Kiti Britanijoje buvo užstrigę su mažais vaikais. Ir visi be išimties paplonino kišenes, mat skrydis žmogui kainavo per 200 eurų.
Tiesa, žadama, kad jau netrukus bus atnaujinti įprasti skrydžiai tarp Lietuvos ir Didžiosios Britanijos.
Išties neeilinis vaizdas šiomis dienomis – Londono oro uoste į lėktuvą kartu su latviais ir estais lipa kelios dešimtys lietuvių. Jau savaitę Jungtinėje Karalystėje dėl staiga nutrauktų skrydžių užstrigę tautiečiai pagaliau skrenda namo specialiai suorganizuotu skrydžiu.
Kelionės akimirkomis dalijasi į tėvynę gyventi dar prieš savaitę turėjusi grįžti jau dabar buvusi emigrantė Kristina su dukra.
Iš Londono pakilęs „airBaltic“ lėktuvas Rygos oro uoste nusileidžia netrukus po 22 val. O lietuvių jau laukia du Susisiekimo ministerijos suorganizuoti keleiviniai autobusai. Tiesa, į juos lipa ne 53 lietuviai, kaip planuota anksčiau, o 13 daugiau.
Savo vietų humanitariniame reise iš Londono atsisakė keli latviai ir estai. Taigi į du autobusus sėda 66 lietuviai, kurių laukia dar kelių valandų kelionė. Vienas autobusas keliauja pro Šiaulius į Kauną, kitas pro Pasvalį ir Ukmergę rieda į Vilnių.
Pirmasis Šiaulius pasiekia po 2 val., apie 1 val. nakties. Keleiviai išvargę, kai kurie su mažais vaikais.
Šeimos nario laidoti į Lietuvą atvykęs vyras yra toks ne vienas.
Beveik pusę ketvirtos nakties, kito autobuso galutinėje stotelėje Vilniaus autobusų stotyje laukia Ivanas iš Šalčininkų rajono. Netrukus stotyje pasirodo ir autobusas su pavargusiais lietuviais.
„Labai dėkingi Lietuvos ambasadai Londone – viskas buvo puikiai organizuota, pagal prašymus visus. Taip ir atskridome patenkinti. Ačiū Dievui.“
„Pikti. Pikti. Daug sumokėjo už bilietus, nepatenkinti viskuo, kaip ir visuomet. Girdėjau, kad virš 200 eurų, o šiaip kainuoja apie 60 eurų“, – sako autobuso vairuotojas Neilas Sprindys.
Specialiai organizuoto skrydžio bilietai lietuviams, anot keleivių, kainavo po 220 eurų. Šeimoms kišenės gerokai patuštėjo. Be to, grįžusių laukia ir 10 dienų izoliacija arba koronaviruso testas, jei nori šį laiką sutrumpinti.
Skrydžiai iš JK į Lietuvą sustabdyti prieš savaitę, kai Jungtinėje Karalystėje ėmė siautėti nauja iki 70 proc. greičiau plintanti koronaviruso forma.
„Na ką darysi, baisoka, bet važiuoti reikia. O šiaip saugausi, yra skysčiai ir viskas. Užsitvėręs sėdynes, kad už manęs niekas nesėdėtų, ir tiek“, – pasakoja N. Sprindys.
Humanitariniu reisu iš JK parskraidinti toli gražu ne visi to norėję lietuviai. Ambasada gavo kelis šimtus tautiečių prašymų skubiai parskraidinti namo, bet teko atrinkti tuos, kuriems grįžti buvo būtiniausia: ar dėl sveikatos, artimųjų laidojimo, ar Britanijoje užstrigusius su mažais vaikais.
„Jau šiandien mes nefiksuojame didelio augimo žmonių kreipimųsi. Tai yra, matyt, suprantama ir dar dėl to, kad laukiama sprendimų nuo sausio mėnesio, kad atsinaujintų tie komerciniai skrydžiai ir žmonės galėtų tikrai pasinaudoti proga grįžti į Lietuvą tie, kurie buvo užstrigę, bet turėjo galimybę vienaip ar kitaip išlaukti.
Taip pat žmonės naudojasi ir jau atsinaujinančiais skrydžiais. Jungtiniais skrydžiais per Nyderlandus ir Prancūziją. Kai kurie vyksta antžeminiu transportu, savo transportu“, – teigia ambasadorius Renatas Norkus.
Užsienio reikalų ministerija skelbia, kad antradienį į Lietuvą panašiu skrydžiu grįžta dar vienas lietuvis. Ir daugiau tokių skrydžių neplanuojama.
Treičadienį užsienio reikalų ir susisiekimo ministerijos skelbs nuo kitų metų atnaujinamiems komerciniams skrydžiams keliamus saugumo reikalavimus.