Rinktinės dar kartą sekmadienį susitiks Klaipėdos arenoje. Jeigu Rimo Kurtinaičio auklėtiniai laimės abi rungtynes, Lietuvos rinktinė praktiškai užsitikrins vietą 2025 m. Europos čempionate.
Naujienų portalas tv3.lt prieš rungtynes susisiekė su krepšinio treneriu Šarūnu Sakalausku, kuris pasidalino savo mintimis apie Lietuvos rinktinės trenerių paskirtį.
Ragina matyti ne tik pergales, bet ir procesą
Kokios mintys prieš Lietuvos rinktinės rungtynes su Šiaurės Makedonija? – paklausėme Š. Sakalausko
Pažįstu asmeniškai tiek Rimą Kurtinaitį, tiek Tomą Pačėsą. Norėtųsi pozityvumo, nes rinktinėje dabar tai yra nauji žmonės, reikia juos palaikyti. Krepšinio visuomenei reikia vienybės, kad krepšinis būtų stiprus.
Galbūt toks „griežtos rankos“ trenerių duetas yra būtent tai, ko mums reikia pergalėms?
Aš norėčiau pradėti iš šiek tiek toliau. Reikia palaikymo tiek vyriausiajam treneriui, tiek visam štabui. Lietuvos rinktinę sudarys. Kalbant bendrai, jeigu įsivaizduotume tobulą variantą, vyr. rinktinės treneris turėtų auginti sau pamainą. Tai yra, jo asistentai turėtų potencialo kažkada patys tapti rinktinės treneriais. Ar tai kažkada ateityje padaryti Tomas Pačėsas ir Mantas Šernius? Galbūt.
Ši formulė Lietuvos rinktinėje sėkmingai buvo taikoma, kai vyr. treneriu buvo Vladas Garastas. Tuo metu jo asistentas buvo Jonas Kazlauskas. Kai J. Kazlauskas tapo vyr. treneriu, jo asistentas buvo Antanas Sireika. Vyr. treneriu tapus A. Sireikai, jo asistentas buvo Kęstutis Kemzūra. Tokiu būdu Lietuvos rinktinei būdavo užauginamas vis naujas žmogus. Po Kemzūros viskas sugriuvo, nebebuvo laikomasi šio principo.
Kokie turėtų būti pagrindiniai Lietuvos rinktinės vyr. trenerio uždaviniai?
Laimėti medalius, bet tai – tikrai ne viskas. Treneriui taip pat reiktų paruošti žaidėjus, trenerius, puoselėti visą šalis krepšinio ūkį.
Iki 2010 m. Lietuvos rinktinė buvo ta vieta, kurioje žaisdami mūsų krepšininkai gaudavo labai gerus, o kartais ir gyvenimo kontraktus.
Dabar yra nauja karta, kuri nereaguoja į pasakymus „tu privalai, tu negali to ar to“. Tai yra visiškai kitas supratimas, kita realybė. Mums belieka su tuo susitaikyti. Rinktinės treneris ir štabas turi sudominti mūsų talentingiausius žaidėjus, kodėl jiems verta atstovauti Lietuvai? Žaidėjai turi jausti norą atnešti pergales, aukoti vasaras. Treneris taip pat turėtų daryti įtaką bendram Lietuvos krepšinio ūkiui.
Ką konkrečiai turite omenyje?
Geri rinktinės rezultatai priklauso nuo to, kaip dirba Moksleivių krepšinio lyga, nes ji ruošia produktą Lietuvos krepšinio rinktine.
Pats atsimenu, kai pradėjau dirbti sporto mokykloje, susitikdavom tarpusavyje su treneriais ir vienas kitam padėdavom. Kalbėdavom, kaip būtų šaunu paruošti krepšininką „Statybai“, „Žalgiriui“, rinktinei. Viso to dabar nėra. Atėjo kita karta su kitais interesais.
Rinktinės trenerių vertinimas turi būti neapsiriboti medaliais. Jo darbo rezultatas – į aukštesnį lygį išėję krepšininkai ir jo asistentai, sutvarkytas ir gražiai dirbantis MKL ūkis. Štai tada ir galima sakyti, kad Lietuvos rinktinės vyr. treneris gerai sudirbo.
Ar mes ne per daug norime iš vieno žmogaus? Juk vien laimėti medalį yra didžiulė atsakomybė ir siekiamybė.
Čia yra paprastas pasirinkimas. Jei tai tau per didelė atsakomybė – eini dirbti į klubinį krepšinį, kur dažniausiai užtenka tik dabartinio rezultato.. Ten uždirbi gerus pinigus ir nekvaršini sau galvos. Bet jei jau sutinki ateiti ir tapti rinktinės vyr. treneriu, tai atsakomybių yra ženkliai daugiau. Todėl į šį darbą ateina žmonės, kurie yra susikūrę savo treniravimo sistemą, galbūt jau susitvarkę finansinę pusę. Jie tiesiog nori palikti apie save žinią, pėdsaką.
„Esame tarp „Top 10“ įmonių visame pasaulyje“
Modeliuokime situaciją paprastai. 2025 m. Europos čempionate Lietuvos rinktinė laimi medalius, bet neparuošia naujo trenerio. Kaip tada reiktų vertinti vyr. trenerio darbą?
Trumpalaikis tikslas būtų pasiektas. Aš siūlyčiau vertinti rinktinės trenerio nudirbtą darbą taip, kad jo darbai ir tęstinumas matytųsi jam jau net nebedirbant rinktinėje.
Tai būtų aukščiausias lygis. Mes juk mokamame paruošti jaunus specialistus paruošti. Lietuvos rinktinė yra tarp 10 geriausių pasaulyje. Kalbant verslo terminais, esame tarp „Top 10“ įmonių visame pasaulyje. Todėl sau ir turime kelti tik aukščiausius reikalavimus.
Jau šį vakarą per TV6 nuo 19:00 val. stebėsime ypač svarbias Europos čempionato rungtynes tarp Lietuvos ir Šiaurės Makedonijos. Koks būtų jūsų patarimas žmonėms, kurie norėtų krepšinį išmokti stebėti „gilesniu žvilgsniu“? Į ką reiktų atkreipti dėmesį?
Labai geras klausimas. Visų pirma, kuo ilgiau išlikti pozityviais. Reikia gyventi viltimi, kad „Mano palaikoma komanda šiandien žais gerai“. Jei mano komanda pralaimėjo 2 pirmus kėlinius, vis tiek reikia išlikti pozityviam, ieškoti mažų malonumų krepšinyje.
Reikia būtinai atsižvelgti į trenerio darbą, kokius pakeitimus jis įnešė į aikštę po minutės pertraukėlės, po po pirmo ir ypač po antro kėlinio. Pirmi 2 kėliniai yra tai, ką treneris su komanda pasiruošė, o 3–4 kėliniai atspindi reakciją į pirmuosius du kėlinius. Tai parodo, ką pamatė ir suprato treneris ir visas jo štabas.
Rungtynių metu taip pat nereikia žiūrėti tik į žaidėją su kamuoliu. Tuo metu nematome, ką daro likę 8 krepšininkai. Reikia matyti visus 10 žaidėjų. Po kelių rungtynių, kai sugebėsite matyti visus 10 žaidėjų, krepšinis pasidarys be galo įdomus. Galima pamatyti visus judėjimus be kamuolio, užmaskuotus kirtimus, netikėtas užtvaras.
Aš turiu daug draugų, kurie buvo įpratę žiūrėti tik žaidėją su kamuoliu ir prieš jį esantį gynėją. Dabar jie man sako, kad krepšinis jiems tapo žymiai įdomesnis, kai stebi visus 10 žaidėjų. labai išsiplėtė jų matymo laukas. Galiausiai, pats krepšinis yra spektaklis, kuris iš anksto nėra parašytas.
Lietuvos rinktinės rungtynes su Šiaurės Makedonija stebėkite ketvirtadienį, 19:00 val. per TV6 ir naujienų portale tv3.lt