Spalio 5 dieną vyko NATO komiteto Mokslas taikai ir saugumui bendro Lietuvos ir Rusijos mokslininkų projekto „Galimų naftos išsiliejimų Baltijos jūroje neigiamų pasekmių mažinimas“ pristatymas, pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerija.
Šiuo projektu Klaipėdos universiteto Baltijos pajūrio tyrimų ir planavimo instituto ir Rusijos mokslų akademijos P. Širšovo Okeanologijos instituto mokslininkai sieks pagerinti Lietuvos karinių jūrų pajėgų ir kitų šalių atsakingų struktūrų pasirengimą ir gebėjimą likviduoti naftos išsiliejimus.
Projekto pristatyme dalyvavę Baltijos regiono šalių mokslininkai, NATO, Užsienio reikalų ministerijos ir kitų Lietuvos institucijų atstovai pabrėžė projekto svarbą ir aktualumą šių dienų kontekste, kuomet ženkliai padidėjus naftos ir kitų cheminių medžiagų transportavimui Baltijos jūra, išaugo potencialios ekologinės avarijos grėsmė.
„Turtingai Baltijos jūros biologinei įvairovei gresia nepataisoma žala ne tik dėl pramonės, laivininkystės ir žemės ūkio keliamos taršos, bet ypač dėl potencialaus naftos ar kitų teršalų išsiliejimo. Tokia katastrofa padarytų milžinišką žalą Baltijos jūros ekosistemai ir regione gyvenantiems 80 milijonų žmonių, kurie yra itin priklausomi nuo turizmo ir žuvininkystės. Todėl noriu pasveikinti Lietuvos ir Rusijos mokslininkus su šio svarbaus projekto pradžia ir palinkėti visokeriopos sėkmės“, - sakė užsienio reikalų viceministras Evaldas Ignatavičius.
Projekto metu taip pat planuojama išvystyti palydovinių stebėjimų taikymo galimybę identifikuojant naftos išsiliejimus bei atlikti bendrus su Rusija Kuršių nerijos kranto zonos jautrumo vertinimus, padėsiančius geriau pasirengti galimiems naftos išsiliejimams iš Baltijos jūroje esančios Rusijos naftos platformos D-6, sakoma pranešime.