Valdančioji Britanijoje Konservatorių partija siekia, kad jos naujasis lyderis vestų išstojimo derybas su Europos Sąjunga, kilus nerimui dėl Vakarų saugumą užtikrinančios sistemos likimo; juk ES ir NATO yra svarbios šios sistemos dalys.
„Britanijos išstojimas pakeis Jungtinės Karalystės (JK) santykius su ES, bet nepakeis JK pozicijos NATO viduje“, – sakė J.Stoltenbergas per spaudos konferenciją, artėjant NATO šalių vadovų susitikimui Varšuvoje vėliau šią savaitę.
„Davidas Cameronas ir JK vyriausybė aiškiai nurodė liksią įsipareigojusiais sąjungininkais, pažymėjo jis. – Esu įsitikinęs, kad naujoji JK vyriausybė laikysis šio kurso“.
„Tai svarbu, nes JK yra svarbi saugumo Europoje ir NATO aljanse užtikrintoja“, – pridūrė J.Stoltenebrgas.
Didžiajai Britanijai, branduolinei valstybei, veto teisę JT Saugumo Taryboje turinčiai valstybei NATO ir ES užsienio bei gynybos politikoje tenka svarus žodis, tad nenuostabu, kad kilo visokių spekuliacijų, jog „Brexit“ gali pakirsti Britanijos poziciją.
J.Stoltenbergas jau kelis kartus tvirtino, kad „Brexit“ balsavimas nepakeis Britanijos santykių su NATO, keisis jie tik su Europos Sąjunga.
„Nebus jokio poveikio NATO ir ES bendradarbiavimu... Jeigu ką, tik dar labiau išryškės būtinybė dar labiau stiprinti NATO ir ES bendradarbiavimą“, – sakė jis.
Pasak J.Stoltenbergo, penktadienį ir šeštadienį Varšuvoje bendravę NATO šalių lyderiai dar anksčiau, iki „Brexit“ referendumo, buvo sutarę susitikti su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Donaldu Tusku ir Europos Komisijos vadovu Jeanu-Claude'u Junckeriu pasirašyti bendradarbiavimo sutartį.
Iš 28 ES šalių 22 yra ir NATO narės, tad daugelis jų dėl saugumo labiau pasikliauja JAV vadovaujama NATO negu Europos Sąjunga.
ES išorės politikos vadove Federica Mogherini praėjusią savaitę paskelbė politinį dokumentą, kuriame ES narės raginamos daugiau padaryti dėl savo pačių gynybos bei pabrėžė bendradarbiavimo su NATO svarbą.