• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Antradienį prie Seimo rūmų kilus riaušėms, kai kurie Seimo nariai ėmė stebėtis Vilniaus miesto savivaldybės ir kai kuriais policijos veiksmais. Parlamentarai svarsto, kaip savivaldybė galėjo išduoti leidimą tokiam mitingui vykti, kai vakare renginio dalyvių skaičius padidėjo nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. žmonių, taip pat, kodėl iš anksto nebuvo pasirūpinta gausesnėmis policijos pajėgomis. Žinutės apie galimus neramumus socialiniuose tinkluose sklandė dar anksčiau, o protesto organizatoriai – bene visiems pažįstami.

Antradienį prie Seimo rūmų kilus riaušėms, kai kurie Seimo nariai ėmė stebėtis Vilniaus miesto savivaldybės ir kai kuriais policijos veiksmais. Parlamentarai svarsto, kaip savivaldybė galėjo išduoti leidimą tokiam mitingui vykti, kai vakare renginio dalyvių skaičius padidėjo nuo 1 tūkst. iki 5 tūkst. žmonių, taip pat, kodėl iš anksto nebuvo pasirūpinta gausesnėmis policijos pajėgomis. Žinutės apie galimus neramumus socialiniuose tinkluose sklandė dar anksčiau, o protesto organizatoriai – bene visiems pažįstami.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybė po kilusių riaušių paskelbė atšaukianti visus jau išduotus leidimus panašaus tipo renginiams, o policija aiškina, kad gausesnėmis pajėgomis imta rūpintis tada, kai buvo pastebėta, kad situacija sparčiai eskaluojasi.

Antradienį prie Seimo rūmų buvo surengtas mitingas. Jis turėjo baigtis apie 17 val., tačiau protestuotojų įniršis planuotu metu tik ėmė augti. Po 17 val. protestuotojai užblokavo išėjimus iš Seimo rūmų, ėmė stumdyti žurnalistus, mėtė akmenis, butelius ir lazdas į pareigūnus ir jų automobilius.

REKLAMA
REKLAMA

Policijos duomenimis, mitingas baigėsi apie 2 val. nakties. Buvo panaudotos ašarinės dujos, protestuotojai naudojo signalinius fejerverkus, girdėjosi sprogimai. Kilus riaušėms, sužeista apie 20 pareigūnų, sulaikyti 26 asmenys.

REKLAMA

Kritikuoja Vilniaus miesto savivaldybę ir pareigūnus

Kai kurie parlamentarai negaili kritikos Vilniaus miesto savivaldybei ir dėl kai kurių pareigūnų veiksmų. Jų teigimu, reikėjo anksčiau imtis veiksmų, pasirūpinti didesnėmis policijos pajėgomis, kad mitingas neperaugtų į riaušes.

Seimo narys Jurgis Razma tv3.lt naujienų portalui sakė besistebintis Vilniaus savivaldybės sprendimais.

REKLAMA
REKLAMA

„Organizatoriai išvakarėse paprašo leidimo 5 tūkst. žmonių ir savivaldybė ramiu veidu išduoda. Negi nesupranta, kad policijai ir viešojo saugumo tarnybai nėra taip paprasta pergrupuoti savo pajėgas, kai šiuo metu dabar jų labai reikia pasienyje, migrantų stovyklų saugojimui?“ – portalui tv3.lt komentuoja J. Razma.

Parlamentaras mano, kad policija buvo informuota per vėlai, todėl pareigūnams teko atlaikyti ir kritikos strėles dėl nepasiruošimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar policija iš esmės sužino tik ryte, kad prie Seimo turės prižiūrėti didžiulį mitingą. Aišku, kad labai sunku sutelkti reikiamas pareigūnų pajėgas. Iš esmės tai pavyko padaryti tik vėlai vakare“, – sako J. Razma.

Kitas Seimo narys, buvęs kariuomenės vadas Arvydas Pocius taip pat negaili aštrių žodžių. Pasak parlamentaro, reikia prašyti atsakomybės iš tų, kurie leidimus tokiam mitingui išdavė.

REKLAMA

„Jie yra valstybės pareigūnai, kurie išduoda leidimus – tegul atsiskaito, kodėl taip darė. Jie neturi būti akli viščiukai ir turi suprasti, kas vyksta Lietuvoje, kas vyksta Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje, nepamirškime ir vykstančių „Zapad“ karinių mokymų Baltarusijos ir Kaliningrado srities teritorijoje“, – tv3.lt sako A. Pocius.

Požėla: pirmai mitingo daliai pajėgų užteko

Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad policijos pajėgas buvo nuspręstas pastiprinti tada, kai buvo pastebėta, jog situacija sparčiai eskaluojasi.

REKLAMA

Antradienį naktį R. Požėla teigė, kad tai šiek tiek užtruko, mat reikėjo mobilizuoti pareigūnus, juos surinkti į vieną vietą, taip pat jiems surengti instruktažus ir aiškiai sudėlioti policijos veiksmus.

R. Požėla aiškino, kad šiuo metu didelės policijos pajėgos yra skiriamos įvairioms skirtingoms vietoms, policija šiuo metu vykdo daug įvairių funkcijų.

Neramumų prie Seimo metu R. Požėla teigė nenorintis tiesmukiškai pripažinti, kad policija savo veiksmais vėlavo. Pasak policijos atstovo, renginys buvo suskirstytas į dvi dalis. Pirmoji dalis buvo tai, kas vyko iki 17 val. Ten policijos pajėgų užteko. Antroji dalis – tai, kas vyko vėliau. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Prasidėjus kitai renginio stadijai įsivertinome situaciją, kad tiek pareigūnų, kiek dirbo, yra nepakankama, todėl buvo pakelti antiriaušiniai pareigūnai, buvo sudėliota veikimo taktika, pravestas instruktažas. Pakankamas kiekis pareigūnų atvyko į operaciją“, – antradienį žurnalistams komentavo R. Požėla.

Trečiadienį paklaustas, ką mano apie policijos pusėn skriejančią kritiką, R. Požėla pripažino, kad situaciją išspręsti buvo galima geriau.

REKLAMA

„Taip, čia aš visada sakau, kad turbūt viską galima geriau padaryti. Natūralu, kad po tam tikrų įvykių būna vidinis situacijos vertinimas. Mes girdime, kas yra sakoma išorėje, bet, pasikartosiu, siekiant, kad būtų užtikrinta policijos operacijos sėkmė, buvo reikalingi atitinkami pajėgumai, resursai ir tam tikra kvalifikacija.

Tai buvo susiję su tuo, kad kažkurį laiką policijos operacija nebuvo pradėta vykdyti jos aktyvi fazė. Kitas dalykas, ji kažkiek užsitęsė. Mano paaiškinimas yra toks – mes turėjome užsitikrinti, kad operacija pavyks sėkmingai ir kad mūsų pareigūnai arba nenukentės, arba išvengsime tų pasekmių, kurios šiandien ir vakar įvyko“, – sako R. Požėla.

REKLAMA

„Mūsų pirminė informacija buvo tokia, kad mes grėsmes vertindami, nepervertinome ir grėsmių nebuvo. Kalbu apie renginį, iš kurio didžioji žmonių dalis pasišalino. Iš esmės, 75 m. atstumas buvo pradėtas pažeidinėti jau po 16 val. Matant situaciją ir žmonių sambūrį, agresiją, buvo pradėta planuoti speciali policijos operacija“, – priduria R. Požėla.

Vidaus reikalų ministerija plačiai policijos pareigūnų kiekio neramumų prie Seimo metu nekomentuoja. Paklausta, ko iš antradienio įvykių prie Seimo bus pasimokyta, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sako, kad kiekviena situacija yra gera pamoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bus visais atvejais metamos visos pajėgos tam, kad tokios situacijos nepasikartotų. Manau, kad dar labai svarbu, kad atsakomybė būtų pritaikyta. Tai būtų aiškus ženklas, kad tokie veiksmai mūsų valstybėje yra netoleruojami ir kad būtų signalas kitiems, kurie planuoja imtis analogiškų veiksmų“, – sako A. Bilotaitė.

Paprašyti patikslinti, kaip ministerija vertina policijos pajėgų kiekį, VRM atstovai komentuoja, jog policija pasitelkė proporcingas pajėgas.

REKLAMA

„Pareigūnai priėmė taktinius sprendimus norėdami išvengti pernelyg didelio jėgos panaudojimo. Be abejo, šiuo metu pasigirsta įvairių svarstymų, tačiau policijos pareigūnai dirbo profesionaliai ir priėmė sprendimus remdamiesi turima patirtimi ir žiniomis“, – tv3.lt komentuoja VRM.

Vilniaus miesto savivaldybė prašys keisti Susirinkimų įstatymą

Vilniaus miesto savivaldybė trečiadienį taip pat ėmėsi veiksmų. Pranešta, kad po kilusių riaušių, savivaldybė atšaukia visus suderintus leidimus renginiams. Nuo šiol visi prašymai bus nagrinėjami iš naujo, konsultuojantis su policija ir kitomis institucijomis.

REKLAMA

Vilniaus miesto administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas trečiadienį sakė, kad savivaldybė po antradienį kilusių neramumų, kreipėsi į VSD prašydama įvertinti susirinkimų organizatorius, taip pat prašys Seimo keisti Susirinkimų įstatymą.

Pasak A. Bužinsko, dabartinis Susirinkimų įstatymas riboja galimybę savivaldybei imtis veiksmų tuomet, jei susirinkimo metu kas nors įvyksta ne pagal planą.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu savivaldybė įgaliota išduoti leidimą, bet kažkokių veiksmų imtis ar baudų rašyti negali“, – sako A. Bužinskas.

Pranešta, kad atšaukiami ne visų renginių leidimai, tačiau tik tie, kurie yra išduoti pagal Susirinkimų įstatymą.

Tokių leidimų šiuo metu yra išduota keletas, kaip sako A. Bužinskas, visi bus peržiūrėti. Tai yra įvairaus tipo susirinkimai – nuo protestų prieš vakcinas iki protestų už žmogaus teises Baltarusijoje. Artimiausias renginys turėjo vykti rugsėjo 10 d.

„Yra išduotas leidimas, kurį jau atšaukiame“, – sako A. Bužinskas.

Rugsėjo 10-osios susirinkimo idėjos, kaip vertina A. Bužinskas, turėtų būti panašios į tas, kurios buvo išsakytos antradienį prie Seimo.

„Šį sprendimą priėmėme patys, jaučiame dalį atsakomybės. Esame tie, kurie įgalioja asmenis susirinkti. Jei kažkas vyksta ne pagal mūsų įgaliojimą, jaučiamės bedančiai, nes turime prisiimti atsakomybę, bet jei kažkas vyksta ne pagal planą, mums nėra suteikti įrankiai tai pakeisti“, – sako A. Bužinskas.

Savivaldybės nuomone, šiuo metu galiojanti tvarka neveikia, mat savivaldybei nėra suteikta teisė net nubausti tvarką pažeidusius organizatorius.

Savivaldybė norėtų daugiau galios

A. Bužinskas sako, kad tie, kuriems nauja tvarka nepatiks, galės kreiptis į teismą.

REKLAMA

„Matome, kad nuolaidžiavimas gera valia ir tikėjimas, kad visi ateis tik drugelių pagaudyti, nepasitvirtino. Turime parodyti, kad matydami tokį bardaką, imamės kažkokių veiksmų“, – sako A. Bužinskas.

Pagal šiuo metu galiojančią tvarką, žmonės ateina su idėja, galimu susirinkimo dalyvių skaičiumi ir vieta, kur susirinkimas būtų organizuojamas. Savivaldybė pasako, kas turėtų būti padaryta. Šiuo atveju, pasak A. Bužinsko, savivaldybė yra kaip aptarnaujanti institucija.

Organizatoriai būna įpareigojami pasirūpinti biotualetais ir švaria aplinka.

„Skirtingai su renginiais, mes įpareigojame tuos žmones ir leidimą išduodame kai pamatome sutartis su aplinkos tvarkytojais“, – sako A. Bužinskas.

Kaip pastebi A. Bužinskas, po antradienio mitingo aplinka buvo palikta netvarkinga. Įvykio vietoje buvo matyti primėtytų akmenų, ant medžių kabojo plakatai, aplink Seimą mėtėsi įvairios šiukšlės.

Savivaldybė planuoja reikalauti iš mitingo prie Seimo organizatorių atsiskaityti už padarytą žalą. A. Bužinskas sako, kad leidime buvo parašyta, jog organizatoriai turi užtikrinti aplinkos tvarką.

„Mes šiuo atveju mėginsime imtis priemonių ir paskaičiuosime, kiek miesto valymas papildomai mums kainavo ir be jokių skrupulų sąskaitą pateiksime susirinkimo organizatoriams. Mėginsime teisiniu keliu išsireikalauti tvarkymo lėšas. Tai gal ir nėra dideli pinigai, bet tai yra bendras principas, kuris reikalauja imtis priemonių“, – sako A. Bužinskas.

REKLAMA

Prašymai išduoti leidimus susirinkimams turėtų būti įvertinti maždaug iki rugsėjo 10 d. A. Bužinskas mano, kad taip kils teisinis ginčas, todėl savivaldybė turi pasiruošti.

„Nenorėčiau vertinti institucijų darbo, bet renginiai, vykę be leidimo ir nesulaukę mūsų atsako, įgalino žmones paimti akmenį ir mesti į pastatą ar transporto priemonę. Manome, kad jeigu leidimo nėra, žmonės rinktis ir negalėtų. Deja, mes negalime susirinkusių asmenų bausti, tai policijos atsakomybė ir pareiga“, – sako A. Bužinskas.

Šimašius: tai buvo masinis įstatymų pažeidimas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimiašius antradienį prie Seimo vykusias riaušes pavadino „masiniu įstatymų pažeidimu“. Jis teigė nenorintis kaltinti žmonių, kurie norėjo taikiai išsakyti poziciją.

„Bet kalbant apie organizatorius ir apie kai kuriuos Seimo narius, aišku, kad vertinu neigiamai, nes tai buvo masinis įstatymų pažeidimas – Susirinkimų įstatymo pažeidimas, pareigūnų nurodymų neklausymas“, – per spaudos konferenciją trečiadienį sakė R. Šimašius.

„Baigiant tokiomis detalėmis, kad vakar dieną ir vakare savivaldybės pareigūnai užfiksavo per 200 parkavimo taisyklių pažeidimų – arba nesusimokėta, arba rezervuotose, arba netgi neįgaliųjų vietose pastatyti automobiliai“, – sakė Vilniaus meras.

REKLAMA

Jis į antradienio įvykius ragino reaguoti labai rimtai.

„Kviečiu išreikšti poziciją taikiuose protestuose, bet nemėtant kažkokius sprogstamus įrenginius į Seimo pusę. Tai yra neadekvatu. Lygiai taip pat neadekvatu statyti kartuves ir pasakoti, ką ten galbūt ruošiamasi pakarti“, – sakė Vilniaus meras.

„Šitie dalykai galbūt atrodo juokingi iki tam tikro lygio, bet pasižvalgius į istoriją, visi baisūs dalykai prasideda nuo tokių dalykų. Tai aš labai kviečiu reaguoti į tai labai rimtai“, – teigė jis.

Portalas tv3.lt primena, kad antradienį apie 5 tūkst. žmonių buvo susirinkę į sankcionuotą mitingą prie Seimo Vilniuje protestuoti prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos. Įvykio metu nukentėjo 15 pareigūnų.

Dėl riaušių pradėtas ikiteisminis tyrimas, sulaikyti 26 žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų