• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Giliųjų venų trombozė – tai kraujo krešuliai venose, kurie gali būti mirtini. Didžiojoje Britanijoje tai ištinka po vieną žmogų iš 1000 kasmet. Štai šeši ankstyvi giliųjų venų trombozės požymiai, kuriuos galima pajusti kojose.

Giliųjų venų trombozė – tai kraujo krešuliai venose, kurie gali būti mirtini. Didžiojoje Britanijoje tai ištinka po vieną žmogų iš 1000 kasmet. Štai šeši ankstyvi giliųjų venų trombozės požymiai, kuriuos galima pajusti kojose.

REKLAMA

Giliųjų venų trombozė yra mirtimi pasibaigti galinti liga, kuri diagnozuojama tuomet, kai krešulys susiformuoja vienoje iš giliųjų kūno venų.

Tai paprastai pasireiškia kojose, bet taip pat gali pasitaikyti ir kitose kūno dalyse. Bet kuriuo atveju, tai – sunki būklė, kuriai reikia skubios medikų priežiūros. Į kokius požymius reikia atkreipti dėmesį? „Mayo Clinic“ ir Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba skelbia svarbiausius simptomus.

Giliųjų venų trombozė (GVT) pasireiškia tuomet, kai vienoje iš giliųjų venų kojose, apatinėje ar viršutinėje pilvo dalyje ar rankose susiformuoja kraujo krešulys.

REKLAMA
REKLAMA

Jei krešulys yra didelis ir visiškai ar beveik blokuoja veną, kojose galite pajusti šiuos simptomus:

  • tvinkčiojimas ar mėšlungis vienoje kojoje (retai abiejose), paprastai ties blauzda ar kulkšnimi;
  • vienos kojos (retai abiejų) patinimas;
  • įšilusi oda aplink skausmingą kojos zoną;
  • paraudusi ar patamsėjusi odą aplink skausmingą kojos zoną;
  • venų patinimas, sukietėjusios venos, kurias skauda jas palietus;
  • blauzdos ar vidinės šlaunies pusės skausmas..

Pajutę kurį nors iš šių simptomų nedelsdami kreipkitės į gydytojus. Svarbu taip pat atkreipti dėmesį, jei šie simptomai pasireiškia rankose ar pilve, nes krešulys gali būti ir ten. Gydymo tikslas bus krešulį sustabdyti, nes jo judėjimas gali kelti pavojų gyvybei. Gydytojas paklaus, kokius simptomus jaučiate ir peržiūrės jūsų ligos istoriją, o taip pat atliks tyrimus. Greičiausiai prireiks kraujo tyrimo ir kojos venų ultragarso.

REKLAMA

Diagnozavus GVT gydytojas paskirs antikoaguliantų – heparino ar varfarino, kurie neleis būklei pasunkėti ir sumažins plaučių embolijos riziką. Giliųjų venų trombozės simptomus pajunta ne visi. Simptomai pasireiškia maždaug pusei pacientų, o giliųjų venų trombozė aptinkama dažniausiai tada, kai ji jau yra išsivysčiusi į plaučių emboliją.

Taip nutinka tuomet, kai kraujo krešulys pajuda iš tos vietos, kurioje susiformavo, ir užstringa. Plaučių embolija yra labai sunki būklė, todėl svarbu pirmiausia užkirsti kelią giliųjų venų trombozei, kad nesusidarytų sąlygos plaučių embolijai.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip išvengti giliųjų venų trombozės

Giliųjų venų trombozės išvengti įmanoma ne visada, bet jos prevencija ir gydymas yra įmanomi. Su šia problema susiduria ne visi, bet vyresniems nei 60 metų amžiaus, nutukusiems, rūkantiems, kontraceptines tabletes ar pakaitinę hormonų terapiją vartojantiems, vėžiu ar širdies nepakankamumu, venų varikoze sergantiems ar anksčiau giliųjų venų trombozę turėjusiems žmonėms rizika yra didesnė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais GVT ištinka ir be jokios priežasties arba ją sukelia išorinės priežastys – ilgesnis ligoninėje praleistas laikas, dehidratacija, ilgi skrydžiai lėktuvais, ilgos kelionės automobiliu ar traukiniu, taip pat nėštumas, rašo express.co.uk.

Giliųjų venų trombozei Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba rekomenduoja:

palaikyti sveiką svorį;

REKLAMA

būti aktyviems – padeda ir reguliarūs pasivaikščiojimai;

gerti daug skysčių ir išvengti dehidratacijos – GVT rizika didėja, kai organizmas negauna pakankamai skysčių;

ilgai nesėdėti toje pačioje vietoje – maždaug kas valandą atsistokite ir pasivaikščiokite;

nesėdėkite sukryžiavę kojas – tai gali sutrikdyti kraujotaką;

nerūkykite – ieškokite pagalbos metantiems rūkyti;

nevartokite daug alkoholio;

jei ilgiau nei tris valandas keliaujate lėktuvu, traukiniu ar automobiliu, gerkite daug vandens ir venkite alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų