Šiąnakt visame pasaulyje ir Lietuvoje astronomai ir dangaus stebėjimo entuziastai turi galimybę pasigrožėti neeiliniu reginiu - meteorų, kitaip žinomu kaip leonidų, lietumi.
Toks įspūdingas reginys įvyksta tik kartą metuose, būtent lapkričio 17-dieną, kai mūsų planeta, skriedama kosmoso platybėse, patenka į kadaise praskriejusios kometos paliktų kosminių dulkių lauką.
„Aplink saulę skriejanti Templio-Tutlio kometa, kuri maždaug kas 33 metus priartėja prie Saulės ir savo kelyje palieka daug šiukšlių. Kai žemė savo orbita kerta tos kometos kelią į atmosferą, patenka būtent likučiai tos kometos. Na, smėlio kruopelių dydžio dulkelės, kurios dega ir sukelia vat šitą vadinamą meteorų srautą“, - sako astronomas Algirdas Kazlauskas. Nors dulkelės ir nedidelės, jų kometa palieka labai daug, todėl reginys gali ne tik sužavėti, bet ir išgąsdinti.
Iki mūsų dienų liko tik piešiniai ir žmonių užrašyti pasakojimai apie tąsyk Amerikos dangų nuplieskusią meteoritų audrą. Išties, leonidų lietūs yra vienas įspūdingiausių kosminių reginių, kuriuos galima stebėti plika akimi. Atmosferoje kartais sužiba ir kelios dešimtys tūkstančių leonidų per valandą. O kiek jų nušvies mūsų dangų šiąnakt?
Tačiau juk svarbiausia ne kiekybė, o kokybė. Vilniaus universiteto mokslininkas Algirdas Kazlauskas sako, jog tarp krintančių leonidų pasitaiko vadinamųjų bolidų. Tai gerokai didesni, labai ryškūs meteorai, sužibantys per visą dangaus plotį, kaip šie užfiksuoti kaimyninėje Lenkijoje. Bet ar pasigrožėti neįprastu reginiu nesutrukdys nedėkingi lapkričio orai?
Tad jeigu jums nusišypsos sėkmė ir virš jūsų šiąnakt pragiedrės dangus, nepamirškite pakelti akių aukštyn ir sugalvoti bent vieną norą.
Išsamiau žiūrėkite TV3 reportaže: