• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokslininkai, bandantys sugalvoti, kaip ne fiziniu būdu apibrėžti, kas yra kilogramas, teigia pasistūmėję į priekį.

REKLAMA
REKLAMA

Tokio darbo jiems teko imtis paaiškėjus, kad kaip tarptautinis standartas naudojamas metalinis kilogramo artefaktas neteko svorio, praneša naujienų agentūra AFP.

REKLAMA

Tyrėjai įspėja, kad dar teks šį tą nuveikti, kol jų darbas bus baigtas, tačiau jei jis bus sėkmingas, nebereikalingas taps paskutinis gamintas objektas, kuriuo remiasi pagrindiniai matavimo vienetai.

Šiuo metu tarptautinis kilogramo standartas – tai metalo gabalas, nuo pat 1889 metų po trimis užraktais saugomas Prancūzijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau mokslininkai ėmė nerimauti dėl platinos ir iridžio cilindro, laikomo Tarptautiniame svorių ir matmenų biure Sevre, netoli Paryžiaus, mat paaiškėjo, kad jis paslaptingai prarado labai nedidelę dalį svorio.

Instituto ekspertai 2007 metais atskleidė, kad metalinio cilindro svoris yra 50 mikrogramų mažesnis nei keleto dešimčių jo kopijų vidutinis svoris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabar jie ieško ne fizikinio būdo kilogramui apibrėžti, o tai suvienodintų jį su kitais šešiais pagrindiniais matavimo vienetais, sudarančiais Tarptautinę matavimo vienetų sistemą (SI).

Kiti ją sudarantys matavimo vienetai – metras, sekundė, amperas, kelvinas, molis ir kandela ir nė vienas jų jau nebesiremia fizikinės charakteristikos objektu.

REKLAMA

Eksperimentų tikslas – nustatyti ryšį tarp masės ir Planko konstantos, pagrindinio kvantinės fizikos matavimo vieneto. Taip tikimasi iš naujo apibrėžti, kas yra kilogramas.

Tarptautiniamo svorių ir matmenų biuro mokslininkas Michaelis Stockas teigė, kad „tarptautiniu prototipu“ vadinamo metalo gabalo prasmingas gyvenimas artėja prie pabaigos.

„Matavimai tampa vis labiau tikslesni, o tikslių matavimų rezultatams išreikšti reikia gerai apibrėžtų matavimo vienetų“, – kalbėjo jis.

„Mūsų eksperimentai juda į priekį, nors dar per anksti įdiegti naują kilogramo apibrėžimą“, – pridūrė M. Stockas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų