Fizikai, Didžiajame hadronų greitintuve ieškantys nepagaunamosios dalelės – Higgso bozono, ima abejoti, ar ji kada nors bus rasta.
Europos branduolinių mokslinių tyrimų organizacijoje (CERN) netoli Ženevos, kur įrengtas ir dalelių greitintuvas, dirbantys daugiau kaip 300 mokslininkų Briuselyje aptaria iki šiol atliktus tyrimus.
Tačiau pasigirsta teiginių, kad viltys rasti Higgso bozoną blėsta, praneša telegraph.co.uk.
Kompaktinio miuonų solenoido detektoriaus grupės atstovas Guido Tonelli tvirtino, kad tai bus svarbus mokslo vystymosi etapas, nesvarbu, ar trūkstama dalelė bus rasta, ar ne.
Anot jo, jei dalelės aptikti nepavyktų, pati mus supančios gamtos samprata apvirstų aukštyn kojomis.
„Jei Didysis hadronų greitintuvas ir toliau darys tokią pažangą, kuri vyksta pastaruosius keletą mėnesių, mums pavyks surasti Higgso bozoną. Ir tai bus didžiulis įvykis“, – „Radio 4“ teigė jis.
„Arba mes atmesime standartinio modelio Higgso bozono egzistavimo galimybę ir tai bus kitas didžiulis atradimas ta prasme, kad mums teks iš esmės peržiūrėti mūsų gamtos viziją“, – pridūrė mokslininkas.
G. Tonelli pažymėjo, kad Higgso bozono paieška sudaro tik vieną jų darbo dalį.
„Kiekvieną akimirką susiduriame su didelėmis staigmenomis. Tai gali būti kažkas, ką numatė teorijas, arba kažkas visiškai netikėto. Tokioje paieškoje turėtume būti kantrūs, nes šis įrenginys toks galingas, kad galėsime tirti visiškai naują teritoriją“, – sakė mokslininkas.
Apie teorinį Higgso bozoną pirmą kartą 1964 metais prakalbo škotų fizikas Peteris Higgsas.
Jei ši dalelė bus atrasta, mokslininkai tikisi galėsią geriau suprasti, kaip dalelės įgyja masę. Tai taip pat būtų paskutinioji 8 dešimtmetyje pasiūlyto Standartinio fizikos modelio detalė.
Liepą greitintuvo detektoriai nustatė signalus, leidžiančius manyti, kad Higgso bozonas masę įgauna esant 120–140 GeV energijai. Tačiau po to paskelbta, kad signalai susilpnėjo, tačiau visiškai neatmesta, kad dalelė gali egzistuoti.
CERN generalinis direktorius Rolfas Dieteris Heueris anksčiau pripažino: „Jei rasime Higgso bozoną, tuomet Standartinis modelis yra pagrįstas. Jei nerasime šios mažos masės dalelės, tai reiškia, kad Standartinis modelis jau nebegalioja.“