorius Juozas Pukelis sakė, kad šįmet daugelyje šalių trūksta bulvių: „Lietuviškų bulvių nori pirkti Bulgarija, Vengrija, Italija, Azerbaidžanas ir net Lenkija. Lenkai patenkina savo rinkos poreikius, tačiau jie buvo sudarę daug pardavimo sutarčių: nors derlius buvo geras, tačiau daug jo prarasta dėl Vyslos potvynio. Todėl lenkai dabar bulvių ieško ir Lietuvoje.“
Lenkijos statistikos departamento duomenimis, bulvių derlius šįmet bus net 36,5 proc. mažesnis, palyginti su 2012 m., ir beveik 42 proc. mažesnis, palyginti su 2006–2010 m. vidutiniu bulvių derliumi. Dėl nepalankių oro sąlygų mažesnis bulvių derlius ir Vokietijoje. Štai daugiausia bulvių užauginančioje Žemutinėje Saksonijoje, palyginti su 2012 m., bulvių derlius sumažėjo 10,9 proc. Taigi ir dėl šių priežasčių Lietuvoje auginamų bulvių paklausa išaugo.
„Vos ne kiekvieną dieną sulaukiame prašymų, kad rekomenduotume bulvių augintojus, iš jų būtų galima nusipirkti bulvių. Teiraujamasi iš Vokietijos, Pietų Europos šalių, Vengrijos, Moldavijos“, – sakė LDAA direktorė Zofija Cironkienė.
Taiko dvigubus standartus
Regis, jau ir Rusijos vyriausybė suskaičiavo, kad šalies rinkai neužteks savo bulvių atsargų ir eksportuotų iš Baltarusijos. Štai portalas agronews.ru paneša, kad Rusija bulvių ieško Azijos ir Afrikos šalyse. Net neužsimenama, apie tai, kad ir šioms rinkoms bus keliami tokie pat reikalavimai, kokie keliami ES šalims. Priminsime, kad Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba nuo liepos 1 d. laikinai uždraudė sėklinių ir maistinių bulvių importą iš visos ES po to, kai iš Olandijos atvežtose bulvėse buvo aptikta augalų kenkėjo – auksinio bulvinio nematodo. Bulvinis nematodas yra karantininis bulvių kenkėjas. Tiesa, kenkėjų rasta tik keliuose kroviniuose iš Olandijos.
„Šiais laikais be nematodų bulvių nerasime. Beje, nuo šių kenkėjų neapsisaugo ir patys rusai. Specialistai kol kas dar nesutaria, kiek žalos padaro nematodai. Žinoma, bulves reikia tikrinti, bet šis užkratas jau yra paplitęs visose šalyse, tačiau Rusija taiko dvigubus standartus“, – aiškino Z.Cironkienė.
Tokias bulves galima vartoti, tačiau rusai uždraudė ne tik sėklinių, bet ir maistinių bulvių eksportą. Kodėl? Rusijos tarnyba apsidraudė paaiškindama, kad rusai dėl sėklinių bulvių trūkumo neretai sodina ir maistui skirtas bulves.
Faktai
Lietuvoje auginamų bulvių plotai (ha)
2011 m. – 21 391
2012 m. – 19 650
2013 m. – 16 743