Kaip būtų galima pagerinti savo sveikatą ir kokią pagalbą gali gauti apsisprendusieji keistis, pataria kompetentingi Medicinos diagnostikos ir gydymo centro specialistai.
Kaip patenkama į užburtą ratą
Yra įvairių nuomonių. Viena jų, kad stori žmonės yra sveiki, kita, jog jie pasyvūs. Toks požiūris gali paskatinti jausti kaltę ar gėdą. Atsiranda negatyvus savęs ar savo kūno vertinimas. To pasekmė – nutukę žmonės tampa uždari, mažiau fiziškai aktyvūs. Jie patenka tarsi į užburtą ratą, išgyvena dėl antsvorio ir problemą sprendžia paradoksaliai – valgydami.
Taigi nutukimą galime sieti su persivalgymu ir pasyviu gyvenimo būdu. Jis labai dažnai programuojamas dar vaikystėje.
Nuo ko pradėti
Iš pradžių svarbu apsispręsti tapti šiek tiek panašiam į Miunhauzeną ir bandyti susitvarkyti pačiam. Savęs keitimo kelias ilgokas. Jis būtų lengvesnis, jei rastume tinkamų žmonių, kurie galėtų padėti, nukreipti tinkama linkme.
Norintiems išspręsti nutukimo problemą reikėtų paieškoti kompetentingų specialistų. Su jais bendraujant atsiveria įvairių sprendimo galimybių ir alternatyvų.
Kūno estetika, atsirandanti keičiant nusistovėjusius mitybos, fizinio aktyvumo įpročius, – vienas paskatinimų eiti tikslo link.
Svarbiausias čia esame mes patys, nes tik nuo mūsų priklauso, ar savęs pažinimas bus sėkmingas, o norimas rezultatas pasiektas. Mes patys pasirenkame sveikatingumo kelią ir tuos, kurie padės juo eiti.
Padėti gali įvairių sričių specialistai: psichoterapeutai, endokrinologai, dietologai, sporto specialistai. Jie padeda susivokti ir įsisąmoninti, kokia yra būklė, norai, identifikuoti giliai slypinčias problemas, susijusias su nutukimu, suteikia tinkamiausias priemones.
Turint tinkamų priemonių, padedant kompetentingiems specialistams, galima grįžti prie vieno svarbiausių, jei ne paties svarbiausio projekto kiekvieno mūsų gyvenime – sveikatos projekto įgyvendinimo.
Mitybos sureguliavimas – svarbus žingsnis
Nutukimas tradiciškai apibūdinamas kaip riebalinio audinio perteklius. Svarbu pabrėžti, jog nutukimas – žmogaus sveikatos sutrikimas, atsirandantis dėl skirtingo pobūdžio veiksnių. Vieni jų – įgimti, paveldėti, priklausantys nuo individualaus organizmo funkcionavimo, todėl sunkiai keičiami ar pašalinami. Svorio didėjimui įtakos gali turėti skydliaukės, lytinių liaukų veiklos nepakankamumas, antinksčių augliai, gaminantys didelį kiekį kortizolio, hipofizės (posmegininės liaukos) ir hipotalaminės srities (pogumburio) reguliacinis sutrikimas.
Kita veiksnių grupė priklauso nuo individą supančios aplinkos, jo paties ir šeimos įpročių, emocinės būsenos, gebėjimo ją valdyti.
Apsisprendus keistis, gydytojas dietologas įvertina individualių poreikių ir galimybių visumą ir parengia mitybos planą.
Svorio mažinimas – ilgalaikis procesas, trunkantis nuo 1 iki 3 mėnesių, todėl specialistai siekia, kad jis būtų mažiau varginantis, o stresas pakeliamas. Dietologas, rengdamas mitybos planą, įtraukia į jį paciento mėgstamus produktus, atsižvelgia į užimtumą, galimybę ruošti valgį.
Fizinio aktyvumo svarba
Apsisprendus sumažinti svorį ir pagerinti savijautą, svarbu skirti daugiau laiko fizinei veiklai. Fizinis aktyvumas ne tik gerina žmogaus sveikatą ir fizinę formą, bet ir mažina riziką susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis.
Tačiau taip pat svarbu balansas ir saikas. Ir čia gali padėti specialistai. Jie įvertina fizinę būklę ir susieja ją su siekiamais tikslais. Tinkama fizinių pratimų programa, sudaryta atsižvelgus į esamus sveikatos sutrikimus, amžių, lytį, fizinį pasirengimą, – didelis pagalba kiekvienam, išsikėlusiam tikslą keistis. Kineziterapijos specialistai ne tik parengia tokias programas, bet ir išmoko fizinius pratimus atlikti taisyklingai, reikiamu intensyvumu. Nuolatinė specialistų priežiūra padeda išvengti traumų. Mankšta duoda daugiausia naudos. Asmeninis treneris, suprantama, – geriausias variantas. Norintys sumažinti svorį visada gali pasirinkti – arba lankytis sporto salėje, arba mankštintis namuose.
Chirurginis nutukimo gydymas
Deja, būna atvejų, kai nepadeda nei mityba, nei medikamentinis gydymas, nei fiziniai pratimai. Jei KMI (kūno masės indeksas) didesnis nei 40, nutukimą galima gydyti chirurginiu būdu. Skrandžio apjuosimas reguliuojamąja juosta – efektyvus didelio nutukimo gydymo būdų.
Operacijos metu skrandis apjuosiamas specialia juosta ir padalijamas į dvi dalis: viršutinę – mažesnę ir apatinę – didesnę. Natūralus virškinimo procesas dėl to nesutrinka. Suvalgius net nedidelį maisto kiekį viršutinės dalies sienelės išsitempia ir žmogus greitai pasijunta sotus. Organizmas kurį laiką eikvoja ir savo vidines atsargas, todėl svoris tampa normalus ir nebeauga.
Labai svarbu tai, kad, sumažėjus kūno masei, kur kas lengviau gydomos su nutukimu susijusios ligos, dažnai jų simptomai apskritai išnyksta.
Praktika rodo, kad nutukimo gydymas padeda išspręsti daugiau kaip 30 įvairių su tuo susijusių ligų, tokių kaip 2 tipo diabetas, hipertenzija, aukštas cholesterolio lygis ir kt.
Sveikata pagerėja netekus 5–10 proc. kūno masės. Net 58 proc. sumažėja tikimybė susirgti cukriniu diabetu. Aterosklerozės grėsmė vyrams sumažėja 48 proc., o moterims 40 proc.
Rita Vaičiulienė