Tačiau Vakarų pareigūnai bet kokias su šia tema susijusias spekuliacijas neigia ir ragina laukti oficialių tyrimo išvadų.
Gaudžiant oro pavojaus sirenoms, jautri atsisveikinimo ceremonija Kyjive. Artimieji ir ginklo broliai sunkiai sulaikydami ašaras į paskutinę kelionę išlydi keturis savanorių bataliono karius – Jurijų, Tarasą, Maksymą ir Bohdaną. Pastarajam vos 19.
Keturi draugai gyvybę paaukojo už tėvynės laisvę ir žuvo kartu. Tačiau ne Ukrainoje, o vykdydami specialią užduotį Rusijos teritorijoje. Rusai juos nukovė per Kalėdas – gruodžio 25-ąją. Iš priešo žemės kariai grįžo tik vasario pabaigoje. Karstuose.
„Jie buvo pavyzdys mums visiems. Jie nebijojo kirsti sienos, jie ėjo tiesiai į priešo širdį, kad smogtų jiems ir žudytų juos ten“, – kalba bataliono savanoris Dmytro Linko.
Apie dar vieną skaudžią netektį Ukrainai pranešė pats V. Zelenskis. Jis pasidalino žinute, kad vakar mūšiuose dėl Bachmuto žuvo garsus šalies didvyris, Auksinės žvaigždės ordinu apdovanotas „Da Vinčio vilkų“ bataliono vadas Dmytro Kotsiubaila. 27-erių karys, Ukrainą gynęs nuo 2014-ųjų ir tapęs tikra legenda šalyje, Bachmute žuvo skeveldrai pataikius į kaklą.
„Nuo 2014 metų jis gynė mūsų nepriklausomybę ir mūsų žmonių orumą. Vienas jauniausių Ukrainos herojų. Vienas tų, kurių asmeninė istorija, charakteris ir drąsa amžiams tapo Ukrainos istorija, charakteriu ir drąsa“, – kalba V. Zelenskis.
Tačiau yra ir gerų žinių. Ukrainos saugumo tarnyba dalijasi vaizdo įrašu. Jame – ukrainiečiai, kuriuos po ilgų mėnesių rusų nelaisvėje pavyko sugrąžinti į tėvynę. Namo grįžo 130 gynėjų, tarp jų keturios moterys. Dauguma belaisvių – Mariupolio gynėjai, į nelaisvę priešo paimti „Azovstal“ gamykloje. Galbūt dalis jų nebesitikėjo, kad grįš namo iš priešo žemės, todėl akyse ašaros.
O kariai nepamiršta, kad Tarptautinė moters diena ir sveikina savo mamas, mylimąsias, seseris tiesiai iš mūšio lauko. Dėkoja už palaikymą, maldas, už tai, kad laukia ir žada pergalę: „Mes jus saugome ir saugosime. Tikėkite mumis ir mūsų pergale.“
V. Putino pasaulis ir į dar vieną jo spektaklį sukviestos aktorės: „Šioje salėje – moterys, kurios garbingai atlieka karines, tarnybines, profesines pareigas.“
Valstybinius apdovanojimus Moters dienos proga V. Putinas įteikia toms, kurios pasitarnavo karui Ukrainoje ir prisideda prie nekaltų žmonių žudymo: „Privalome saugoti savo istoriją ir tradicijas.“
Tačiau šventė ar ne, karas nelaukia ir atokvėpio akimirkų, ypač ties Bachmutu, nėra. Ten ir toliau verda intensyvūs mūšiai. Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovai paneigė žinią apie neva prasidėjusį ribotą taktinį karių išvedimą. Ir sako, kad mūšiai Bachmute yra „mirties fabrikas“ rusams. Čia esą jau žuvo apie 20–30 tūkstančių priešo kovotojų, o dabar „Wagner“ daliniams Kremlius neva siunčia ir savo desantininkų pajėgas.
Beje, Bachmute apsilankė Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Sirskis, padėkojęs kariams už drąsą ir herojiškumą, įteikė jiems apdovanojimus. Savo ruožtu smogikų vadas J. Prigožinas skelbia, kad jo kovotojai neva užėmė visą rytinę miesto dalį iki Bachmutkos upės, kuri kerta Bachmutą, nors šių jo teiginių niekas kol kas dar nepatvirtina.
O prieš kameras J. Prigožinas ir vėl skundžiasi, kad jo būriams fronte trūksta amunicijos: „Kaip jūs dabar sukatės, kai pas jus praktiškai minusinis kiekis?“
Tiesa, vienos geros žinios J. Prigožinas visgi sulaukė. Europos Sąjungos teismas panaikino sankcijas jo motinai. Tuo metu mūsų Vyriausybė siūlo Seimui griežtinti bausmes už sankcijų pažeidimus ir numatyti konkrečias baudas įmonėms, šios siektų ne mažiau 10 tūkstančių eurų, būtų galima konfiskuoti ir prekes.
Savo ruožtu amerikiečių leidinys „The New York Times“ paviešino detalių apie sprogimus „Nord Stream“ dujotiekiuose. Anot leidinio, už sprogimų Baltijos jūroje stovi nevyriausybinės grupuotės, tarp kurių esą galėjo būti ukrainiečių ir prieš V. Putino režimą kovojančių rusų.
Tuo metu britų „The Times“ skelbia esą šį sabotažo aktą finansavo ir organizavo įtakingas ukrainietis, kurio pavardė Vakarų žvalgybos pareigūnams puikiai žinoma. Su V. Zelenskiu ar jo vyriausybe šis žmogus esą nėra susijęs. Neigti gandus apie sprogimus dujotiekyje suskubo net NATO vadovas.
„Mes žinome, kad ataka prieš „Nord Stream“ dujotiekius buvo sabotažo aktas, bet mums nepavyko nustatyti, kas už to stovi. Vyksta nacionaliniai tyrimai ir, manau, reikia palaukti, kol jie baigsis, kad galėtume komentuoti, kas tai organizavo“, – kalba NATO generalinis sekretorius Jens Stoltenberg.
Vokiečių žiniasklaidos teigimu, sudėtingoje operacijoje dalyvavo penki vyrai ir viena moteris, kurie pasinaudoję suklastotais pasais, neva išsinuomojo jachtą iš ukrainiečiams priklausančios Lenkijoje įsikūrusios bendrovės. Jų gretose esą buvo elitinių narų, kurie sprogdinimams panaudojo už solidžią sumą pirktus sprogmenis.
Tokius pagal specialią licenciją esą gali įsigyti tik dujų ir naftos pramonė. Į viešumą iškilus šioms detalėms, kurių oficialiai nepatvirtina tyrimą atliekančių šalių pareigūnai, Kyjivas dar kartą paneigė bet kokias sąsajas su sprogimais dujotiekiuose.