Jei dirbate su duomenų bazėmis ar didelėmis bylomis, grafika ar dizainu – toks kompiuteris tikrai ne jums. Na, o jei dienų dienas praleidžiate naršydami internete, bendraudami virtualioje erdvėje ir retkarčiais pasinaudodami kompiuteriu muzikai klausyti ar filmui žiūrėti – „Aspire One“ gali būti puikus pagalbininkas.
Prieš metus mes sužinojome apie naują nešiojamųjų kompiuterių kategoriją „netbook“ – internetinius kompiuterius. Jų pradininkės – „Intel“ ir „Microsoft“, nurodžiusios, koks turi būti šis įrenginys, apibūdinusios jo techninius duomenis ir kitus parametrus. Pirmas ir geriausiai žinomas šios rinkos dalies atstovas – bendrovės ASUS modelis „Eee PC“. Pastarasis „netbook‘as“ turi 7 colių ekraną, nedaug operatyviosios atminties, standžiojo disko vaidmenį atliekantį taip pat mažos talpos „Flash“ tipo atminties kaupiklį ir belaidį tinklo adapterį. Juk to visiškai pakanka naršyti internete – tokia ir yra šios rūšies kompiuterių pirminė, o gal ir vienintelė paskirtis.
Deja, ne viskas technologijų pasaulyje telpa į nustatytus rėmus, kurie riboja techninį progresą. Rizikinga „Eee PC“ gamybos idėja virto vienu perkamiausių ASUS produktų, kurio sėkmę pamatę konkurentai ir pati bendrovė ASUS nesėdėjo rankų sudėję. Rinką tiesiog užplūdo įvairiausi tiek ASUS, tiek kitų gamintojų „Eee PC“ klonai ir modifikacijos. Vieni jų siekė būti panašūs į „Eee“, kiti – geresni, lankstesni, pranašesni už „Eee“, o dar kiti kūrė naujas rinkos dalis „netbook‘ams“. Paskutiniais mėnesiais naujienų pristatymuose mirguliavo ne vienas tokio tipo kompiuteris, kainuojantis nepadoriai daug – keletą tūkstančių dolerių ar net daugiau. Žinoma, tai lemia ne prabangios techninės specifikacijos (juk tada tai būtų ne „netbook‘as“ o „notebook‘as“), o kiti dalykai – garsių mados namų vardai, skambios dizainerių pavardės ar tiesiog blizgantys deimantai ir taurieji metalai.
Bet nors ir malonu akį paganyti po blizgančių ar garsiais vardais pasipuošusių „netbook‘ų“ paradą, mus labiau domina „žemiškieji“ jų variantai.
Pokyčiai, įvykę per pusmetį
Prieš pusmetį NK apžvalgoje turėjome vieną pirmųjų „ASUS Eee PC“ variantų – su 7 colių ekranu, 512 megabaitų operatyviąja atmintine, keturių gigabaitų „Flash“ tipo atmintine, „varomo“ gerokai senstelėjusio procesoriaus „Intel Celeron“. Normaliam naršymui jame stigo ekrano dydžio, įprastesnės vartotojams „Windows“ operacinės sistemos, taip pat buvo su tuo susijusių operatyviosios atmintinės, standžiojo disko ir spartos trūkumų.
Pavasarį vykusios IT parodos „CeBIT“ metu ASUS pristatė naujausius „Eee PC“ su „Windows“ operacine sistema. Tiesa, tuo pat metu savo produktus jau demonstravo ir kitos į nuvažiuojantį „netbook‘ų“ traukinį spėjusios įšokti bendrovės – MSI, HP, „Dell“, „Elitegroup“. Per tą pusmetį „netbook‘ai“ subrendo – įgijo našesnius procesorius „Intel Atom“, talpesnę operatyviąją atmintinę, įprastas gana talpus standusis diskas tapo nebe egzotika tokios rūšies produktuose, o techninis lygis gerokai pakilo, palyginti su pradiniu.
„One“, bet ne pirmas
Šį kartą norėtume jums pristatyti „subrendusį“ „netbook‘o“ variantą iš bendrovės „Acer“ produktų krepšelio. Tai „Aspire One“. Žodis „one“ tarsi užuomina, kad jis – pirmasis arba „netbook‘as“ Nr.1, bet tai gali apgauti tik mažai žinių turinčius vartotojus. Taigi manykime, kad „one“ reiškia pirmąjį bendrovės „Acer“ „netbook‘ą“. Pabandykime su juo artimiau susipažinti ir nuspręsti, ar tai neprisvilęs blynas.
Pirmas įspūdis – dėžutės dydis nuteikia maloniai. Tai yra dėl to, kad matmenys ir svoris įspūdingai maži. Jau prieš atidarydami žinojome, kad turime mėlynąjį „Aspire One“. Kol kas pirkdami šį modelį galite rinktis dviejų spalvų – mėlynos ir baltos, bet pasidomėję detaliau sužinojome, kad jau šių metų spalį rinkoje atsiras dar ir rudos bei rožinės spalvos modeliai. Techninės charakteristikos bei kaina artimiausiu metu nekis arba tas pokytis bus nežymus.
Techninė „Acer“ mažylio pusė
Apžiūrėję mūsų mėlynojo „One“ išorę, aptikome įprastą VGA jungtį išoriniam monitoriui – galėsime mėgautis kur kas didesniu vaizdu, prijungę LCD ekraną. Taip pat yra net trys USB lizdai, turint omenyje dydį – išties neblogai. Vietinio tinklo jungtis taip pat yra. Atminties kortelėms turime net du lizdus: vienas jų skirtas vidinei atmintinei plėsti (tai ypač aktualu, jei turime „One“ su SSD tipo disku, kurio dydis – 8 gigabaitai), o kitas, labiau įprastas, – fotokortelėms skaityti. Be šių jungčių ir lizdų, radome ir įprastus du lizdus ausinėms ir mikrofonui.
Atvertus kompiuterio dangtį matome 8,9 colio ekraną su virš jo įrengta interneto kamera. Klaviatūros dydis panašus į įprasto nešiojamojo kompiuterio, bet dirbdami ja akivaizdžiai įsitikinome, kad išties ji gerokai mažesnė. Nepamirštas ir jutiklinis valdymo paviršius (touchpad), įrengtas ne visuose siūlomuose „netbook“ tipo kompiuterių modeliuose. Pelės klavišų analogai, kaip ir turėtų būti, du, bet čia jau „Acer“ neapsiėjo be aukų. Mygtukai įmontuoti ne įprastoje vietoje – žemiau jutiklinio paviršiaus, bet jo kairėje ir dešinėje. Įpratusiems dirbti be atskirai prijungtos pelės, šis „Acer“ technologinis sprendimas vargu ar patiks. Nėra lengva nei du kartus spustelėti, nei nuspaudus kairįjį mygtuką tampyti programų langus ar atlikti kitas funkcijas.
Įjungę kompiuterį atkreipėme dėmesį į pirmą pasirodžiusį langą, primenantį, kad tai – „Acer“ kompiuteris su „Intel“ procesoriumi, turintis naujos kartos BIOS posistemę. Į mūsų turėto kompiuterio komplektą įėjo operacinė sistema„Microsoft Windows XP“, tad paleidimo metu matėme iki skausmo pažįstamą „Windows“ pradžios langą, o sistemai pradėjus veikti – įprastą „Windows XP“ darbalaukį.
Kompiuteris neturi optinio įrenginio (kaip, beje, ir visi kiti „netbook‘ai“), tad, norint įdiegti ką nors iš kompaktinių diskų, prireiks išorinio optinio įrenginio, jungiamo USB jungtimi, arba tokio pat įrenginio vietinio tinklo kompiuteryje. Į sistemos komplektą įeina vieno branduolio procesorius „Intel Atom N270“, kuris dirba 1,6 gigaherco dažniu. Jei vertintume spartą pagal gigahercų kiekį, tai šis „Atom“ procesoriukas niekuo nenusileistų naujausiems „Core“ šeimos atstovams, bet toks matavimas jau senokai prarado prasmę. Tad realiai turime kažką panašaus į tarpinį „Celeron“ ir „Pentium 4“ variantą – ne itin spartų, bet ir neverčiantį laukti, kol bus įvykdytos net ir paprasčiausios užduotys.
„Aspire One“ operatyviosios atmintinės talpa – vienas gigabaitas. Kadangi naudojama „Windows XP“, o ne „Vista“ sistema, toks kiekis yra pakankamas. Dideliam mūsų džiaugsmui, standusis diskas, atsižvelgiant į tokios rūšies gaminių vidurkį, ypač talpus – 120 gigabaitų. O tai – gerokai daugiau nei 2–12 gigabaitų „Asus Eee PC“ ar „Aspire One“ produktuose su SSD tipo įrenginiais. Be to, toks diskas yra talpesnis nei siūloma „Intel“ ir „Microsoft“ rekomendacijose, apie kurias minėjome straipsnio pradžioje.
Interneto platybes galima pasiekti tiek tinklo laidu, jungiamu prie jau minėtos tinklo jungties, tiek belaidžiu ryšiu, mat turime integruotą belaidžio tinklo adapterį, dėl kurio darbo neturėjome jokių priekaištų. Jei ne kartais juntamas našumo trūkumas ir akivaizdžiai matomas dydžio skirtumas, šį mažylį nesunku būtų sumaišyti su „normaliais“ „notebook‘ų“ rūšies atstovais.
„Aspire One“ turi du įmontuotus garsiakalbius, tad muzikos galėsite klausytis tiek su ausinėmis, tiek per garsiakalbius, kurie nėra stebuklingai kokybiški, bet atlieka savo funkciją.
Nesiėmėme „Aspire One“ kankinti spartos ar 3D grafikos testais, kuriuos taikydavome norėdami įvertinti ir palyginti kitus kompiuterius, mat pagal darbo spartą buvo aišku, kad gausime labai kuklius, nevertus paminėjimo rezultatus.
Baigiant reikia pabrėžti, kad, priklausomai nuo komplekto, šis mažylis sveria nuo 1 iki 1,3 kilogramo ir užima labai nedaug vietos – jį drąsiai galite nešiotis kaip užrašų sąsiuvinį. Taigi šis produktas – mobiliam vartotojui, nereikalaujančiam ypatingo našumo ar pajėgios grafinės sistemos. Puikus pavyzdys – studentai ar moksleiviai, kuriems „Aspire One“ gali būti nepamainomas pagalbininkas.
„Aspire One“ versijos su „Windows“ ir standžiuoju disku kaina Lietuvoje yra apie 1255 litus, o pigesniojo varianto su SSD ir „Linux“ OS – 1049 litai.
Trumpai
Jei dirbate su duomenų bazėmis ar didelėmis bylomis, grafika ar dizainu – toks kompiuteris tikrai ne jums. Na, o jei dienų dienas praleidžiate naršydami internete, bendraudami virtualioje erdvėje ir retkarčiais pasinaudodami kompiuteriu muzikai klausyti ar filmui žiūrėti – „Aspire One“ gali būti puikus pagalbininkas.
Kaina – apie 1255 Lt
Žurnalas „Naujoji komunikacija“, 2008 Nr. 10
Numeryje taip pat skaitykite:
„IFA 2008“ – technologijų sostinė Europoje
Kada sublizgės „Google Chrome“?
„Skynet“ – 10 metų
Ausinės žaidimų aistruoliams ir plepiams