• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Koks bus pasaulis po 15 metų? Markas Leonardas, daug metų vadovavęs užsienio politikos tyrimams Londone veikiančiame Europos reformų centre („Centre for European Reform“, www.cer.org.uk), paskelbė studiją „Padalytas pasaulis: kova už dominavimą 2020 metais“, kurioje bando pažvelgti į artimiausią geopolitikos ateitį, rašo Šveicarijos laikraštis „Le Temps“ (http://www.letemps.ch). Ypatingą dėmesį jis skiria Kinijai, kuri iki 2020 m. išsikovos svarbiausią vaidmenį pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Keturi traukos centrai

Analitikas mano, kad, skirtingai nuo mūsų dienų, kai pasaulyje dominuoja viena supervalstybė – JAV, ateityje atsiras keturi globaliniai traukos centrai. JAV susidurs su Kinijos ir Rusijos, kurios „pasitelks tarptautinę teisę savo autokratijoms apsaugoti nuo bet kokio išorinio poveikio“ iššūkiu. Europos Sąjunga ir toliau remsis daugiapolio pasaulio idėja ir bendradarbiaus su demokratinėmis šalimis. O Artimieji Rytai taps „tikėjimo“ zona, kur nebus vietos nei demokratijai, nei teisinei valstybei.

REKLAMA

JAV vienvaldystės pabaiga

Marko Leonardo tyrime remiamasi naują geopolitinių jėgų išsidėstymą lemiančiu veiksniu - ekonomika. 2020 metais Kinija aplenks JAV pagal perkamosios galios pariteto kitimą ir užims pirmąją vietą pasaulyje pagal ekonomikos išsivystymą.

Indija, gerokai aplenkusi Europos Sąjungą ir Japoniją, užims 3 vietą. Tuo tarpu Rusija dėl aukštų naftos kainų ir toliau iš jos gaus didelius pelnus, tačiau jos ekonomika išliks Prancūzijos lygio.

REKLAMA
REKLAMA

JAV išsaugos ekonominėje, karinėje ir kultūros srityje pirmaujančios valstybės statusą, tačiau bus priverstos vis dažniau derinti savo veiksmus su Kinija, Europos Sąjunga, Indija ir Japonija. Daugelis šalių kurs „vis rafinuotesnes strategijas Amerikos galiai riboti“.

Jei po Berlyno sienos griuvimo Vakarai įtaką kitos šalims iš esmės darė naudodami „minkštą jėgą“, tai iki 2020 m. situacija, leidusi formuoti taiką pasitelkus vienijančias idėjas, kultūrą ir politinius institutus, gali smarkiai pasikeisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Azija ir Rusija gali imtis kurti naujas taisykles.

Kinija, kaip ir Rusija, sieks išlaikyti status quo. Kinija rems tarptautinius institutus, kad nebūtų laikoma grėsmę keliančia šalimi.

Kai dėl Rusijos, tai ji darys tą patį, bet kitu tikslu – siekdama paslėpti savo santykinį silpnėjimą. Po 15 metų Rusija iš visko sprendžiant netaps liberalia demokratine šalimi, nes patiems Rusijos gyventojams labiau imponuoja „vienvaldė“ politinė sistema.

REKLAMA

Vidinė islamo priešprieša

Vidurinieji Rytai vėl taps ideologinės kovos arena, iš esmės tarp nuosaikaus ir radikalaus islamo. Kai kurios šalys susigrąžins ar įgis įtaką Viduriniuosiuose Rytuose, tarp jų Rusija, Kinija ir Indija, be to, Kinija gali tapti svarbiausia išorine jėga regione. Kai kurios musulmoniškos valstybės liks ištikimos JAV, kitos pasisuks į Kiniją, teigia tyrimo autorius.

Saudo Arabija Marko Leonardo prognozėmis radikaliausiai pakeis savo poziciją: ji, atsisakiusi JAV pagalbos, sieks savo svarbiausio kliento – Kinijos – apsaugos. Indija galų gale padidins savo įtaką, bet ne taip stipriai, kad pajėgtų tapti savarankišku jėgos centru. Ji pirmiausia kovos dėl savo interesų, „moralią“ Neru užsienio politiką pakeis įvairialypė „reali politika“, rašo „Le Temps“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų