Socialinių reikalų ir darbo ministerija siūlo nuo kitų metų liepos mėnesio minimalią mėnesio algą (MMA) padidinti 50 litų iki 850 litų.
Socialinių reikalų ir darbo ministerijos teigimu, sprendimas didinti MMA siūlomas, atsižvelgiant į prognozuojamą 5,5 proc. vidutinio darbo užmokesčio augimą 2012 metais.
Tokiam kėlimui priešinasi profesiniai susivienijimai. Nemaža dalis ekonomistų taip pat mano, kad šis kėlimas yra per mažas, atsižvelgiant į kylančias kainas.
Tuo tarpu grupė Seimo narių teikia parlamentui rezoliucijos projektą, kuriuo Vyriausybei būtų siūloma jau nuo 2011 m. spalio 1 d. didinti minimalios mėnesinės algos dydį iki 900 Lt. Rezoliucijos projekte, kurį pasirašė tiek opozicijos politikai, tiek dalis valdančiųjų, teigiama, kad „įšaldytas“ minimalios mėnesinės algos dydis skatina darbo užmokesčio mokėjimus „vokeliuose“, slopina natūralią darbo jėgos konkurenciją ir atlyginimų augimą, mažina vidaus rinkoje vartojimą ir paklausą darbo vietoms. Rezoliucijos autoriai atkreipia dėmesį į tai, kad dėl nedidelio skirtumo tarp minimalios mėnesinės algos ir socialinių išmokų dydžių neskatina socialines pašalpas gaunančių asmenų siekti darbinės veiklos.
Šie politikai teigia, kad minimalios mėnesinės algos didinimas duotų suminį teigiamą poveikį centrinės valdžios sektoriaus finansams (Sodros, PSDF ir Nacionalinio biudžetų) papildomos pajamos, esą, viršytų papildomas jų išlaidas.
L. Bielinis: politinį sutarimą rasti sunku
Politologas, buvęs prezidento V. Adamkaus patarėjas L. Bielinis įsitikinęs, kad tokiu klausimu, kaip minimalios algos didinimas, labai sunku surasti bendrą sprendimą.
„Kiekviena partija vadovaujasi savo ideologija, taip pat tam tikra vertybine sistema arba nuostatomis, todėl tokius sprendimus nėra lengva priimti žinant, kiek partijų yra Seime. Vis dėlto, šis klausimas yra labai svarbus, todėl jo nagrinėjimas gali sukelti nemažai diskusijų", – sakė ekspertas.
Politologo įsitikinimu, artėjant rinkimams Seimo nariams apskritai sudėtinga vadovautis logika, o ne siekti populistinių sprendimų.
A. Maldeikienė: tai yra pasityčiojimas iš savo Tautos
Ekonomistė, Vilniaus universiteto docentė A. Maldeikienė įsitikinusi, kad siūlymai didinti minimalią alga 50 litų yra pasityčiojimas iš savo žmonių. Jos teigimu, už minimalią algą dirbantys žmonės Lietuvoje yra tarsi antrarūšiai.
„Juk ne veltui tokios minios vyksta į užsienį. Žmonės išvažiuoja ne dėl to, kad jiems labai patiktų D. Britanija ar kitos šalys. Žmonės žino, kad ten net ir gaudami minimalias pajamas galės gyventi oriai. Tuo tarpu Lietuvoje minimalią algą gaunantys žmonės nuolat balansuoja ant skurdo ribos,“ – sakė A. Maldeikienė.
Ekonomistė piktinosi valdžios atstovų abejingumu ir nutolimu nuo liaudies. „Manau, kad visi, esantys valdžioje, turėtų bent mėnesį pabandyti pragyventi už minimumą. Štai tada jie galėtų diskutuoti, ar reikia kelti minimalią algą, ar ne. O dabar mūsų valdžia visiškai nežino, kaip gyvena paprasti žmonės, nesupranta jų problemų, o gal tiesiog nenori nuskriausti savęs,“ – sakė ekonomistė.
Docentė stebėjosi, kodėl valdžia šalies problemas bando lopyti silpniausiųjų, mažiausias pajamas gaunančių žmonių sąskaita. „Vis dar nėra nekilnojamo turto mokesčio, nėra progresinių mokesčių. Akivaizdu, kad milžiniškas pajamas gaunanti valdžia nenori apsikrauti mokesčiais, apkrauti savo giminaičių, turinčių vilas ar šimtus hektarų“, – sakė A. Maldeikienė.
Jos įsitikinimu, didesnė minimali alga tikrai nebūtų per sunkus uždavinys biudžetui. „Juk didesnę alga gaunantys žmonės daugiau pirks, tuo pačiu daugiau ir sumokės mokesčių“, – mano A. Maldeikienė.
Ekonomistė A. Maldeikienė: iš krizės brendame varguolių sąskaita
A. Maldeikienė: badaujantis žmogus negali būti motyvuotas
Netikiu šalimi, kurioje jaunas žmogus negali pragyventi