Prieš dvejus metus Baltarusijoje žuvusio Lietuvos saugumo pulkininko Vytauto Pociūno atminimui vėl vyks akcija po prezidentūros langais.
„Nors Lietuvos pareigūnai teigia, kad ištirti pulkininko žūties aplinkybes - valstybės garbės reikalas, tai iki šiol nepadaryta“, – primena akciją inicijuojanti Piliečių Santalka.
Vienas iš Santalkos lyderių Darius Kuolys portalui „Balsas.lt“ pabrėžė, jog vos žuvus Vytautui Pociūnui aukščiausieji šalies pareigūnai skelbė žūties tyrimą „valstybės garbės reikalu“. Čia, anot visuomenininko, jie buvo teisūs. „Praėjus dvejiems metams, po visų skandalingų istorijų, tyrimas nėra baigtas ir visuomenei neatsakyta į klausimus. Labai svarbu patikrinti, ant kokių moralinių pagrindų stovi Lietuvos valstybė“, - sakė D. Kuolys.
D. Kuolys taip pat priminė, jog prieš žuvusį pulkininką buvo vykdoma ir sąmoningo šmeižto kampanija. „Parlamentinis tyrimas atskleidė, kad žuvusio pareigūno šmeižimas buvo organizuotas už tam tikro verslo pinigus, tam tikroje žiniasklaidoje“, - priminė Santalkos veikėjas.
Jis taip pat priminė abejotiną, jo nuomone, Konstitucinio Teismo ir Valstybės gynimo tarybos vaidmenį. „Pirmą kartą Lietuvos istorijoje VGT nurodė prokuratūrai terminą, per kurį reikėjo ištirti bylą. Tą radijo laidoje pripažino ir pats generalinis prokuroras. Kas tai – jei ne spaudimas“, - piktinosi D. Kuolys.
NSGK narys: reikalas dirbtinai politizuojamas
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) narys, valdančiosios liberalcentristų partijos atstovas Vytautas Čepas sakė, jog klausimas bereikalingai politizuojamas. „Teisę žinoti tiesą apie šią žūtį turi ir velionio artimieji, ir visuomenė, tačiau atrodo, kad į visus klausimus lyg ir atsakyta. Pirmas prokurorų tyrimas parodė, kad kažkokių išorinių veiksnių V. Pociūnas paveiktas nebuvo. Dabartinis tyrimas, kiek teko girdėti (rezultatai dar nepaskelbti), taip pat neranda kažko naujo. Pirma visuomeninė komisija - sudaryta iš dvasininkų ir filosofų – subyrėjo jausdama beviltiškumą. Dabar sudaroma dar viena. Jau keistai viskas atrodo.
Atrodo, kai kurie veikėjai mėgina susikrauti sau politinių dividendų politizuodami aiškų klausimą“, - sakė Seimo narys.
Pasak V. Čepo, tie patys politikai, kurie kelia triukšmą dėl V. Pociūno, siekia numarinti tyrimą dėl kito žuvusio saugumiečio Juro Abromavičiaus. „Kodėl vienu atveju viskas kemšama į stalčių, o kitas žmogus įtraukiamas į kažkokių „vertybių sąrašą?“, - piktinosi valdančiosios partijos parlamentaras.
V. Čepas pažymėjo, kad neaiškus klausimas esąs tik vienas – kas ir kodėl įleido Lietuvos prokurorus vykdyti nusikaltimo, atlikto suverenios Baltarusijos teritorijoje, tyrimą. „Kodėl nei mūsų Saugumas, nei dar kažkas neatsako į šitą klausimą?“, - teiravosi jis.
Parlamentinis tyrimas be pasekmių
„Balsas.lt“ primena, jog pirmasis prokuratūros tyrimas, paskelbęs karininko žūtį nelaimingu atsitikimu, buvo neigiamai įvertintas teismo, pripažįstant jį neišsamiu ir nekompetentingu. Paaiškėjo, kad tiriant nužudymą net nebuvo pasitelkti Lietuvos kriminalistai.
Kalbėdamas apie pastarojo meto iniciatyvą kurti naują visuomeninę komisiją tyrimui atlikti, D. Kuolys sakė pirmiausia laukiąs Generalinės prokuratūros išvadų.
Viena visuomeninė komisija, kurią buvo sudaręs premjeras Gediminas Kirkilas, savo darbą baigė nerezultatyviai. Komisijos pirmininkas Vytautas Ališauskas, vėliau paskirtas Lietuvos ambasadoriumi prie šv. Sosto, nutraukė veiklą po to, kai dėl jos neveiklumo vienas po kito pasitraukė dauguma narių.
Seimo NSGK, kuriam tuo metu vadovavo dabartinis Pilietinės demokratijos partijos pirmininkas Algimantas Matulevičius, tyrimas taip pat buvo pradėtas po V. Pociūno žūties. Jo metu atskleista daugybė skandalingų Valstybės saugumo departamento (VSD) aukštų pareigūnų ryšių su verslo grupuotėmis, tarnybos veiklą žlugdžiusios nekompetencijos. Paaiškėjo, kad V. Pociūnas į Baltarusiją galėjo būti išsiųstas dėl to, kad pradėjo su Rusija susijusioms verslo grupuotėms ir joms padedantiems pareigūnams nepalankius tyrimus.
Tyrimo išvados kainavo postą tuometiniams VSD direktoriui Arvydui Pociui, tačiau kiti tyrimo medžiagoje minimi asmenys ligi šiol užima aukštas pareigas departamente. Tarp jų – VSD direktoriaus pavaduotojas D. J., kuris netgi mėgina bylinėtis su jo veiklą paviešinusiais ir neva jį apšmeižusiais žurnalistais.
****
Piliečių Santalka ir M. K.Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas kviečia visus rytoj, rugpjūčio 22 dieną, penktadienį, 12 valandą, Daukanto aikštėje Vilniuje pagerbti Vytauto Pociūno atminimą.
Grieš Martynas Švėgžda von Bekkeris. Dainuos folkloro ansamblis ,,Kupolė” (vadovas A.Bernatonis, Kaunas).