Rinktinių akistata Skopjėje vyks lapkričio 21-ąją, Klaipėdoje – lapkričio 24-ąją. Abejas rungtynes transliuos TV6 televizija ir portalas tv3.lt.
Su Graikija, Serbija, Bulgarija, Albanija ir Kosovu sienomis besiribojanti Šiaurės Makedonija – valstybė, esanti buvusios Jugoslavijos teritorijoje. Savo nepriklausomybę makedonai paskelbė 1991 metais po referendumo, pritariančio išstojimui iš Jugoslavijos. 2019 metais Makedonija buvo pervadinta į Šiaurės Makedoniją. Pervadinimo reikalavo NATO narė Graikija, nes žodžio „Makedonija“ vartojimas jiems atrodė kaip pretenzija į jos pačios provinciją tuo pačiu pavadinimu.
Vos 1,8 mln. gyventojų turinti Šiaurės Makedonija pirmą kartą į Europos čempionatą pateko 2009 metais, o skambiausią savo ligšiolinę pergalę tarptautinėje krepšinio padangėje pasiekė ne prieš ką kitą, o būtent Lietuvą.
Prieš trylika metų 2011 metų Europos čempionate, kuris vyko Lietuvoje, makedonai ketvirtfinalyje 67:65 parbloškė mūsų šalies rinktinę, kurioje žaidė tokie krepšininkai kaip Šarūnas Jasikevičius, Darius Songaila ar Rimantas Kaukėnas.
Vėliau pusfinalyje makedonai nusileido ispanams, o kovoje dėl bronzos neatsilaikė ir prieš rusus bei iškovojo 4 vietą. Šis pasirodymas iki šiol tebėra aukščiausiu vidurio Balkanų valstybės pasiekimu tarptautiniuose krepšinio turnyruose.
Paskutinius penkerius metus – vos kelios pergalės prieš stiprius varžovus
Per paskutinius penkerius metus Šiaurės Makedonija didelėmis pergalėmis tarptautiniame lygmenyje pasigirti negali. Žvelgiant nuo 2019 metų sausio šios šalies krepšininkai įspūdingiausią pergalę pasiekė atrankoje į 2022 Europos čempionatą, kuomet namuose vedami 22 taškus pelniusio Nenado Dimitrijevičaius 87:78 įveikė Italiją (2021-02-18).
Taip pat sykį draugiškose rungtynėse įveikė pajėgią Juodkalniją 65:58 (2021-08-04). Kitos per šį laikotarpį pasiektos pergalės įspūdžio nedaro – kelis sykius buvo įveikta Norvegija ir Slovakija, taip pat Šveicarija, Danija ir Estija.
Įskaičiuojant ir pergalę prieš lenkus šioje Europos čempionato atrankoje, galima teigti, jog per penkis metus buvo iškovotos vos trys pergalės prieš bent kiek FIBA reitinge už juos pačius aukščiau esančius varžovus, o per šį laikotarpį taip pat neišvengta ir juodų atkarpų. Vienu metu Šiaurės Makedonija fiksavo net aštuonių iš eilės pralaimėjimų seriją, o į duobę kritusi buvo ir prieš pat 2025-ųjų Europos čempionato atranką, kuomet pralaimėjo net penkis kartus paeiliui.
Visgi pastarieji metai kalnuotosios šalies krepšinio aistruoliams teikia nemažai vilčių – prie kylančios Eurolygos žvaigždės N. Dimitrijevičiaus pridėjus natūralizuotą amerikietį TJ Shortsą gaunasi ypač puolime efektingas tandemas.
Visgi negailestinga FIBA langų sistema kol kas griauna šios šalies planus juos abu išvysti aikštelėje kartu, o patekimo į Europos čempionatą galimybė kol kas bent jau dabar atrodo itin miglota. Šansai pagerėtų, jei šią savaitę kvietimą į Europos čempionatą kaip šeimininkė jau turinti Lenkija bent sykį įveiktų Estiją, o dar geriau ir du.
Pergalę prieš Lenkiją pasiekė geru tritaškių pataikymu
Kaip ir Lietuva vieną pergalę Europos čempionato atrankoje turintys šiaurės makedonai ją pasiekė prieš tuos pačius varžovus – lenkus.
Nors didžiąją taškų dalį tame susitikime pelnė Milano „Olimpia“ klubui šiuo metu atstovaujantis 26-erių įžaidėjas Nenadas Dimitrijevičius (32 tšk.), kurio tikrai nebus pirmajame susitikime, tačiau nereikia nuvertinti ir jo komandos draugų indėlio. Kiti rinktinės krepšininkai pataikė 8 tritaškius ir tose rungtynėse iš toli išvykoje žaidę šiaurės makedonai pataikė solidžiu 39,3 proc. taiklumu.
Pergalingose rungtynėse jie taip pat atkovojo 40 kamuolių, kai tuo tarpu varžovams leido atkovoti tik 22.
Pralaimėtose rungtynėse prieš Estiją būsimų Lietuvos varžovų taiklumas iš toli smuktelėjo iki 30 proc. (6/20 trit.), tačiau dvitaškių taiklumas siekė aukštus 52,8 proc. (19/36 dvit.).
Tikėtina, kad pirmose rungtynėse neturint pagrindinio kūrėjo N. Dimitrijevičiaus ir E. Happo, taškus pagrinde renkančio iš artimų distancijų, aikštės šeimininkai dar daugiau tarpusavyje dalinsis kamuoliu ir bandys lietuvius nustebinti metimais iš tolimų distancijų, geru kamuolio judėjimu surandant jų metikus.
Daugiau iniciatyvos gaus visi rinktinės krepšininkai, kas dar labiau pakels jų entuziazmą, o palaikomi emocingų vietos sirgalių gali būti labai pavojingais varžovais po trenerių kaitos dar neapsišlifavusiai Lietuvos rinktinei.
Kas imsis iniciatyvos?
2011 metais Lietuvos rinktinės budeliu tapo patyręs 31-erių veteranas Vlado Ilievskis, Kęstučio Kemzūros rinktinę paskandinęs tritaškiu, iki rungtynių galo likus 11-ai sekundžių.
Eurolygos kovų užgrūdintas V. Ilievskis buvo tikras tuometinės makedonų komandos aikštės generolas, istoriniame šaliai čempionate rinkdavęs po 10 taškų ir atlikdavęs po 3,3 rezultatyvaus perdavimo. Deja, tokio gudraus ir kartu gerai besiginančio gynėjo dabartinė Šiaurės Makedonijos rinktinė neturi, o daug ką pasako ir faktas, kad visi prieš Lietuvą žaisiantys krepšininkai išskyrus N. Dimitrijevičių šiuo metu rungtyniauja vietinėje Šiaurės Makedonijos lygoje, o dar du – Kosovo pirmenybėse ir Turkijoje.
In 2011, Vlado Ilievski, @antic12pero and @Makbasket 🇲🇰 shocked the hosts 🇱🇹 for one of the greatest upsets in #EuroBasket history. 😱
— FIBA EuroBasket (@EuroBasket) June 29, 2019
Remember this game? #Clutch pic.twitter.com/nqhevKlESR
Prieš dvikovą su grupės favoritais lietuviais Šiaurės Makedonijos rinktinės treneris Aleksandaras Jončevskis pabrėžė, kad jo ekipos krepšininkai į šį langą taip pat ateina ne pačios geriausios sportinės formos ir esą savo klubuose pastaruoju metu nedemonstravo gerų rezultatų.
„Mes turime krepšininkų, kurie žaidžia vietinėse pirmenybėse ir antroje Adrijos lygoje, tačiau jų pasirodymai ten nėra ypač sėkmingi. Mes lietuvius bandysime nustebinti savo taktiniais sprendimais, – sakė 43-ejų krepšinio specialistas, per savo karjerą treniravęs daugiausiai Šiaurės Makedonijos klubus.
Tad kurie Šiaurės Makedonijos krepšininkai gali imtis iniciatyvos prieš R. Kurtinaičio treniruojamus lietuvius?
Pirmiausiai į akis krenta trys krepšininkai, kurie laimėtose rungtynėse su Lenkija buvo didžiausi N. Dimitrijevičiaus pagalbininkai.
Vienas tokių – 17 taškų pelnęs 33 metų, 203 cm ūgio puolėjas Stojanas Gjuroskis. Nemažą patirtį sukaupęs krepšininkas į rinktinę atvyksta neblogos formos ir per paskutines penkerias rungtynes Šiaurės Makedonijos lygoje du kartus sužibėjo rezultatyvumu – pelnė 20 ir 25 taškus. „Rabotnicki“ ekipos lyderis gerai pataiko iš toli ir per šias dvi geriausias šio sezono savo rungtynes kartu sudėjus pelnė 7 tritaškius.
Naudingumu prieš lenkus žibėjo 195 cm puolėjas Ademas Mekičius, tame mače surinkęs tik 5 taškus, tačiau atkovojęs 10 atšokusių kamuolių ir atlikęs 4 rezultatyvius perdavimus (17 naud).
Išsiskyrė ir 10 taškų surinkęs 208 cm vidurio puolėjas Andrejus Maslinko, kuris per dvejas atrankos rungtynes jau yra pataikęs 3 tritaškius iš 4 ir taip pat turi gerą ranką bei gali išplėsti aikštelę.
Visi šie priekinės linijos žaidėjai kels grėsmę tiek kovoje dėl atšokusių kamuolių, tiek atakuojant iš tolimų distancijų.
Puolėjas Damjanas Stojanovskis nežiba MZT Skopje ekipoje ir per paskutines 5 rungtynes vidutiniškai rinko po 7,2 taško, tuo tarpu jo komandos draugas 36-erių veteranas Vojdanas Stojanovskis per paskutines 5 rungtynes vidutiniškai rinko po 7 taškus.
Visi šie išvardinti priekinės linijos žaidėjai kels grėsmę tiek kovoje dėl atšokusių kamuolių, tiek atakuojant iš tolimų distancijų.
Problemos gynėjų grandyje
Kalbant apie žaidėjus, kurie į čempionatą atvyksta be geros sportinės formos, A. Jončevskis galvoje turbūt turėjo Šiaurės Makedonijos gynėjus, kurių rezultatai pastaruoju metu vietinėse pirmenybėse tikrai nedžiugino.
Žvelgiant į perimetro žaidėjų sąrašą, nepanašu, kad kažkurie iš krepšininkų pasižymi aukštu individualiu meistriškumu, o du daugiausiai minučių Europos čempionato atrankoje po N. Dimitrijevičiaus gavę žaidėjai neturi nė 5 taškų vidurkio.
Daugiausiai minučių be N. Dimitrijevičiaus iš gynėjų aikštėje per pirmas dvejas rungtynes praleido po 20,4 minutes žaidęs Andrej Magdevskis, kuris niekuo neišsiskyrė ir rinkdavo po 2 taškus ir 2,5 rezultatyvaus perdavimo.
198 cm atakuojantis gynėjas Damjanas Stojanovskis žaidė po 19 minučių ir taip pat atrodė nekaip. Jis rinko po 3,5 taško ir 1 rezultatyvų perdavimą.
Netikėtu koziriu gali tapti pirmosiose dvejose rungtynėse savo šanso pasirodyti aikštėje nesulaukęs patyręs 31-erių veteranas Bobanas Stajičius.
Neaukštas 185 cm įžaidėjas per paskutines penkias rungtynes vietinėse pirmenybėse aikštėje pasirodė tik tris sykius, tačiau du kartus atliko net po 8 rezultatyvius perdavimus ir rinko vidutiniškai po 11,6 taško.
„Pelister“ klubui atstovaujantis 189 cm, 24-erių Luka Stojanovskis paskutinių 5 rungtynių atkarpoje vidutinškai pelnė po 9 taškus.
27-erių Damjanas Robevas (194 cm) atstovauja Skopjės „Rabotnički“ ekipą ir per paskutines penkerias rungtynes tik sykį sužibėjo rezultatyvumu pelnydamas 22 taškus. Kituose keturiuose mačuose jo rezultatyvymas svyravo tarp 3 ir 8 taškų.
Skirtingai nei pirmajame FIBA lange šansas pasirodyti šalies rinktinėje suteiktas ir Turkijos antroje lygoje rungtyniaujančiam 188 cm įžaidėjui Kristijanui Nikolovui.
Antroje Turkijos lygoje 28-erių krepšininkas per paskutines 5 rungtynes du kartus pasiekė 14 taškų ribą ir vidutiniškai atlikdavo po 3 rezultatyvius perdavimus.
Grupėje reikia užimti 1-2 vietą
Kad patektų į Europos čempionatą Lietuvai reikia pralenkti vos vieną iš dviejų grupės komandų. Kartu su Lietuva G grupėje žaidžianti Lenkija (0-2) vietą Europos čempionate jau turi kaip viena iš turnyro šeimininkių. Dabar turnyrinės lentelės lyderiais yra tapusi Estija (2-0), o įkandin jai seka Lietuva (1-1) ir Šiaurės Makedonija (1-1), tad mūsiškiams užtenka aplenkti vos viena iš šių ekipų.
Du kartus per keturias dienas žaisiančios komandos gali anksčiau laiko išsiaiškinti, kuri iš jų pravers 2025 m. Europos čempionato duris.
Dvi pergalės iš eilės prieš Šiaurės Makedoniją leistų naujajam rinktinės strategui Rimui Kurtinaičiui ramiai anksčiau laiko pradėti pasirengimą 2025 m. rugpjūčio 27 d. prasidėsiančiam Europos čempionatui, žinant, kad vieta jame garantuota, o paskutinis atrankos langas vasarį jau tebūtų formalumas.
Galbūt atėjo metas didžiajam Lietuvos kerštui už 2011-ųjų Europos čempionatą?