Artėjant metų pabaigai vis dažniau atsigręžiame atgal ir įvertiname praėjusį laiką, ieškodami atsakymų į iškilusius klausimus, apibendrindami ir darydami išvadas, galinčias keisti mūsų ateitį. Koks raktinis, kaip dabar, mėgstame sakyti, šių praeinančių 2009 metų žodis?
RAKTINIS 2009 metų ŽODIS – NUSIVYLIMAS
Nusivylimas Lietuvoje plečiasi ir auga į plotį ir į aukštį. Žmonės nusivylę valstybe, valstybė nepasitiki žmonėmis. Verslas kaltina valstybę trukdant sėkmingai plėtoti veiklą, valstybė nuolat įtarinėja verslą sukčiaujant ir siekiant tik pelno bei naudos. Liaudis dėl visų blogybių kaltina Seimą ir valdininkus, tuo tarpu vis tiek daugelis mielai tvarko reikalus antikorupciniais pagrindais užuot principingai atsisakę. Visi ieškome kaltų, kaltiname vieni kitus ir taip tik didiname jau seniai išnaudotus nepasitikėjimo kreditus.
NEPASITIKĖJIMAS PLINTA LYG VIRUSAS
Kas paskiepys LIETUVĄ nuo šios ligos? Kokios išeitys? Tik konstatavę padėtį ir nuolat apie tai kalbėdami nieko nebepakeisime. Žingsnis po žingsnio reikėtų keisti požiūrį vieniems į kitus. Nuo ko priklauso požiūris? Visų pirma, nuo to, kaip žiūrime į save, kokiomis vertybėmis vadovaujamės ir, kokiais darbais ir žodžiais save pristatome visuomenei. Ar verslas iš tiesų ne per dažnai pabrėžia pelno siekimą, kaip pagrindinį savo veiklos tikslą?
Praėjusio šimtmečio pabaigoje, kai panašios įtampos tvyrojo ir Jungtinėse Amerikos valstijose garsusis Fordas pirmasis pakeitė savo leksiką ir pareiškė, kad VERSLAS – tai ne aukso gysla, tai visų pirma – paslauga visuomenei. Žodžiai keitė elgesį ir pamažu kito santykiai tarp visuomenės ir verslo, įtampa ir nepasitikėjimas slūgo. Žinoma, tam reikia laiko ir abipusių pastangų. Todėl ir Vyriausybė turi keisti ir savo kalbėjimosi su verslu stilių ir savo veiksmus, sudarant kuo geresnes galimybes verslui plėtotis, kurti darbo vietas, naujus produktus, įgyvendinti naujausias technologijas ir kurti BPD, kitaip sakant turtinti mūsų visų ateitį. Turime bendrom jėgom skatinti privačią iniciatyvą, išmokti pastebėti gabiausius, ryžtingiausius mūsų visuomenės narius ir juos paskatinti, suteikti paramą jų projektams ir idėjoms.
Pakitę Valstybės ir verslo santykiai gali palankiai atsiliepti ne tik ekonominiam augimui, bet ir sumažinti visuomenėje nevilties ir nepasitikėjimo procentą.
DARBAS SEIME – (NE)PASITIKĖJIMO POLITIKAIS VEIDRODIS
Ar kitąmet sugebėsime bent žingsneliu pajudėti PASITIKĖJIMO VALSTYBĖS link? Tai priklausys nuo daugelio, ir labai didele dalimi nuo diskusijų Seime. Kaip kalbėsimės vieni su kitais, kaip bendradarbiausime ir kokius sprendimus priimsime.
Galvodamas apie socialdemokratų frakcijos ir visos Seimo opozicijos darbą matau nemažai pažangos geresnio susikalbėjimo link, bet kartu ir dar daug erdvės veiklai šia krytimi. Tik kritikuoti valdančiąją koaliciją, visame kame prieštarauti ar varžytis posakių aštrumu tikrai nėra pagrindinis mūsų tikslas. Manau, kad gebėjimas bendrauti skirtingoms niekada kartu nedirbusioms partijoms ir teikti bendrus pasiūlymus yra šios opozicijos išskirtinis ir labai pagirtinas bruožas.
Kai kuriems šiais metais valdančiosios daugumos priimtiems sprendimams nepritariame. Bene didžiausia klaida buvo šalies ekonomikos reformą pradėti nuo mokesčių sistemos reformos. Neigiamos tokio žingsnio pasekmės akivaizdžios jau dabar. Nukentėjo ne tik verslas, žmonės, bet ir sumenko pasitikėjimas valstybe, valdžia. Atstatyti jį labai svarbus kitų metų uždavinys. Visuomenei reikia daugiau pozityvios informacijos, o ne vien tik gąsdinimų vis nesibaigiančia krize ir niūriu rytojumi. Visuomenei reikia kitokių santykių tarp valstybės, verslo ir politikų.
Apie tai turime galvoti kasdien prieš sakydami žodį, ir prieš balsuodami, ir prieš pasirašydami dokumentą. Supraskime, kad esame gavę žmonių pasitikėjimo kreditus ir privalome juos garbingai grąžinti.
Algirdas Butkevičius, LSDP pirmininkas