„Tyrimai rodo, kad mėsos produktų požiūriu daugiausiai (dėl lengvatinio PVM - BNS) išlošia prekybininkai, nes pakyla prekybos marža ir šiek tiek perdirbėjai. Gal dar kažkiek lieka ūkininkui, bet ne vartotojui. Gal vieną mėnesį kaina šiek tiek sumažės, bet kitą mėnesį efektas dings. Tas, kas tikrai nukentės, yra biudžetas. Mėsai sumažinus PVM iki 5 proc., biudžetas kasmet netenka 81 mln. eurų“, - antradienį žurnalistams Briuselyje sakė Rimantas Šadžius.
Finansų ministras teigė, kad sumažinus PVM tarifą, prekės ar paslaugos nebūtinai atpigs.
„Jeigu PVM tarifą sumažiname, tai kaina nebūtinai sumažėja. Ji sumažėja tiek, kiek yra sumažintas PVM, tik tuo atveju, jei tai yra valstybės ar savivaldybės reguliuojama kaina, pavyzdžiui, kompensuojami vaistai, savivaldybių transportas. Kitais atvejais tą kainų sumažėjimą pasidalina visi: nuo gamintojo, perdirbėjo ir gal kažkas nukrenta vartotojui“, - kalbėjo R.Šadžius.
Gegužės pradžioje premjeras, finansų ministras ir socialdemokratų frakcijos atstovai sutarė, kad atšaldytai ir šviežiai mėsai būtų taikomas lengvatinis 5 arba 9 proc. PVM tarifas. Jeigu įstatymas būtų priimtas, tokia lengvata įsigaliotų nuo lapkričio. Premjeras Algirdas Butkevičius praėjusią savaitę pareiškė, kad PVM lengvata šviežiai ir atšaldytai mėsai bus įvesta su sąlyga, kad dėl to atpigtų mėsos produktai. To neįvykus, pasak premjero, lengvata būtų atšaukta.
Dabar 5 proc. lengvatinis PVM tarifas taikomas kompensuojamiems vaistams, o 9 proc. - keleivių vežimui, spaudai, knygoms ir neperiodiniams informaciniams leidiniams, viešbučiams, centralizuotam šildymui. Įprastas PVM tarifas šiuo metu yra 21 proc., jis galioja nuo 2009 metų rudens.