Tai nereiškia, kad kiekvienas eterinis aliejus yra blogas – pavyzdžiui, pipirmėtės tyrimai su gyvūnais rodo, kad jis gali padėti virškinimui. Tačiau akivaizdus reguliavimo trūkumas ir kraštutiniai tvirtinimai dėl daugelio šių aliejų sukuria pseudomokslu paremtą pramonę.
Kartais šie aliejai gali būti tiesiog pavojingi.
Konkrečios eterinių aliejų grupės, įskaitant eukaliptą ir kamparą, pasižymi konvulsinėmis savybėmis (traukuliais). Tai reiškia, kad jie gali veikti nervų sistemoje ir sukelti traukulius bei priepuolius, o tai gali būti rimta problema žmonėms, kurie jau serga epilepsija. Nepaisant to, šie aliejai reguliariai randami produktuose, kuriuos galima lengvai įsigyti, dažnai neįspėjant apie jų šalutinius poveikius.
Naujas tyrimas atskleidė, kad šie eteriniai aliejai gali būti kalti dėl priepuolių, kurie ištinka didelę dalį pacientų, patekusių į keturias skirtingas pietų Indijos ligonines. Patarus vengti šių aliejų, šių pacientų būklė smarkiai pagerėjo.
Tyrimas yra vienas pirmųjų, tiriantis šių eterinių aliejų poveikį ir suaugusiems, o ne tik vaikams, kaip buvo nagrinėjama ankstesniuose tyrimuose. Jų išvados buvo paskelbtos žurnale „Epilepsy Research“.
Norėdami išsiaiškinti, ar konvulsiniai eteriniai aliejai yra susiję su epilepsija ir epilepsijos sindromais sergančių pacientų pirmaisiais arba proveržio priepuoliais, mokslininkai kreipėsi į keturias skirtingas ligonines. Ketverius metus tyrėjai stebėjo žmones, kurie pateko į šias ligonines dėl pirmojo ar proveržio priepuolio.
Kai epilepsija sergantis žmogus ilgą laiką nepatiria priepuolių, o tada staiga patiria priepuolį, toks įvykis vadinamas proveržio priepuoliu. Jiems buvo užduodami įvairūs klausimai apie eterinių aliejų ir kitų vaistų vartojimą, buvo paprašyta apibūdinti savo priepuolius.
Rezultatai parodė, kad iš 350 pacientų 55 (15,7 proc.) priepuoliai buvo susiję su eterinių aliejų vartojimu – nesvarbu, ar tai būtų jų įkvėpimas arba nurijimas, ar vietinis vartojimas. Šie su aliejais susiję priepuoliai buvo dar suskirstyti į subkategorijas: aliejų paskatinti priepuoliai (EOIS), kurių buvo 22, ir aliejų suerzinti priepuoliai (EOPS), kurių buvo 33. Dažniausiai į tai įsivėlę buvo eukalipto ir kamparo aliejai, kurie, kaip žinoma, turi konvulsinių savybių.
Nors tai yra labai stipri koreliacija, autoriai teigia, kad reikia tolimesnių tyrimų, kol tikrai nėra žinoma, ar šie eteriniai aliejai yra priežastiniai, ar tik susiję su šiais priepuoliais.
„Atrodo, kad [eteriniai aliejai] išprovokuoja šiuos priepuolius, tačiau ar jie tikrai yra priežastiniai, ar asociatyvūs, turi būti patvirtinta papildomais didesnių tyrimų įrodymais, – teigė autoriai. – Tačiau, nepaisant šių apribojimų, [šis tyrimas] yra vienas didžiausių su eteriniais aliejais susijusių priepuolių tyrimas suaugusiesiems.“