Pasaulinė literatūra skelbia apie nedidelį skaičių paauglių bei jaunų suaugusių, kurie pasiskiepiję COVID-19 vakcina, patyrė lengvus perikardito/miokardito simptomus. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (angl. CDC – Center for disease controle and prevention) tiria šiuos atvejus, norėdami sužinoti, ar yra ryšys su vakcina. Toks naujų vakcinų stebėjimas yra standartinis, siekiant įsitikinti, ar vakcinos yra saugios.
Kas tai yra miokarditas ir perikarditas?
Miokarditą ir perikarditą sukelia organizmo imuninės sistemos atsakas į infekcijas ar kitus veiksnius. Neretai vaikai serga mioperikarditu (abiem patologijomis iš karto).
Miokarditas – tai širdies raumens uždegimas. Pagrindiniai nustatyti miocitų pažeidimo mechanizmai yra viruso sukeltas tiesioginis miocitų pažeidimas arba įgimto imunologinio atsako reakcija, po kurios aktyvuojasi ir antigenui specifinė imuninė reakcija, įtraukianti T ir B ląsteles bei sukelianti antikūnų gamybą. Dažniausiai (apie 50 proc. visų atvejų) vaikai serga virusiniu miokarditu, tarp jų ir sukeltu SARS-CoV-2 viruso ar gripo viruso. Taip pat ūmų miokarditą gali sukelti ir įvairios bakterijos bei pirmuonys. Galima ir neinfekcinė ūminio miokardito etiologija, sergant įvairiomis sisteminėsmis ligomis (pvz., kolagenozėmis) ar apsinuodijus (pvz., švinu, smalkėmis). Neinfekciniams miokarditams dauguma autorių priskiria ir idiopatinį miokarditą, kai atlikus detalius tyrimus priežasties nepavyksta nustatyti.
Miokardito dažnis vaikų amžiuje nėra aiškus dėl keletos priežasčių. Pirmiausia daugelis pacientų šia liga serga lengvai ar net be simptomų, todėl miokarditas lieka nediagnozuotas. Taip pat diagnozuoti jį sudėtinga, nes simptomai yra nespecifiniai. Epidemiologinių studijų atlikta vos keletas. Vienos iš naujausių studijų Suomijoje duomenimis bendras miokardito dažnis studijos laikotarpiu (per 10 metų) buvo 1,95 atvejo 100 tūkstančių žmonių. Šiame ir kituose tyrimuose nustatyta, kad susirgimų pikas pagal amžių yra didžiausias kūdikystėje ir paauglystėje, o nuo 6 metų ženkliai dažniau serga berniukai. Kita vertus, neretai pasitaiko miokardito hiperdiagnostika – net 50 proc. atvejų, įtarus miokarditą, vėliau išryškėja kita liga.
Perikarditas – tai perikardo (širdį gaubiančios plonos membranos) uždegimas. Jo metu kaupiasi skystis aplink širdį ir retais atvejais, jei jo prisikaupia daug, gali trikdyti širdies veiklą. Vaikams perikarditas dažniausiai nustatomas po širdies operacijų, tačiau taip pat gali pasitaikyti sergant įvairiomis infekcinėmis ligomis (virusinėmis, tame tarpe ir COVID-19 infekcija, bakterinėmis ar kitomis), po krūtinės ląstos traumų ar sužeidimų bei sergant sisteminėmis ligomis (pvz., sistemine raudonąja vilklige, sisteminiu juveniliniu artritu ar kitomis). Dalies ligos atvejų priežastis, net atlikus detalius tyrimus, lieka neaiški. Šios būklės sunkumas priklauso nuo aplink širdį susikaupusio skysčio kiekio ir ji gali būti tiek besimptomė, tiek labai sudėtinga. Kadangi liga pasireiškia skirtingai, gydymo taktika yra labai individuali. Ji priklauso nuo paciento būklės, amžiaus, gretutinių susirgimų, galimos perikardito priežasties ir ligos eigos.
Perikarditas kaip ir miokarditas yra reta patologija vaikų amžiuje. Bendras dažnis (vaikų ir suaugusiųjų) Europoje svyruoja nuo 1 iki 10 iš 100 tūkst. žmonių per metus. Amerikos kardiologijos kolegijos duomenimis, perikarditas nustatomas 0,2 proc. sveikų vaikų, besikreipiančių į trečio lygio vaikų priėmimo skyrių dėl krūtinės skausmo. Mokslinės literatūros duomenimis, idiopatinis ir virusinis perikarditas dažniausiai nustatomas paaugliams berniukams. Povirusinis širdies pažeidimas vaikų amžiuje pasitaikė ir po persirgtos SARS-CoV2 viruso sukeltos ligos (tiek simptominės, tiek besimptomės formos) kaip dalis multisisteminio uždegiminio atsako sindromo.
Kokie simptomai būdingi sergant miokarditu ir perikarditu?
Miokardito ir perikardito simptomai nėra specifiniai, todėl kiekvienam pacientui jie gali pasireikšti labai skirtingai. Dažniausiai pasitaikantys simptomai:
– stiprus veriantis krūtinės skausmas;
– dusulys, oro trūkumas;
– greito širdies plakimo jausmas, plazdėjimas ar besidaužanti širdis;
– karščiavimas;
– nuovargis;
– sumažėjęs apetitas.
Šie simptomai yra būdingi ir daugeliui kitų, daug dažniau pasitaikančių vaikų ligų.
Kaip gydomas miokarditas ir perikarditas?
Miokardito ir perikardito gydymas yra labai įvairus ir priklausantis nuo ligos sunkumo, paciento amžiaus bei gretutinių ligų. Dažniausiai vaikams šios ligos praeina savaime – per 2–4 savaites, užtenka poilsio režimo, vaistų nuo skausmo (jei skauda) ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (pavyzdžiui, ibuprofeno).
Pajutus jau minėtus simptomus, galinčius priminti miokarditą ar perikarditą nereikėtų išsigąsti. Rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento būklę, nuspręs, kokius tyrimus atlikti. Jei per kelias valandas ar dienas vaiko būklė sparčiai blogėja, patariama kreiptis į artimiausią skubios pagalbos skyrių.
Širdies pažeidimas po COVID-19 vakcinacijos
Suprantamas nerimas dėl vakcinos šalutinio poveikio, susijusio su širdies pažeidimu, vaikams. Tad svarbu yra įvertinti naudos ir žalos santykį, remiantis mokslinės literatūros duomenimis.
Iki šiol paskelbtais duomenimis, vaikams sunkesnės šalutinės reakcijos po COVID-19 vakcinos dažniau fiksuojamos po antrosios dozės, kai formuojasi stipresnis imuninis atsakas. Europos vaistų agentūros (EVA) Farmakologinio budrumo rizikos vertinimo komitetas (PRAC) nuo 2021 metų balandžio mėnesio registruoja ir tiria informaciją apie miokardito ir/ar perikadito atvejus po vakcinacijos nuo SARS-CoV2 viruso. Pirmieji pranešimai pasirodė Izraelyje po skiepijimo „Comirnaty“ vakcina. Dauguma šių susirgimų buvo lengvi ir žmonės pasveiko per kelias dienas.
Širdies audinių uždegimines reakcijas (miokarditą ir/ar perikarditą) daugiausia patyrė vyrai, jaunesni nei 30 metų, o simptomai dažniausiai pasireiškė per pirmas 4 dienas po vakcinacijos antrąja vakcinos „Comirnaty“ doze. Paskutiniu metu pasirodo pavieniai pranešimai iš kitų šalių apie šios ligos pasireiškimus, pvz., iš JAV, kur šiuo metu yra paskiepyta apie 3,3 mln. dozių 12–15 metų paauglių ir apie 20 mln. dozių 16–25 metų amžiaus žmonių.
Preliminariais duomenimis JAV (iš 9 didelių sveikatos priežiūros sistemų duomenų bazių) nustatytas bendras miokardito pasireiškimo dažnis tarp 16–39 metų amžiaus vakcinuotųjų buvo 2,8 atvejų /1 mln. dozių po pirmosios ir 16,1 atvejų /1 mln. dozių po antrosios vakcinos dozės, t. y. paskiepijus 1 mln. 16–39 metų amžiaus žmonių 16 iš jų pasireiškia širdies pažeidimas. Tačiau tik 10 proc. iš jų (1–2 asmenims) randami pakitimai širdies ultragarso tyrime, o tai reiškia gerybinę ir savaime praeinančią būklę. Daugeliui pacientų būklė pagerėjo skyrus medikamentus ir poilsio režimą.
Tiesa, kad vaikai ir jauni suaugusieji aktyvia COVID-19 liga serga rečiau arba lengvesnėmis formomis nei vyresnieji. Tačiau ekspertus neramina naujos COVID-19 viruso atmainos, plintančios greičiau ir sukeliančios sunkesnes ligos formas. Turimos vakcinos, apsaugo nuo šių atmainų, o šiuo metu daugiausiai hospitalizuojami, serga sunkesne COVID-19 ligos forma ar miršta dar neskiepyti žmonės.
COVID-19 bei multisisteminis uždegiminio atsako sindromas (stebimas vaikams persirgus net ir besimptome COVID-19 forma) taip pat gali pakenkti širdžiai ir sukelti miokarditą ir/ar perikarditą. CDC ekspertai ypatingai pabrėžia COVID-19 vakcinų naudą, užkertant kelią potencialiai mirtinai ligai. Nuo pandemijos pradžios mažiausiai 7,7 milijonui 12–29 metų amžiaus žmonių buvo diagnozuota COVID-19 liga, o 2767 — mirė. Taip pat SARS-CoV-2 infekcijos kiek daugiau nei 4000 vaikų pasireiškė multisistemio uždegiminio atsako sindromas.
CDC paskaičiavo, kad kiekvienas milijonas antrųjų COVID-19 vakcinos dozių padėtų išvengti 8500 susirgimo atvejų, 185 stacionarinio gydymo atvejų ir 1 mirties 12–17 metų amžiaus merginų grupėje. Taip pat kiekvienas milijonas antrųjų šios vakcinos dozių padėtų išvengti 5700 susirgimo atvejų, 215 stacionarinio gydymo atvejų ir 2 mirčių 12–17 metų amžiaus vaikinų grupėje.
Remiantis naujausiais duomenimis, perikarditas ir/ar miokarditas yra retas šalutinis reiškinys po skiepijimo COVID-19 vakcinomis, pasitaikantis jauno amžiaus žmonėms, kuris dažniausiai nereikalauja sudėtingo gydymo ir praeina be liekamųjų reiškinių. Rizika susirgti perikarditu ir/ar miokarditu nublanksta prieš galimą COVID-19 infekcijos pavojų ir sukeliamus liekamuosius sveikatos sutrikimus po ligos. Todėl CDC, Amerikos pediatrų draugija bei kitos ekspertų komisijos rekomenduoja ir toliau vaikus nuo 12 metų skiepyti COVID-19 vakcina.
Šaltinis: InfoCovid, parengė Aušra Šnipaitienė, Aurelija Siratavičienė