Jų tikinimu, tai daroma visai ne dėl to, kad siekiant sutaupyti, norima mažinti darbuotojų skaičių, bet dėl pirkėjų, kurie esą vis dažniau renkasi savitarną ir joje apsiperka greičiau.
Parduotuvių atstovai taip pat pabrėžia, kad klientams visuomet suteikia galimybę apsipirkti jiems patogiausiu būdu – ar tai būtų įprastos, ar savitarnos kasos. Tad gyventojai esą gali pasirinkti.
Taigi naujienų portalo tv3.lt žurnalistai patikrino, kiek įprastų kasų veikia skirtingose parduotuvėse ir ar apsipirkimas jose iš tiesų užima daugiau laiko, nei savarankiškas atsiskaitymas savitarnoje.
Kas ir kada buvo perkama
Tam, kad rezultatai būtų tikslesni, apsipirkimai Vilniuje, prekybos tinkluose „Maxima“, „Iki“, „Rimi“, „Norfa“ ir „Lidl“, vyko panašiu metu, po darbo valandų, t. y. tarp 17.34 ir 18.34 val.
Buvo perkama sveriama prekė, neturinti brūkšninio kodo, – obuolys; ir gėrimas, kuriam yra reikalingas amžiaus patvirtinimas, – alus.
Eksperimento metu buvo sutarta atsiskaityti banko kortele ir nenaudoti nuolaidų kortelių.
Viskas buvo daroma įprastu greičiu, o laikas buvo matuojamas nuo pirmos prekės paėmimo iki atsiskaitymo kasoje ir kvito gavimo.
Neseniai naujienų portalo tv3.lt žurnalistai atliko panašų eksperimentą, tik apsipirkimo laiką skaičiavo naudodamiesi savitarnos kasomis. Taigi šįkart palyginome, kiek ilgiau ar trumpiau truko atsiskaityti įprastose kasose.
3 minutėmis greičiau, nei savitarnoje
Greičiausiai pavyko apsipirkti Kalvarijų gatvėje esančioje „Norfa“ parduotuvėje – tai truko vos 2 minutes ir 5 sekundes.
O tai yra net 3 minutėmis greičiau, nei apsipirkimas savitarnoje, kai toje pačioje parduotuvėje taip pat buvo pirktas obuolys ir alus.
Suskaičiavome, kad tarp 17.34 ir 18.34 val. „Norfoje“ veikė 3 iš 5 įprastų kasų ir 7 iš 8 savitarnos kasų.
Rinkosi eilę prie savitarnos kasų
Ženkliai ilgiau – 5 minutes ir 58 sekundes – truko apsipirkimas įprastoje Ukmergės gatvėje esančios „Rimi“ kasoje.
Toje pačioje parduotuvėje, tik savitarnos kasoje, atsiskaitymas truko 3 minutėmis ir 28 sekundėmis greičiau (t. y. 2 minutes ir 30 sekundžių).
Po darbo valandų šioje parduotuvėje iš 6 įprastų kasų veikė tik viena, esanti prie didžiojo stendo, kur žmonės įprastai perka cigaretes.
Savitarnos kasų taip pat buvo 6, tačiau visos užimtos – prie jų buvo eilė.
Pastebėjome, kad, nepaisant eilės, daugiau žmonių rinkosi palaukti, kol galės apsipirkti savarankiškai, vietoje to, kad eitų į įprastą kasą, kur juos aptarnautų kasininkė.
Neveikė nė viena įprasta kasa
Apsiperkant P. Lukšio gatvėje esančios „Iki“ savitarnoje prireikė 4 minučių ir 13 sekundžių.
Vis tik patikrinti, kiek laiko truktų atsiskaitymas reguliarioje kasoje, nepavyko – iš dviejų parduotuvėje buvusių įprastų kasų po darbo valandų neveikė nė viena.
Prekių surinkimas ir priėjimas prie kasų užtruko 1 minutę ir 47 sekundes, o prie šešių savitarnos kasų driekėsi eilė.
Įprastoje kasoje – dvigubai ilgiau, nei savitarnoje
Žirmūnų gatvėje esančioje „Lidl“ parduotuvėje apsipirkimas naudojantis įprasta kasa truko 6 minutes ir 8 sekundes, priekyje buvusi pirkėja ilgai skaičiavo centus.
Toje pačioje parduotuvėje panašiu laiku atliktas toks pats apsipirkimas, tik savitarnos kasoje, truko 3 minutes ir 18 sekundžių.
Taigi savitarna procesą pagreitino maždaug 3 minutėmis.
Šioje parduotuvėje 17.34 val. iš penkių įprastų kasų veikė tik viena – antroji buvo atidaryta vos 5 minutėms, po kurių ir vėl buvo uždaryta.
Tuo metu savitarnos kasų buvo aštuonios – iš jų neveikė tik viena.
3,5 karto greičiau ir jokių eilių
Ilgiausiai įprastoje kasoje truko apsipirkti Tuskulėnų gatvėje esančioje „Maximoje“ – 6 minutes ir 56 sekundes.
Įdomu, kad toje pačioje parduotuvėje ir panašiu metu tas pačias prekes perkant savitarnoje buvo apsipirkta greičiausiai – vos 2 minutes ir 8 sekundes.
Kol parduotuvėje veikia 15 savitarnos kasų ir prie jų nesusidaro jokių eilių, iš 6 įprastų kasų veikė tik dvi ir prie jų laukė ganėtinai daug žmonių.
Eilės judėjo lėtai, keletą prekių ant kasos takelio padėjusi priešais buvusi pirkėja vėliau iš krepšio išsitraukė dar bent 10 prekių, o kasininkė labai ilgai skaičiavo jos pabertus centus, tad laukti reikėjo gerokai ilgiau, nei tikėtasi.
Taigi apsipirkimas „Maximoje“ su kasininke truko 4 minutėmis 48 sekundėmis ilgiau, nei savitarnoje.
Taigi – geriau savitarna ar įprasta kasa?
Savaime suprantama, kad šio eksperimento metu gauti skaičiai yra labai preliminarūs, kadangi apsipirkimo laiką gali lemti daug aplinkybių: parduotuvės dydis, prekių išdėstymas, pirkėjų ir jų pasirinktų pirkinių skaičius ar darbuotojų greitis ir pan.
Nepasaint to, šis tyrimas parodė, kad daugeliu atveju apsipirkti savitarnoje yra greičiau – trumpesnis nei savitarnoje apsipirkimas buvo tik „Norfoje“, kurioje, beje, įprastų kasų veikė daugiausiai – net trys.
Taigi nežinia, ar rezultatai būtų tokie patys, jeigu ir kitose parduotuvėse įprastos kasos, kaip ir savitarnos kasos, veiktų visos.
Kadangi šįkart daugelyje parduotuvių įprastose kasose dirbo vos 1–2 kasininkai arba, kaip parduotuvėje „Iki“, veikiančios reguliarios kasos nebuvo nė vienos.
Taip pat įdomu, ar apie 50 proc. pirkėjų savitarną renkasi dėl to, kad nori, ar dėl to, kad įprastos kasos tiesiog neveikia ir siekdami taupyti laiką jie pasirenka apsipirkti savarankiškai.
Išnaglėjo prekybšūdžiai
Kasos tuščios, o visus pirkėjus grūda dirbti kasininkais