• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Naujojoje Vilnioje gyvenanti Žaneta nežino, ką daryti, nes klinika „Euromed“, kurioje yra prisiregistravusi jos šeima, reikalauja mokėti už nepilnamečių jos vaikų dantų gydymą, nors jis turėtų būti apmokamas iš privalomo sveikatos draudimo. Naujienų portalui tv3.lt Valstybinė ligonių kasa paaiškino, kokiais atvejais klinika gali prašyti susimokėti už sveikatos sektoriaus paslaugas teikiamas vaikams.

Naujojoje Vilnioje gyvenanti Žaneta nežino, ką daryti, nes klinika „Euromed“, kurioje yra prisiregistravusi jos šeima, reikalauja mokėti už nepilnamečių jos vaikų dantų gydymą, nors jis turėtų būti apmokamas iš privalomo sveikatos draudimo. Naujienų portalui tv3.lt Valstybinė ligonių kasa paaiškino, kokiais atvejais klinika gali prašyti susimokėti už sveikatos sektoriaus paslaugas teikiamas vaikams.

REKLAMA

Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Žaneta ir papasakojo istoriją apie savo ir Naujojoje Vilnioje esančios „Euromed“ klinikos nesutarimus dėl nepilnamečių vaikų dantų taisymo. Moteris sako, kad jos buvo paprašyta susimokėti už paslaugas, kurios turėtų būti atliekamos vaikams nemokamai.

„Aš užregistravau vaikus dantų taisymui. Mes nuvažiavome balandžio 26 dieną taisyti 9-erių sūnui dantų, sutaisė ir pasakė susimokėti 37 eurus. Pradėjau ieškoti informacijos, ar tai  tikrai mokama paslauga vaikams, nes ta klinika pusiau privati. Mano vaikai priregistruoti joje.

REKLAMA
REKLAMA

Balandžio 28 dieną vyresnė dukra (16 metų) ėjo darytis dantų higienos, už kurią irgi reikėjo sumokėti 29 eurus. <...> Nesirinkome jokių papildomų paslaugų. Sūnui reikėjo tiesiog suplombuoti dantį. Nereikėjo nei implantų, nieko. Tiesiog suplombuoti kariesą. Dukrai darė dantų higieną. Kad už tai reikės susimokėti, nesakė niekas“, – pasakojimą pradeda moteris.

REKLAMA

Pasakė registruotis pas kitą gydytoją

Žaneta sumokėjo už dantų taisymą, kaip to reikalavo gydytojai, tačiau grįžusi namo nusiuntė užklausą į Vilniaus teritorinę ligonių kasą ir gavo atsakymą, kad vaikams turi būti teikiamas nemokamas gydymas.

„Mes vėl buvome užregistruoti gydytis dantis [sūnui reikėjo dar vieno apsilankymo] birželio 17 dieną. Gydytojai sakiau, kad ligonių kasos atsakė, kad vaikams turi būti teikiamas nemokamas gydymas. Tada ji pasikvietė administracijos darbuotoją, kuri sakė, kad iš ligonių kasos [klinika] gauna tik 14 eurų.

REKLAMA
REKLAMA

Dar pasakė, kad už tos dienos gydymą galiu nemokėti. Aš jau buvau parašiusi skundą ligonių kasai, apie kurį jau žinojo darbuotojai mums atėjus antrą kartą taisyti dantų. <...> Kai atėjome antrą kartą, mūsų jau laukė administracijos žmogus. Sakė, kad dabar sutaisys vaikui dantį, išrašys sąskaitą, bet galėsiu jos kol kas nemokėti. Mums išeinant gydytoja odontologė pasakė, kad ji yra labai kvalifikuota specialistė ir kitam kartui registruotis pas kitą gydytoją <...>“, – pasakoja Žaneta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sutiko grąžinti pinigus

Rugpjūčio pradžioje Žaneta vėl apsilankė klinikoje, kur ją patikino, kad grąžins sumokėtus pinigus už odontologo paslaugas. Sumokėtą sumą žadėjo grąžinti grynaisiais pinigais ir paskambinti, kai viskas bus paruošta.

„Tačiau pinigus pavyko atgauti tik rugpjūčio 16 dieną, kai pati jiems paskambinau. Atėjus gavau voką su 66 eurais, kartu buvo neužpildytas kvitas, kurį turėjau pati užpildyti ir parašyti, kiek jie man pinigų grąžina. Buvau šoke“, – sako moteris.

REKLAMA

Žaneta sako, kad savo istorija ji nori įspėti ir kitus tėvus, kad jie neapsigautų:

„Aš tiesiog nenoriu, kad Naujosios Vilnios gyventojai mokėtų už tai, ko neturėtų. Vaikams paprastas dantų gydymas turi būti nemokamas. Aš suprantu, kad suaugusiems tai yra dalinai apmokama, bet vaikams iki 18 metų turi būti nemokamas dantų gydymas. Kiek jie pinigų surenka, kai ima už vaikų dantų taisymą. Pas mane pačią yra 4 vaikai, tai jeigu kiekvienam dantų taisymas kainuos po 37 eurus, tai atsiprašau...“.

REKLAMA

Naujienų portalas tv3.lt bandė susisiekti su klinika „Euromed“, tačiau to padaryti nepavyko.

Įvardijo, kada reikia mokėti už odontologijos paslaugas vaikams

Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Savičiūtė naujienų portalui tv3.lt pakomentavo, kokiais atvejais tenka mokėti už vaikų sveikatos priežiūros paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jeigu šeima yra prisiregistravusi privačioje klinikoje ir joje turi savo šeimos gydytojus, ar vaikams sveikatos tikrinimo paslaugos yra mokamos?

Šeimos gydytojo arba gydytojų komandos (vidaus ligų gydytojo, vaikų ligų gydytojo, akušerio ginekologo ir chirurgo kartu) paslaugos privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdraustiems asmenims teikiamos nemokamai, jei ta asmens sveikatos priežiūros įstaiga (ASPĮ) (nepriklausomai nuo to ar tai privati, ar viešoji), prie kurios pacientas yra prisirašęs, dėl šeimos gydytojo paslaugų teikimo yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK).

REKLAMA

Tokia tvarka galioja ir vaikų atžvilgiu – šeimos gydytojo paslaugos yra teikiamos nemokamai, t. y. jos apmokamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF). Priminsime, kad Lietuvoje vaikai PSD yra draudžiami valstybės lėšomis.

Ką svarbu žinoti tėvams, kurie naudojasi privačiose klinikose esančių šeimos gydytojų, odontologų (ir ne tik) paslaugomis? Kokiais atvejais paslaugos mokamos, o kokiais –nemokamos?

REKLAMA

Nusprendus prisirašyti (pasirinkti šeimos gydytoją) prie vienos ar kitos ASPĮ, pacientams pirmiausia reikėtų pasidomėti, ar dėl sveikatos paslaugų, kurias jie norės ten gauti, įstaiga yra sudariusi sutartį su TLK. Jei sutarties dėl vienos ar kitos sveikatos paslaugos teikimo pasirinkta ASPĮ su TLK nėra sudariusi, pacientui už tai teks sumokėti pačiam įstaigos nustatytomis kainomis.

Kiekvienoje gydymo įstaigoje, sudariusioje sutartį su TLK, turi būti suteikiama išsami informacija apie PSDF lėšomis apmokamas paslaugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norėtume pažymėti, kad pirminė odontologinė pagalba – tai nespecializuotų pirminės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų kompleksas. Šioms paslaugoms priskiriama: dantų ėduonies gydymas, pulpito, kai kurių rūšių periodontito gydymas, dantų akmenų nuėmimas, dantų ir dantų šaknų traukimas, ikivėžinių ligų tikimybės nustatymas, vaikų dantų ėduonies profilaktika (silantavimo paslaugos), sąkandžio anomalijų nustatymas ir profilaktika, laikinų įtvarų uždėjimas gydant dantų traumas ir kt.

REKLAMA

Už pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą atsako sutartį su TLK dėl pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros (PAASP) paslaugų išlaidų apmokėjimo sudariusi įstaiga. Dažniausiai pirminės odontologijos paslaugos teikiamos toje pačioje įstaigoje kaip ir šeimos gydytojo paslaugos.

PAASP įstaiga, prie kurios yra prisirašęs asmuo, privalo jam užtikrinti ir pirminės odontologinės pagalbos paslaugas. Taigi, jei įstaigoje odontologo nėra (t. y. pati neteikia pirminės ambulatorinės odontologinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų), pacientui turi būti suteikta informaciją, kuri odontologijos klinika teikia nemokamas (kompensuojamas PSDF) pirminės odontologijos paslaugas toje įstaigoje prisirašiusiems asmenims.

REKLAMA

Svarbu žinoti, kad vaikams, moksleiviams, besimokantiems dieninėse bendrojo lavinimo mokyklose, profesinių mokyklų dieniniuose skyriuose, bet ne ilgiau nei jiems sukanka 24 metai, bei socialiai remtiniems asmenims nei už pirmines odontologines paslaugas, nei už plombines ar kitas odontologines medžiagas mokėti nereikia, nes šios paslaugos apdraustiesiems kompensuojamos iš PSDF. Socialiai remtini gyventojai turi pateikti gyvenamosios vietos savivaldybės socialinės paramos skyriaus pažymą.

Tuo metu kitiems apdraustiesiems gydantis dantis poliklinikoje, kurioje jie yra prisirašę, reikia sumokėti už plombines ar  odontologines medžiagas, vienkartines priemones. Taigi, už gydytojo darbą  kompensuoja ligonių kasos, o už dantims gydyti sunaudotas medžiagas ir vienkartines priemones – pacientas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų