Permainų koalicijos lyderis Andrius Kubilius šalies pedagogų prašo supratimo, kitąmet numatant lėtesnį jų algų didinimą, nei buvo sutarta.
„Mes norėjome žmogiško supratimo neprašydami kokio formalaus pritarimo mūsų (krizės įveikimo - BNS) planui. Tas supratimas ir solidarumas mums yra labai svarbus. Jaučiau tą bendrą supratimo atmosferą, džiaugiuosi, kad pedagogai supranta priežastis, kodėl mes turime taip elgtis“, - trečiadienį po susitikimo su pedagogų atstovais Seime žurnalistams sakė A. Kubilius.
Švietimo finansavimo ir atlyginimų pedagogams klausimus aptarti su įvairių pedagogų profesinių sąjungų bei mokyklas vienijančių organizacijų atstovais taip pat atvyko kandidatas į finansų ministrus Algirdas Šemeta ir kandidatas į švietimo ministrus liberalsąjūdietis Gintaras Steponavičius.
Tuo tarpu tarpusavyje konfliktuojantys švietimo profesinių sąjungų atstovai situaciją vertina skirtingai, tačiau streikais negrasina.
Nuo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos atskilusiems „nuosaikiesiems“ vadovaujanti Rūta Osipavičiūtė sako švietimą esant „podukros vietoj“. Tuo metu dar pavasarį streikavusiai profsąjungos daliai vadovaujantis Aleksas Bružas mano švietimą valdžios akyse esant „išskirtinėj vietoj“.
„Suprantame situaciją valstybėje, bet ketinama nurėžti 230 milijonų, aš manau, kad švietimas, kaip ir visais laikais, podukros vietoje, matyt, lengviausiai nukirpt švietime, nes tai tokia sritis“, - trečiadienį žurnalistams po susitikimo sakė R. Osipavičiūtė.
Tuo tarpu kitai profsąjungos daliai atstovaujantis A. Bružas sako manantis, jog švietimo darbuotojai liko geresnėje pozicijoje, nei kiti biudžetininkai, nes jų atlyginimas nėra mažinamas, atvirkščiai - keliamas, tik planuotas jo augimas pristabdomas.
„Mes dar paliekame išskirtinėj vietoj, nes bendrai visiems nupjaunama 12 proc., o mūsų nupjaunama iš ateities darbo užmokesčio programos“, - sakė A. Bružas.
Tačiau, A. Bružo teigimu, ateityje, praėjus sunkmečiui, prarastos lėšos pedagogams turėtų būti kompensuojamos.
„Aišku, nėra malonu išgirst, bet išgirdus reikia suprast. Mes kalbame, kad reikalinga pažiūrėt toliau, kaip viskas vyks, ir jei dabar norima nuimti, kad būtų kompensuota vėliau“, - sakė A. Bružas.
Naujos valdančiosios koalicijos pasirašytame krizės įveikimo plane numatyta, kad pedagogams kitais metais darbo užmokestis bus didinamas mažiau negu buvo numačiusi kadenciją baigusi kairiųjų Vyriausybė.
Vietoj šalies mokytojams žadėtų 1,091 mlrd. litų, Permainų koalicija krizės įveikimo plane numatė 861 mln. litų.
Kandidatas į finansų ministrus A. Šemeta sakė, kad kokia formulė bus pasirinkta, sprendžiant dėl atlyginimo didėjimo mažinimo, nenuspręsta. Tačiau minėjo, jog nuo sausio atlyginimai galbūt bus didinami 7-8 proc., o ne 10 proc., kaip planuota, bus sprendžiama ir dėl nuo kitų metų rugsėjo sutarto dar 10 proc. atlyginimų didėjimo mažinimo.
Švietimo darbuotojų nesutarimai praeitų metų rudenį baigėsi profsąjungos skilimu. 2007 metų rugsėjo 7 dieną susirinkę 159 Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai, išsirinko naują LŠDPS pirmininkę - Rūtą Osipavičiūtę.
A. Bružo vadovaujamas Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) vykdomasis komitetas rugsėjo 7 dieną įvykusį susirinkimą įvardijo kaip neteisėtą ir spalio 5 dieną suorganizavo dar vieną švietimo darbuotojų suvažiavimą, kurio metu A. Bružas buvo perrinktas pirmininku.
Nepatenkinti A. Bružo išrinkimu kai kurie profsąjungos atstovai kreipėsi į teismą. Šiuo metu teisminis procesas yra dar nesibaigęs.
Apie tai – LNK žinių videoreportaže.