• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie dinozaurai buvo bent 10 proc. aukštesni nei manyta iki šiol, tvirtina JAV paleontologai, nustatę, kad šių gyvūnų sąnariuose buvo daug kremzlių.

REKLAMA
REKLAMA

Dinozaurų sąnarius dengė stori kremzlių sluoksniai, tad dėl to jie galėjo būti daugiau kaip 30 centimetrų aukštesni, teigia Misūrio ir Ohajo universitetų mokslininkai. Anot jų, tai galėjo daryti įtaką jų stovėsenai ir judėjimui, praneša naujienų agentūra AFP.

REKLAMA

„Ištyrę šiuolaikinių dinozaurų giminaičių galūnes nustatėme, kad dinozaurai buvo žymiai aukštesni nei rodo pirminiai skaičiavimai“, – teigia tyrimo autorė, Misūrio universiteto Medicinos mokyklos anatomijos profesorė Casey Holliday.

Anot jos, daugumai dinozaurų ilgųjų kaulų, tokiems kaip šlaunikaulis ar blauzdikaulis, trūksta sąnarių, jų galai apvalūs ir grublėto paviršiaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai rodo, kad šias struktūras sudarė labai storos kremzlės, dėl kurių tam tikri dinozaurai buvo aukštesni“, – aiškino C. Holliday.

Žinduolių kaulų galuose yra maži išsikišimai, kurie padeda ties sąnariu jiems susijungti su kitais kaulais. Tuomet kaulus jungia labai plonas kremzlių sluoksnis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrimą atlikę mokslininkai lygino aligatorių ir stručių – artimiausių dinozaurų giminaičių – sąnarius su rastais tiranozaurų ir triceratopsų galūnių kaulais. Nustatyta, kad aligatorių ir stručių galūnėse yra 6–10 proc. kremzlių.

REKLAMA

Remdamasi tuo C. Holliday nustatė, kad plėšrieji dinozaurai, tokie kaip tiranozaurai, buvo tik šiek tiek aukštesni, o paukščiadubeniai ir zauropodai, tokie kaip triceratopsai ar brachiozaurai, galėjo būti 10 ar daugiau procentų aukštesni.

Brachiozaurai, kurių ūgis, kaip manyta, siekė 13 metrų, iš tikrųjų galėjo būti daugiau kaip 30 centimetrų aukštesni, jei bus atsižvelgta į sąnarių kremzles, teigia tyrėjai.

REKLAMA

„Šis tyrimas svarbus, nes jis parodo, kad kaulai ne viską gali pasakyti. Norėdami suprasti, kaip dinozaurai judėjo, turime tirti, kaip laukai buvo išsidėstę jų organizmuose, taigi turime analizuoti ir kremzles“, – teigė Ohajo universiteto profesorius Lawrence'as Witmeris.

Anot jo, muziejuose demonstruojami dinozaurų kaulai netiksliai atspindi jų ūgį, nes ten nėra kremzlių ir kitų minkštųjų audinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų