Rusijos mokslininkų komanda teigia polediniame Vostoko ežere, Antarktidoje, atradusi visiškai naują bakterijos rūšį, rašo portalas „Wired“.
Prieš 14 mln. metų susiformavęs ir visai neseniai atrastas Vostoko ežeras tyvuliuoja 3,5 kilometrų po ledu. Ilgą laiką jis buvo visiškai izoliuotas nuo 150 kitų žemyne esančių poledinių ežerų. Sankt Peterburgo Arkties ir Antarktidos tyrimų instituto mokslininkų komanda pasiekti šį ežerą bandė nuo 1990 metų ir visai neseniai jiems pavyko tai padaryti.
Pirminiuose iš poledinio ežero paimtuose vandens mėginiuose buvo atrasta niekur kitur Žemėje neegzistuojanti bakterija. Ši rūšis nepriklauso jokiai iš 40 žinomų bakterijų karalysčių, tvirtina Eukariotinių ląstelių genetikos laboratorijos mokslininkas Sergejus Bulatas.
Rusijos naujienų agentūrai „Ria Novosti“ mokslininkas teigė: „Pašalinę visas priemaišas aptikome bakterijos DNR, kuri nesutampa su jokia žinoma rūšimi, aprašyta pasaulinėse duomenų bazėse. Mes ją vadiname neatpažinta ir „neklasifikuota“ gyvybe.“
Keli tos pačios rūšies bakterijos pavyzdžiai buvo atrasti vandenyje, kuris buvo užšalęs ant grąžto per 2012 metų gręžimus. Naujojo DNR sutapimas su kitais žinomais organizmais niekada neviršijo 86 proc. Net ir 90 proc. sutapimas yra pakankamas norint paskelbti naujos rūšies atradimą.
Ateityje bus atliekami papildomi tyrimai, bet mokslininkų komanda įsitikinusi, kad mikroorganizmas neatitiks jokios pagrindinės gyvūnų sistemos domeno kategorijos.
Dar prieš gręžimą biologai tikėjosi atrasti unikalių vienaląsčių organizmų, gyvenančių deguonies prisotintame Vostoko ežero vandenyje. Bet kokia gyvybės forma turėtų sugebėti atsilaikyti prieš milžinišką spaudimą bei išgyventi be saulės šviesos.