NASA kosminis zondas „Cassini„ didžiausio priartėjimo prie Saturno palydovo Rėjos metu perdavė į Žemę ryškiausias jos paviršiaus nuotraukas.
Jose matyti kraterių išvagotas, grublėtas Rėjos reljefas. „Cassini“ praėjusią savaitę atlikto manevro metu praskriejo pro šį Saturno palydovą vos 69 kilometrų atstumu, pranešė „Space.com“.
„Cassini“ Saturną ir jo palydovus tiria nuo 2004 metų, sakoma pranešime. Naujausios į Žemę jo perduotos Rėjos nuotraukos yra pačios raiškiausios iki šiol.
Rėja yra antrasis pagal dydį Saturno palydovas, jo skersmuo – apie 1528 km. Rėja sukasi aplink Saturną visą laiką atsukusi į jį tą pačią pusę.
Artėjant prie Rėjos (centre). Viršuje Saturno diskas ir kitas Saturno palydovas Dionė, kairėje viršuje - Tetija, žemiau vos matyti Epimetėjas. NASA nuotr.
Šis dangaus kūnas mokslininkams yra užminęs ne vieną mįslę. Pavyzdžiui, astronomai buvo nustatę, kad dėl nežinomų priežasčių įelektrintų dalelių aplinkoje aplink Rėją yra susiformavusios keistos simetriškos struktūros. 2008 m. mokslininkai prognozavo, kad Rėja turi dar neatrastą žiedų, panašių į Saturno žiedus, sistemą.
Rėjos paviršius. NASA nuotr.
Tačiau „Cassini“ neaptiko jokių žiedų aplink Rėją. Kornelio universiteto (JAV) mokslininko Matthew Tiscareno vadovaujama astronomų grupė, pasitelkusi „Cassini“ duomenis, ieškojo aplink Rėją galinčių būti siaurų ar plačių žiedų ar bet kokių aplink ją skriejančios medžiagos, pradedant dulkėmis, baigiant akmeniniais luitais, pėdsakų. Tačiau nieko panašaus Rėjos orbitoje nepavyko aptikti.
Rėjos paviršius. NASA nuotr.
Prielaida apie galimus žiedus aplink Rėją buvo iškelta po to, kai 2005 m. „Cassini“ šalia jos aptiko neįprastai susilpnėjusius elektronų srautus. 2008 – 2009 m. „Cassini“ padarė 65 Rėjos nuotraukas. Fotografuojama buvo taip, kad kuo didesnis spėjamų žiedų aplink Rėją plotas būtų apšviestas Saulės. Taip buvo siekiama aptikti aplink Rėją skriejančias daleles, kurios galėtų atspindėti Saulės šviesą.